Uesugi Kenshin

Urodził się w lutym 1530 roku, w Kasugayama (prowincja Echigo). Był czwartym synem Nagao Tamekage, potężnego pana będącego najpierw rywalem, a następnie wasalem pana Yamaouchi-Uesugi. Tamekage w młodości pokonał Uesugi Sadanori w bitwie o Ichiburi. Następnie oblegał Nishihamę w prowincji Etchu, gdzie dowódcą był Uesugi Funayoshi. Ostatecznie zwyciężył zabijając Funayoshiego. W następnych latach zmagał się z buntami chłopskimi w Echigo oraz z rosnącymi w siłę fanatykami buddyjskimi (Ikko-ikki). W latach 1530-31 walka przeniosła się do miejsca zwanego "prowincją chłopów" (prowincja Kaga), gdzie nominalnie rządził Shugo (wysłannik rządu) o nazwisku Togashi. Został on wypędzony raz i na zawsze, a sekty religijne zaczęły prowadzić coraz agresywną politykę. Stały się one zagrożeniem dla sąsiednich prowincji, a zwłaszcza lokalnych daymio. To było najlepiej widoczne w prowincji Echigo. W 1536 Nagao Tamekage zebrał armięi pomaszerował na zachód, chcąc sięgnąć zbuntowanej prowincji Kaga. Zacięta walka miała miejsce w Sendanno (Etchu). Tamekage zginął a jego armia została pokonana. To był jeden z największych triumfów "Ikko" z Kaga, a rezultatem stało się wielki zagrożenie stabilności w prowincji Echigo. Przywóztwo w Nagao przejął Harukage, najstarszy syn Tamekage. Znów nastąpiła ciężka walka, w wyniku której zginął inny syn Tamekage - Kageyasu. Najmłodszy syn został wysłany do Rizen-ji, gdzie pobierał nauki od 7 do 14 lat.

Kiedy chłopiec osiągnął 14 rok życia został oddelegowany przez Usami Sadamitsu i innych, którzy chcieli aby został głową rodziny Nagao. Najwyraźniej Harukage był niepopularną postacią, a jego wysiłki w eliminowaniu grup buntowników nie przynosiły rezultatu. Wewnętrzny spór zagroził rozdarciem aparatu rządzącego.

Kagetora bał się walczyć z własnym bratem, ale był przekonany walczyć o dobro prowincji Echigo. Kagetora i Usami wygrali kilka potyczek z siłami Harukage i ostatecznie zwyciężyli w roku 1547. Dalsze losy Harukage nie są znane, ale prawdopodobni popełnił on samobójstwo.

Teraz nowa głowa rodziny - Kagetora, podjął się trudnego zadania scementowania własnej kontroli w Echigo. To był czasochłonny proces, gdyż ludność Echigo znana była ze swej niezależności. Faktycznie, kiedy zaczynał konsolidację, dotarły do niego wiadomości o podbojach Takedy (Shingena) Harunobu w sąsiedniej prowincji Shinano. Dwóch pokonanych władców Shinano zgłosiło się do Kagetory z prośbą o pomoc. Byli to gasawara Nagatoki (1519-1583) oraz Murakami Yoshikiyo (1510-1573). Kagetora zdawał sobie prawdopodobnie, że klan Takeda jest bardzo wojowniczy i działa w pobliżu jego własnej prowincji, przystał więc na propozycję sojuszu.

Pierwsz okazja do walki nadarzyła się w 1553 r. W czerwcu Takeda przemaszerował na równinny obszar Kawanakajima, otoczony z trzech stron rzekami Sai i Chikuma. Kagetora ostrożnie wyprowadził armię z Echigo i dwóch przciwników starło się w kilku potyczkach, aponieważ każdy z nich zdawał sobie z przebiegłosci drugiego, ostrożność wzięła górę. Takeda wycofał się, lecz wrócił w październiku.

Tym razem ostra potyczka zakończyła się śmiercią kilku generałów Takedy. Kenshin i Takeda starli się w sumie pięć razy na równinie Kawanakajima w latach 1553, 1555, 1557, 1561 i 1564.

Nieco wcześniej od tych wydażen, Kagetora połączył siły z Uesugi Norimasą, którego technicznie był jego wasalem, lecz w ciężkich czasach sojusz osłabł. Norimasa został pokonany przez klan Hojo i stał się uciekinierem. Kagetora zgodził się dać mu schronienie w swej prowincji, lecz za cenę adopcji przez Uesugi. Norimasa miał niewielki wybór i przystał na tę propozycję. Tak Nagao Kagetora stał się Uesugi Kagetorą. Teraz to prestiżowe nazwisko predystynowało ich obu do rządzenia Echigo oraz do zostania oficjalnym "Kanto Kanrei" - Namiestnikiem Shoguna w Kanto. W 1559 roku Kagetora uadał się do Kioto, aby zapłacić trybut shogunowi Ashikadze Yoshiteru, a wydarzenie to podniosło znacznie jego reputację. W Kioto odwiedził równierz Pałąc Cesarza, Górę Hiei oraz wiele innych sławnych miejsc religijnych. Wrócił do Echigo w październiku. W podzięce za posłuszeństwo shogun nadał Kagetorze prawo do posługiwania się jego własnym znakiem imienia "Teru". Tak narodził się Uesugi Terutora, jednak wkrótce przyjął święcenia buddyjskie i zmienił imię na Kenshin, pod jakim znany jest dzisiaj. Jako pobożny człowiek nigdy nie poślubił kobiety, co jest zaskakujące w przypadku głowy rodziny. Święcenia nie przeszkadzały mu jednak spożywać sake, które nasz Kenshin bardzo sobie cenił ;) W swym życiu spożywał duże ilości tego "napoju", a wielu uważa, że skłonność do sake była przyczyną jego śmierci.

Przez pewien czas Kenshin uczestniczył w zawiłych sytuacjach między sąsiednimi klanami prowincji Etchu. Dominujące były tam dwa klany Jinbo oraz Shiina. Na początku Kenshin pełnił funkcję mediatora pomiędzy nimi, ale 1560 roku wkroczył z armią i stanął po stronie Shiina. W kwietniu 1560 r. wziął siła zamek Toyama należący do Jimbo. Następnie zwrócił się przeciwko Shiina, który zaczął wchodzić w coraz bliższe stosunki z klanem Takeda. Zamek Shiina's Matsukura padł w 1575 roku. Kenshin stał się właścicielm całej prowincji, a rody Jimbo i Shiina zostały sprowadzone do jego wasali.

Autor: Nembutsu
Data dodania artykułu: 09.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij