Okres Nara i Heian 710-1192r.

W roku 710, pierwszy trwały japoński kapitał został założony w Nara. Duże buddyjskie klasztory zostały zbudowane przez nowy kapitał. Klasztory szybko zyskały tak silny polityczny wpływ, że aby ochronić pozycję imperatora i rządu państwowego, kapitał został przeniesiony do Nagaoka w 784 i w końcu do Heian (Kyoto) w 794 roku.

Charakterystyczny dla okresów Nara Heian, jest stopniowy upadek chińskich wpływów, który jednak pozostał silny. Dużo importowanych pomysłów był stopniowo "japonizowanych". Aby spełniać japońskie potrzeby, zostało założonych kilka rządowych biur, na wzór systemu, który został skopiowany z chińskiego modelu. Także w sztuce, rodzime japońskie ruchy stały się coraz bardziej popularne. Rozwój sylab Kana umożliwił tworzenie japońskiej literatury. Kilka nowych sekt buddyjskich, które zostały przejęte z Chin podczas okresu Heian, było też "japonizowanych".

Do największych niepowodzeń reform Taika należały reforma ziemska i reformy podatków. Wysokie podatki doprowadziły do zubożenia wielu rolników, którzy musieli sprzedać swoją własność i stali się dzierżawcami ziemi większych właścicieli. Ponadto, wielu arystokratów i buddyjskie klasztory odnosiło sukces w omijaniu płacenia podatków. Jako skutek, państwowy dochód spadł i przez wieki władza polityczna stale przesuwała się od rządu państwowego do dużych niezależnych właścicieli ziemi.

Rodzina Fujiwara kontrolowała scenę polityczną okresu Heian przez kilka wieków dzięki strategicznym małżeństwom w obrębie rodu z imperialną rodziną i przez zajmowanie wszystkich ważnych politycznych biur w Kyoto oraz głównych prowincjach. Władza klanu osiągnęła apogeum za rządów Fujiwara Michinaga w roku 1016. Po Michinadze, zdolności liderów Fujiwara zaczęły spadać w wyniku czego, porządek publiczny nie mógł zostać utrzymany. Wielu właścicieli ziemi wynajęło samurajów dla ochrony ich własności. Tak oto wojskowa klasa stała się coraz bardziej wpływowa, zwłaszcza we wschodniej Japonii.

Koniec zwierzchnictwa Fujiwara nastąpił w 1068, kiedy został wybrany Sanjo - nowy imperator. Miał on rządzić krajem sam a Fujiwara nie zdołali go kontrolować. W roku 1086 Go - Sanjo zrzekł się tronu, ale kontynuował rządy za polityczną sceną. Ten nowy ustrój został nazwany rządem Insei. Imperatorzy Insei sprawowali władzę polityczną od 1086 do 1156 roku, kiedy to Taira Kiyomori stał się nowym władcą Japonni.

W XII wieku, dwie wojskowe rodziny z pochodzenia arystokratycznego uzyskały dużą władzę: Minamoto (albo Genji) i Taira (albo Heike). Taira zastąpił wielu panów wielkiego rodu Fujiwara w ważnych biurach, Minamoto natomiast zyskał wojskowe doświadczenie przez zwycięstwo i przyłączenie północnej części wyspy Honshu do Japonii, najpierw w dziewięcioletniej wojnie (1050 – 1059), a następnie w trzyletniej (1083 - 1087).

Po zwycięstwie Heiji (1159 r.), nastąpiła walka o władzę między dwoma rodzinami. Taira Kiyomori został liderem Japonii i rządził krajem od 1168 do 1178. Główne przeciwności z jakimi się borykał to walka z rywalizującym klanem Minamoto oraz z coraz potężniejszymi klasztorami buddyjskimi, które często prowadziły wojny między sobą i wprowadzały nieporządek publiczny.

Po śmierci Kiyomori, klany Taira i Minamoto odbyły decydującą walką o władzę zwaną wojną Gempei, która trwała od 1180 do 1185. Pod koniec wojny, Minamoto był w stanie położyć kres zwierzchnictwu Taira, a sam Minamoto Yoritomo został nowym władcą Japonii. Po wyeliminowaniu wszystkich swoich potencjalnych i czynnych wrogów, wliczając członków rodziny, został wyznaczony Shogunem (najwyższy wojskowy oficer) i założył nowy rząd w swoim rodzinnym mieście Kamakura.

Autor: Hatamoto
Data dodania artykułu: 15.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 06.09.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij