Inne

Polowania na dzikie delfiny w Japonii



Chyba każdy człowiek na ziemi słyszał o delfinach. O ich niezwykłej inteligencji, przyjacielskim usposobieniu, odwiecznym „uśmiechu” ozdabiającym ich pysk, echolokacji, rodzinnym trybie życia. Wiele osób widziało te morskie ssaki na żywo w oceanariach, delfinariach, aquaparkach, ale również w ich naturalnym behawiorze z pokładów statków firm, które oferują tzw. rejsy Whale watching, polegające na oglądaniu tych i innych morskich stworzeń na wolności.

Delfiny i ich zachowanie, ludzie poznają też dzięki popkulturze - filmom, komiksom, książkom, piosenkom itp. Zarówno materiały popkulturowe, jak i poznawanie tych stworzeń w zamkniętych basenach jest  poznawaniem spaczonego obrazu tych zwierząt. Ludzie widząc charakterystyczną buzię delfina sądzą, że te zwierzęta są zawsze zadowolone - nic bardziej błędnego.

Istnieje nawet forma terapii, w której wykorzystuje się relacje z delfinem. Sam guru delfinoterapii (dr David Nathanson), przyznał, że to nie delfin jest czynnikiem uzdrawiającym. Zresztą ten tzw. uśmiech delfina stal się też jego największą udręką, właśnie poprzez fakt, że ludziom kojarzy się z zadowoloną istota. Gdyby jednak odrzucić wyobrażenie zadowolonego delfina zaczniemy się zastanawiać co delfiny przeżywają w zamkniętych basenach. Skąd się w nich biorą. Czy ludzie je sztucznie rozmnażają, czy je łowią i sprzedają do takich miejsc?

Prawda kryjąca się za delfinem wykonującym przeróżne triki w oceanicznych jest bardzo przygnębiająca i składa się na nią wiele smutnych elementów, o których ludzie często nie wiedzą, a jak wiedzą to skutecznie to wypierają, co jest bardzo powszechnym mechanizmem, który ma nas pozostawiać w dobrym nastroju.

Pierwszy z nich to problem pozyskania zwierzęcia jakim jest delfin. Oceanaria i tego typu miejsca na całym świecie kupują żywe dzikie delfiny lub próbują rozmnażać je w niewoli. Obecnie na świecie jest kilka państw, które polują na dzikie delfiny, większość z nich to kraje, w których zabija się je dla mięsa - Wyspy Owcze, Peru, Wyspy Salomona, Islandia, Taiwan. Niestety istnieją też miejsca, które pod przykrywką połowów delfinów na mięso wyłapują je i sprzedają do oceanariów i innych miejsc tego typu na całym świecie.

Polowanie na delfiny z nagonką (ang. drive hunt) – to metoda polowania na delfiny (czasem również na inne małe walenie) polegająca na zaganianiu zwierząt szeregiem łodzi z otwartego oceanu do przybrzeżnej zatoki, a następnie odcięciu drogi powrotnej sieciami rybackimi rozciągniętymi u ujścia zatoki. Rybacy w łodziach powodują hałas stukając młotkami w metalowe rury zanurzone w wodzie, co bardzo dezorientuje delfiny i pozwala skierować je w stronę zatoki. Polowanie to jest jednym z rodzajów wielorybnictwa przybrzeżnego.

Jeżeli zostały złapane delfiny, które są najbardziej popularnymi i pożądanymi przez oceanaria, do zatoki przyjeżdżają selekcjonerzy i trenerzy i wybierają osobniki, które zostaną porwane z oceanu już na zawsze i resztę życia spędza w betonowym basenie. Reszta delfinów jest wypychana z powrotem do oceanu, gdzie z racji przeżytego stresu, lub pozbawienia opieki rodzicielskiej (bo np ich matki zostały wyłowione lub zabite) umierają, bądź są zabijane przez rybaków-myśliwych i przewożone do rzeźnika w porcie. W tego typu połowach przoduje Japonia z niesławnym portem w Taiji w prefekturze Wakayama.

Polowania na dużą skalę w Taiji tak naprawdę zaczęły się od roku 1969, kiedy to powstało Taiji Whale Museum. Był to czas, kiedy oceanaria na świecie przeżywały eksplozję popularności, również za sprawą ówczesnej popkultury z serialem telewizyjnym Flipper na czele. Po raz kolejny chciwość ludzka stała się przyczyną cierpienia innych współwystępujących na ziemi istot. Wraz z początkiem marca zakończył się sezon polowań 2022/2023. Zabito ponad 500 delfinów, a ponad 30 złapano do niewoli. Obecnie w okolicach Taiji, w klatkach morskich przetrzymywanych jest blisko 280 delfinów.

Delfiny w akwariach

Przetrzymywanie delfinów w niewoli to radykalne ograniczenie przestrzeni życiowej i naturalnych zachowań tych lokomotorycznych ssaków. To istoty, które w ciągu dnia przepływają około 100km. Największe delfinaria na świecie są w stanie zapewnić jedynie 1% ich naturalnej aktywności. Jako zwierzęta społeczne, delfiny w zamknięciu nie mają możliwości funkcjonowania w złożonej grupie, które na domiar złego, w delfinariach, są mieszanką przypadkowych osobników. Młodym delfinom odbiera się możliwość wzrastania w naturalnym stadzie i rodzinie. Związek z matką jest bardzo silny i w naturze trwa do 6 lat, gdzie w akwariach jest nagle przerywany  w wyniku odseparowania lub sprzedaży do innego ośrodka. Izolacja społeczna bardzo źle wpływa na kondycję delfinów i powoduje stres, utratę apetytu, problemy gastrojelitowe w postaci wrzodów żołądka, osłabienie systemu autoimmunologicznego. Ciągły hałas, w tym puszczanie głośnej muzyki podczas show, mechaniczne odgłosy urządzeń filtracyjnych, chemikalia w basenach, brak odpowiedniej, naturalnej dla delfinów stymulacji, ograniczona przestrzeń, powodują cierpienia fizyczne i psychiczne. Znudzone i zestresowane zwierzęta nierzadko chorują na wrzody, cierpią z powodu infekcji wynikających z obniżonej odporności, przejawiają stereotypie i doświadczają apatii. Aby mimo tych dolegliwości delfiny mogły intensywnie pracować, powszechną praktyka jest podawanie im inwazyjnych leków, w tym również psychotropowych.

Tresura tych istot polega przede wszystkim na deprywacji pokarmowej, delfiny są głodzone, by zmusić je do wykonywania sztuczek, które przyciągną widzów. Zamykanie tych istot w betonowych akwariach zakłóca ich zmysł echolokacji, który staje się zbędny, ograniczenie uniemożliwia ucieczkę od stresujących bodźców lub agresji wewnątrzgatunkowej.

Wykorzystywanie delfinów do wspólnego pływania z ludźmi w małych basenach nie daje możliwości delfinom odpoczynku od stresu spowodowanego obecnością ludzi, oraz walki o dominację w tej sztucznie stworzonej przez człowieka grupie. Dochodzą do tego podrażnienia skóry i oczu wywołane chemikaliami związanymi  z tego typu okolicznościami - chlor, kosmetyki turystów itd.

Ponad połowa schwytanych delfinów do akwariów i innych aquaparków nie przeżywa „procesów adaptacyjnych”. Z grupy, która zostanie umieszczona w tych ośrodkach, połowa umiera w przeciągu 2 lat. Pozostałe osobniki żyją w niewoli średnio do 6 lat. W środowisku naturalnym delfiny żyją do 50-60 lat, urodzone w niewoli nie przekraczają 30 lat. Warto dodać, że przy połowach delfinów, dużo większa ich cześć zostaje zabijana. Zaganiane delfiny, w panice wpadają w sieci, uderzają o skały i innych osobników, o łodzie, o nurków, ich ciała są pokaleczone, co wiąże się z tym, że tracą na wartości i nie będą wybrane do oceanariów. Ich los to brutalna śmierć. Podobnie jak los samców, gdyż wodne parki preferują samice.

Działania aktywistów prozwierzęcych działających w Japonii i na całym świecie, kryzys klimatyczny i powody jego powstania, oraz zwiększająca się świadomość ludzi dotycząca postrzegania otaczającego go świata, powodują, że coraz więcej wodnych parków, w tym także akwarium w Tokio, odchodzi od pokazów delfinów i rezygnuje z przetrzymywania ich w niewoli. Przekazywanie informacji dotyczących jak poluje się na te zwierzęta, co one przeżywają, umieszczanie ich w niewoli i co za tym idzie, oraz okrutną rzeź tych które nie przeszły selekcji, jest obecnie najbardziej skuteczną metodą walki z tym lukratywnym biznesem.

Jedyną słuszną alternatywą dla tego typu atrakcji są rejsy wahle watching, polegające na obserwowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku z pokładu jednostki pływającej (jeden z głównych rybaków z miejscowości Futo - Izumi ishii, w 2002 roku odbył swój pierwszy komercyjny rejs oglądania delfinów w ich naturalnym środowisku) oraz pokazy 3D, które przy obecnej technologii zaskakują realnością.

Tekst: Edwin Radzikowski
Zdjęcia są własnością organizacji Dolphin Project https://www.dolphinproject.com/

Informacje o artykule

Autor: Edwin Radzikowski
Data dodania artykułu: 28.03.2023
Data modyfikacji artykułu: 28.03.2023
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij