Wojna gempei

Taira Kiyomori wydawał się niepowstrzymany. Pobił swych samurajskich rywali i pokonał klan Fujiwara jego własną bronią. W 1180 roku na tronie zasiadł jego wnuk (po kądzieli), cesarz Antoku. Jednak Kiyomoriemu nie udało się wybić doszczętnie klanu Minamoto i w ciągu dwudziestu lat jego niedobitki zyskały wystarczającą potęgę, by zaatakować po raz kolejny.

Wojna Gempei trwała pięć lat (jej nazwa pochodzi od chińskiej wymowy ideogramów wyobrażających nazwy klanów Taira i Minamoto). Po raz kolejny Minamoto (i Fujiwara) stawili czoła Tairom, lecz tym razem mieli wsparcie sohei, walczących mnichów ze świątyń Nara i Kyoto. Mnisi - którzy często byli po prostu fanatycznymi wojownikami - interweniowali w kilku kluczowych momentach historii Japonii, między innymi tym razem. Jednak Tairowie początkowo odnosili sukcesy, pokonując wojska klanu Minamoto w bitwach pod Uji i Ishibashiyamą.

W roku 1183 szale wojny zaczęły przechylać się na stronę klanu Minamoto. Odniósł on szereg wspaniałych zwycięstw, których kulminację stanowiła stoczona w 1185 toku bitwa o Dano-Ura. Armie Taira i Minamoto zaokrętowały się na jednostki bojowe i pożeglowały w kierunku cieśniny Shimonoseki. W centrum floty Tairów znajdował się cesarz Antoku. Choć był on jeszcze dzieckiem, stanowił symbol uwierzytelniający prawa Tairów, czyli istotny element dążenia klanu Taira do utrzymania władzy nad Japonią. Sama bitwa o Dano-Ura była praktycznie walką "lądową" na pokładach okrętów. Według przekazów powierzchnia morza miała zabarwić się na czerwono od krwi przelewanej w trakcie wycinania armii Tairów przez wojska Minamoto. Nieszczęsny cesarz Antoku został utopiony, w morskich głębinach przepadła też będąca w jego posiadaniu replika Ame no murakomo no tsurugi, słynnego "Miecza Okrytego Obłokami", który bogini Słońca przekazała pierwszemu cesarzowi. I choć na szczęście była to jedynie kopia, lecz jej utrata była równie złym omenem, jak zaginięcie oryginału. Jeśli komuś wydaje się to dziwne, warto przypomnieć, że dla wszystkich klanów dążących do przejęcia kontroli nad linią cesarską, cesarze byli bezpośrednimi potomkami bogini Słońca, a ich znaczenie polegało zarówno na symbolicznym związku z bogami, jak i wszystkich przejawach rzeczywistej władzy, którą uzyskiwali ludzie kontrolujący cesarza.

Autor: Hatamoto
Data dodania artykułu: 01.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 08.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij