Świat księcia Promienistego, autor Ivan Morris

Robiąc porządki w swojej bibliotece, natknąłem się na zsuniętą pod samą ścianę książkę. Jak przez mgłę przypominałem sobie od kogo i w jakich okolicznościach, jeszcze jako nastolatek ją dostałem. Przez wiele lat zapomniana, ściśnięta innymi tomiskami leżała sobie niedostrzegalna z zewnątrz.

Dla miłośników historii Japonii, a w szczególności epoki Heian jest to praca wręcz obowiązkowa. Uznany autorytet naukowy przybliża nam nie tylko samą epokę, ale także genezę jej powstania. Ukazuje nam uwarunkowania historyczne, kulturowe i migracyjne.

Autor szczegółowo wprowadza nas w klimat epoki. Można śmiało stwierdzić, że książka jest rekonstrukcją rzeczywistego obrazu, dokonaną na podstawie utworu, a właściwie dokumentu literackiego sprzed tysiąca lat. Najbardziej znane i uważane za najwybitniejsze arcydzieło literatury japońskiej tego okresu, "Opowieść o księciu Genji" Murasaki Shikibu. Pisarka będąca damą dworu opisuje nam życie, intrygi, miłostki, zabawy i smutki, dotykające jej współczesnych.

Ivan Morris skupia się na czasie największego rozkwitu epoki Heian, czyli na okresie od połowy X w. Do pierwszej połowy wieku XI.
Dowiadujemy się nie tylko o dniu codziennym, ale także o wierzeniach, zabobonach, stylu życia arystokracji i ubogich warstw społeczeństwa.
Zadziwiła mnie prawie encyklopedyczna wiedza autora podana w bardzo prostej formie i łatwej w czytaniu.

Pozycja godna polecenia. Mam tylko nadzieję, że jest jeszcze dostępna w bibliotekach, lub antykwariatach. O ile pamiętam wznowień tej książki nie było.

Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1973
Tytuł oryginalny - The world of the Shining Prince

Autor: Jacek Kicman
Data dodania artykułu: 15.12.2007
Data modyfikacji artykułu: 01.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij