Encyklopedia

Witamy w "Encyklopedii Japonii" - leksykonie zawierającym hasła związane z Krajem Kwitnącej Wiśni, prowadzonym przez wortal Konnichiwa.pl

W Internecie można znaleźć wiele leksykonów japonistycznych, jednak zazwyczaj w języku angielskim. Jeśli chodzi o Polskę, encyklopedia ta - dotycząca w całości Japonii, jest pracą pionierską (data powstania naszego zbioru haseł to 28 grudzień 2004).

Panie i Panowie, jak zapewne wiecie istnieje coś takiego, jak Encyklopedia Japonii. Póki co hasła wpisują redaktorzy, jednakże zapraszamy Was wszystkich, którzy odwiedzacie forum naszych stron do uczestnictwa w tej zabawie. Zabawie, ponieważ, skoro interesujemy się Japonia, powinno byc to dla nas czysta przyjemnością. Pozwólcie, że powiem parę słów o konkretach.

Jakie hasła? Wszystkie, byle związane z Japonią np. Tokio, Katana, Haiku, Tsuba, Amaterasu, Tokugawa Ieyasu. Geografia, historia, kultura, sztuka, nauka, zwyczaje, zasadniczo każda rzecz związana z Japonią. Także mogą być rzeczy nie japońskie, ale związane z Japonią np. William Adams, czyli słynny pierwowzór Anjin sana z filmu Shogun.

Jak opisywać? Przede wszystkim krótko i dokładnie. Tworzymy Encyklopedię, więc istotne jest syntetyczne ujecie tematu. Czasem wystarczy jedno lub dwa zdania.
Przykładowo: Sarutahiko - Bóstwo falliczne japońskiego shintoizmu. Przedstawiany jako mężczyzna o oczach niczym lustra oraz bardzo wielkim nosie. Ożeniony z boginią Amenouzume.

Istotne są także konkretne wyjaśnienia np. jeżeli opisujemy film to podajmy reżysera, kiedy film został wyprodukowany, może główne role oraz aktorów i dosłownie jednym, dwoma zdaniami treść. Jeżeli miasto, postarajmy się podąć gdzie leży, może liczbę mieszkańców, jeżeli znajdziemy, najważniejsze budowle, czy atrakcje. Jeżeli osobę, to lata życia, albo rok urodzenia, jeżeli dana osoba jeszcze funkcjonuje plus krótki opis, kim była bądź jest. Jeżeli wspominamy o pisarzu warto podać kilka najważniejszych tytułów, jeżeli o aktorze, kilka filmów, jeżeli o polityku: stanowiska, jeżeli o wodzu, jakieś bitwy, czy funkcje.

Od czego zacząć i na co uważać? Od wielkiej litery zacząć, zarówno hasło, jak i początek opisu. Jest to po prostu przyjęta konwencja. Uważać należy na ortografię, oraz na hasła: czy już takiego hasła nie ma. Przy czym należy zwracać uwagę na transkrypcję. Przykładowo hasło Taisetsu-zan (Daisetsuzan). Należy zwrócić uwagę, czy cos, co znamy w określonej transkrypcji nie jest już zrobione, tylko w innej. Wprawdzie redaktorzy tak czy siak to przejrzą, ale zawrzeć to lepiej, jeżeli osoba pisząca hasło zrobi to wcześniej.

Jak wstawić hasło? Zwyczajnie, wysłać mailem do któregokolwiek redaktora lub  przez specjalny formularz dostępny po kliknięciu przycisku "dodaj haslo". Redaktor, do którego prześlecie, zwyczajnie wstawi Wasze hasło, natomiast Wasza ksywka znajdzie się pod danym hasłem, gdzie będziecie widnieć, jako autor.

Koleżanki i Koledzy. Internet aż roi się od leksykonów japonistycznych. Także znajdziecie encyklopedie. Jednak wszystko to w języku angielskim. Jeżeli chodzi o Polskę w ogóle nie ma czegoś takiego. Jest to praca pionierska, która naprawdę czyni z nas propagatorów wiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni. Napisanie jednego hasła to tylko 5-10 minut, łącznie z poszukaniem w internecie wszelkich wiadomości na dany temat, bowiem, jak mówię, chodzi tutaj o podstawowe elementy opisu o danej osobie, przedmiocie, zjawisku.

Kelly

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij