Takeda Shingen 1521-1573

"Szybki jak wiatr,
spokojniejszy niż las,
gwałtowny jak ogień,
niewzruszony niczym skała"
napis widniejący na sztandarze bojowym Takedy.

Shingen był najstarszym synem Takedy Nobutory - agresywnego i nie koniecznie lubianego władcy prowincji Kai. Nobutora umocnił swe panowanie nad prowincją budując potężną twierdzę Yogai-jo na górze Maru w Fuchu w roku 1519. W latach 1521-26 Ojciec Shingena toczył zacięte walki z władcami rodów Imagawa i Hojo - w 1521 pokonał generała Fukushima Ujikatsu służącego Imagawie w bitwie pod Idagawara. Wkrótce po tym wydarzeniu dowiedział się o urodzinach swego pierwszego syna Katsuchiyo (pierwsze imię Shingena).

Gdy Kastuchiyo skończył 13 lat ojciec zaręczył go z córką Uesugi Toomokiego. Nieszczęśliwie młoda narzeczona zmarła po roku od zaręczyn. Jej śmierć uniemożliwiła unię dwóch potężnych rodów - dygresja: Ciekawe swoją droga jak potoczyłaby się dalsza historia rodu Takeda gdyby małżeństwo Shingena z córka Uesugiego doszło do skutku. Nie było by na pewno znanych bitew na równinie Kawanakajima a Takedowie rządziliby zapewne całą północna-wschodnią częścią Japonii - kto wie może to właśnie oni zapoczątkowaliby kolonizację Hokkaido?

W 1535 nadeszła pora ceremonii wejścia w wiek dorosły młodego Katsuchiyo. Przybył na nią między innymi Sanjo Kinyori, którego córkę miał poślubić Katsuchiyo. Shogun Ashikaga Yoshiharu w specjalnym liście zezwolił młodemu Takedzie na użycie wyrazu 'Haru' w swoim imieniu. W ten sposób Takeda Katsuchiyo tstał się znany jakio Harunobu. Podczas ceremonii nadano mu także zaszczyty tytuł "Shinano no Kami".

Następne lata życia Harunobu Takedy nie są całkowicie jasne. Miał on najprawdopodobniej swój udział w pokonaniu Hiragi Genshina w 1536 roku. Lata 1536-40 są białą plamą w historii. Historycy przypuszczają, że w tym okresie stary Nobutora wybrał imię dla swego drugiego syna, a brzmiało ono Nobushige. W ten sposób okazał on niechęć do swego pierworodnego potomka (dał drugiemu a nie pierwszemu synowi część swego imienia - Nobu) i najprawdopodobniej chciał odprawić go na dwór Imagawa (być może w celu adobcji). Wiadomo jest, że Harunobu przez lata znajdował się pod nadzorem i osobistą pieczą Obu Toramasy.

W roku 1541 młody Harunobu zbuntował się przeciwko ojcu. Wsparło go przy tym wielu najbliższych popleczników ojca. Po odniesieniu niewielkich strat Nobutora poddał się a Harunobu odprawił go do prowincji Suruga. Wielu najwyższych rangą wasali Takedów pomogło młodemu uzurpatorowi widząc w jego rebelii możliwość wyrównania własnych rachunków ze starym Nobutorą, lub też możliwości wzbogacenia się przy młodym walecznym Harunobu. Nobushige ze swej strony także wspomógł brata, stając się jego oddanym wasalem.

Istnieją dwie wersje wydarzeń, które doprowadziły do rebelii Harunobu. Jedna z nich mówi, że piątego miesiąca 1541 roku Nobutora i Harunobu podjęli kampanie przeciwko Unno Munetsunie w prowincji Shinano. Munetsuna przegrał i opuścił Shinano. Czwwartego dnia szóstego miesiąca, Nobutora i Harunobu zaczęli zwycięski powrót do Kai. Jednakże dziesiątego dnia podróży Harunobu niespodziewanie wystąpił przeciw ojcu wsparty przez swoje oddziały ashigaru i konnych. Akcja Harunobu zmusiła Nobutorę do wycofania się na tereny prowincji Suruga będącej lennem Imagawy Yoshimoto. Księga Kyo-gunkan (lub Koyogunkan), będąca swego rodzaju kroniką rodu Takeda, podaje że Harunobu wra ze swymi lojalnymi wasalami wypędził Nobutorę z Kai. Kolejna wersja tych samych wydarzeń głosi, że tegoż szóstego miesiąca 1541 roku Nobutora wraz z Harunobu odbywali podróż do Surugi by odwiedzić szwagra Nobutory, wspomnianego wyżej Imagawę Yoshimoto. Według tej wersji Shingen (Harunobu) i Yoshinobu razem zaplanowali rebielię przeciwko Nobutorze i w chwili przekroczenia granic prowincji został przez wojska Yoshinobu siłą zmuszony do udania do zamku Suruga a Harunobu przejął tym samym kontrolę nad klanem Takeda. Jak było naprawdę nie wiadomo. Historycy japońscy skłaniają się ku twierdzeniu, że Yoshimoto miał swój niemały udział w obaleniu Nobutory.

Celem Harunobu była prowincja Shinano. Problem polegał na tym, że większość z tamtejszych wielkich nazwisk była przeciwna zapędom Shingena. Naprzeciw Takedzie stanęli tacy znakomici wojownicy jak Murakami Yoshikiyo, Ogasawara Nagatoki, Suwa Yorishige i Kiso Yoshiyasu. W kwietniu 1542 roku połączone armie wymienionych wyżej daimyo przekroczyły granice prowinji Kai zachęceni wiadomościami, że Harunobu stawia na defensywę i szykuje się do stawienia im czoła w Fuchu. W rzeczywistości działania Takedy były podstępem. Z dala od nieprzyjaciół czekających na niego w Kai, Shingen wysłał swych ludzi by złapać wojowników Shinano w pułapkę, pokonując ich na Sezawa. Ośmielony zwycięstwem na Sezawa, Shingen najechał Shinano jeszcze tego samego roku koncentrując się na terytorium należącym do rodu Suwa. Najpierw w niespodziewanym ataku zajął Ueharę i ruszył do kwatery głównej Suwy znajdującej się w oddalonej o 2 kilometry dalej Kuwaharze. Dowodzący obroną wódz klanu Suwa Yorishige poddał się po zapewnieniu mu bezpieczeństwa. Yorishige i jego młodszy brat zabrani zostali do Kai gdzie jeden z generałów Takedy, Itagaki Nobutaka zażądał ich śmierci. Suwa wraz z bratem popełnili seppuku lub zastali zamordowani (nie jest to do końca wyjaśnione).
Następnie Shingen, wspierany przez wyśmienitego stratega Yamamoto Kansuke, poszerzył swe terytorium o kolejne ziemie Shinano pokonując Tozawę Yorichika' iego oraz Takao Yoritsugu w centralnym Shinano (w latach 1544 - 45). Zdobycie zamku Takao było najważniejszym cele Shingena. Zamek ten stanowił zabezpieczenie południowych nabytków w Shinano. c.d.n. Na podstawie: http://www.samurai-archives.com/shingen.html

Autor: Shirokaze
Data dodania artykułu: 09.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij