Sun Tzu

"W dawnych czasach zręczni wojownicy najpierw czynili się niezwyciężonymi, a potem szukali słabości swoich przeciwników."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny

Sun Tzu był współczesnym wielkiego filozofa Konfucjusza i żył około 500 roku p.n.e. w królestwie Qi, leżącego w przybliżeniu w granicach dzisiejszej prowincji Shandong we wschodnich Chinach. Za życia Sun Tzu Chiny były targane serią wojen, wywoływanych przez dążące do dominacji niższe stany. Żaden z nich nie uznawał już władzy centralnej cesarskiej dynastii Żu. Jak się przekonasz, podobnie sprawy miały się w Japonii w okresie Sengoku.

Żyjąc w niespokojnych czasach, Sun Tzu dość dobrze znał wojnę we wszelkich jej przejawach. Przypuszcza się, że swoją książkę napisał dla Helü, króla Wu w latach 514-496 p.n.e. Król ten władał dolną częścią doliny Jangcy i był uwikłany w ustawiczne konflikty ze swym rywalem, królestwem Yue. Poza tym, o życiu Sun Tzu wiadomo niewiele. Biografie pisane około 300 lat po jego śmierci nie wnoszą wielu pewnych wiadomości, poza powtarzaniem opowieści, jak to Sun Tzu przekonał swego króla, że wie, jak szkolić żołnierzy.

Historia ta mówi, że Sun Tzu twierdził, iż każdego można nauczyć wykonywać rozkazy, więc król nakazał mu przekształcić w żołnierzy swoje nadworne konkubiny. Oczywiście kobietom tym daleko było do karności jakichkolwiek żołnierzy (nie wspominając już o dobrych) i nie wykonały one żadnych rozkazów Sun Tzu. Sun Tzu starannie i cierpliwie objaśnił swoje instrukcje i spróbował jeszcze raz, z równie katastrofalnym wynikiem. Zrobiwszy wszystko, co może zrobić dowódca, Sun Tzu polecił stracić dwie główne konkubiny, ponieważ obowiązkiem żołnierzy jest wykonać jasno wytłumaczone rozkazy! Król nie był zbyt zadowolony perspektywą utraty dwóch ulubionych konkubin i powiedział Sun Tzu, że naprawdę wierzy, iż może on dzięki swoim metodom skutecznie szkolić żołnierzy. Na to Sun Tzu odparł, że odkąd generał zacznie dowodzić swym wojskiem, nie powinien poddawać się już żadnym wpływom swego władcy. Zadaniem króla jest znaleźć najlepszego generała i zlecić mu wygranie wojny. Kobiety stracono.

Wtedy nagle reszta konkubin odkryła, że są jednak w stanie wykonywać rozkazy co do joty. Zaś król Wu, choć rozsierdzony śmiercią swoich ulubionych kurtyzan, zrozumiał, że Sun Tzu wie, o czym mówi.

Jedyne pewne informacje dotyczące Sun Tzu, pochodzą z jego głównego dzieła na temat teorii i praktyki wojennej - Sztuki wojny. Był niewątpliwie inteligentnym człowiekiem, głębokim myślicielem i miał praktyczne doświadczenie wojskowe. W swej księdze zebrał całą swoją wiedzę dotyczącą prowadzenia wojny i dokładnie przemyślał wszystkie zagadnienia. Zbiór jego koncepcji stał się pierwszą na świecie książką, dotyczącą tego, co można by nazwać filozofią i praktyką prowadzenia wojny.

Sztuka wojny jest jednak czymś więcej, niż tylko poradnikiem "jak wygrać", jest podręcznikiem strategii i taktyki chińskiej wojny. Choć stanowi studium walki zbrojnej, stosuje się do każdej sytuacji na każdym poziomie, od stosunków międzyludzkich do międzynarodowych. Cele, które wyznacza, to stanie się niepokonanym, zdobycie zwycięstwa bez walki i zyskanie niekwestionowanej siły dzięki zrozumieniu wszystkich aspektów konfliktu. Takie zamierzenia byłyby godne uwagi w przypadku każdej rozprawy. Jednak, co jeszcze bardziej godne uwagi, Sztuka wojny osiąga wszystkie założone cele! Kształtuje strategie w tak jasny i mądry sposób, iż czasem wydaje się to zbyt wyraźne i oczywiste - niemalże zbyt proste - by mogło zapewnić sukces.

"Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika." - Sun Tzu, Sztuka Wojny

Główny fundament rozgrywki Shogun Total War opiera się na strategiach i naukach zawartych w Sztuce wojny. Zgodnie z zamierzeniami gra wykorzystuje zalecenia Sun Tzu, ponieważ tak właśnie postępowali dajmio i ich samuraje. Przez wiele stuleci Japończycy mieli w zwyczaju przejmować najlepsze i najbardziej użyteczne idee chińskiej kultury, starając się jednak zachować własną odrębność. Sztuka wojny była jednym z wielu dzieł, które przywieziono z kontynentu, i została skwapliwie wykorzystana przez Japończyków z uwagi na swoją roztropność i użyteczność. Być może stała się jednym z powodów, dla których okres Sengoku był tak krwawy. Gdyby tylko jeden z wielkich dajmio przeczytał i przyswoił nauki Sun Tzu, wojny skończyłyby się bardzo szybko. Jednakże wszyscy uczyli się od tego samego mistrza strategii.

Samuraje przyjęli dzieło Sun Tzu i w wielu wojnach korzystali z jego mądrości, ale wprowadzili do zasad prowadzenia walki również własną, swoistą perspektywę. W ten sposób ich wojna zyskała jedyny w swoim rodzaju charakter:

"Wycięcie wroga w pień to droga strategii i nie ma potrzeby, aby ją długo i mądrze rozważać."
- Miyamoto Musashi, Księga Pięciu Kręgów, Księga Wiatru

Sun Tzu raczej nie przyjąłby przychylnie pozornie upraszczającej postawy Musashiego!

Choć w ciągu stuleci czasy i uzbrojenie zmieniały się, problemy stające przed wojskowymi dowódcami pozostawały

Autor: Nembutsu
Data dodania artykułu: 09.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij