Shaman King

Jap. Shaman kingu, magna autorstwa Hiroyuki Takei oraz anime, które powstało na jej podstawie.
Głównym bohaterem SK (Shaman King) jest Yoh Asakura, młody, 13-letni chłopak o brązowych włosach i ciemnych oczach, z niemałą tendencją do zasypiania w każdym miejscu o każdej porze. Jest on niezwykły pod względem tego, iż jest szamanem, czyli osobą, która może się łączyć ze światem duchów. Nie jest on jednak przodownikiem wszelkich cnót, nie jest on również bohaterem, który tylko wygrywa. Oczywiście na końcu pokonuje to zło, które jest w każdej tego typu mandze i anime, ale nie jest to ciągłe pasmo wygranych.Yoh Asakura

Cała fabuła SK opiera się na Turnieju Szamanów, w którym wszyscy szamani z całego świata zjeżdżają się, aby staczać między sobą walki. Nagrodą jest Korona Króla Szamanów oraz niepojęta władza nad światem ludzi i światem szamanów, która w złych rękach może doprowadzić do zagłady. Taki Turniej jest czymś ważnym dla każdego szamana, ponieważ niewielu może wziąć w nim udział, gdyż jest on organizowany, co 500 lat.Lyserg

W pierwszych odcinkach jest pokazane jak Yoh imprezuje na starym cmentarzu z duchami, poznaje Morty'ego, który później zostaje jego przyjacielem. Bohater staje do swoich pierwszych walk. Po niektórych trafia do szpitala, gdzie do Yoh przychodzi Anna, jego... narzeczona. Jest ona duchowym medium, co oznacza, że może przywoływać duchy i np. przenosić je do ciała szamana. Potrafi również czytać w myślach, co źle wróży dla Morty'ego. Kiedy wracają we trójkę do domu Anna zagania Yoh do treningu a Morty'emu karze sprzątać dom. W następnych odcinkach Yoh i Morty poznają Trey'a, zaprzyjaźniają się z Rio, Lyserg'iem, (który później ich opuści) oraz zmieniają na lepsze Len'a, któremu przez całe życie zły wujek En wpajał, że "albo zniszczysz, albo zostaniesz zniszczony".

]

Hao Asakura

Czarnym charakterem w tym anime jest Zeke Asakura (Hao) który jest... bratem bliźniakiem Yoh. To smutne, prawda, ale rodziny się nie wybiera. Co zadziwiające, Yoh wcale nie wiedział że ma brata bliźniaka, zostali oni rozdzieleni przy narodzinach, ponieważ... rodzice bliźniaków chcieli jednego z nich zabić. Duch ognia jednak na to nie pozwolił i wykradł małego Zeke'a, ten przemówił (pamiętajmy, że był on niemowlakiem), ze kiedyś połączy się z Yoh i... zniknął. Zeke jest o tylko kontrowersyjną postacią gdyż odradza się on co 500 lat, przez to iż posiadł pięć punktów Gwiazdy Jedności, akurat na Turniej Szamanów.

W Polsce na razie mamy możliwość oglądania jedynie dwóch serii SK a jest ich 5, jednak nei narzekajmy, już niedługo powinna się pojawić 3 seriia (muszi ją ktoś tylko ocenzurować i podłożyć polski dubing)Rentao

Podsumowując, anime jest bardzo dobre i ciekawe, kiedy raz go obejrzysz, chcesz więcej. Można doczepić się jedynie troszkę zamazanych przejść na początku pierwszej i drugiej serii (chodzi o piosenkę początkową) ale jest to do wytrzymania i być może ktoś nawet tego nie zauważy. Kreska jest dobrze dopracowana. Niezawodny dubbing, niespodziewane zwroty akcji oraz nie kończące się pokłady dobrego humoru Yoh sprawiają, iż SK ogląda się z błogą przyjemnością (mimo pary reżyserskich niedociągnięć).

Twórcami anime są:
- Seiji Mizushima - reżyseria,
- Katsuhiko Koide - scenariusz,
- Barton Bishop - scenariusz,
- Martina Broner - scenariusz.

Autor: Rerget
Data dodania artykułu: 30.09.2006
Data modyfikacji artykułu: 05.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij