Okazaki jo

Ten piękny zamek należy do najstarszych w Japonii. Położony jest w mieście Okazaki, stąd nazwa. To środkowa część Honsiu niedaleko Nagoyi, prefektura Aichi, dawna prowincja Mikawa. Jest to budowla należąca do kategorii hira jiro, czyli zamków na płaskim terenie.
Wiemy, kto i kiedy go pobudował: Saigo Tsugiyori w 1455 roku, który w owym czasie posiadał największe wpływy w Mikawie. Natomiast nie wiemy dokładnie, gdzie. Przekazy mówią o tym, że zamek zbudowano w dzielnicy Sugo, natomiast badania archeologiczne wskazują raczej na dzielnicę Myodaichi, która jest oddzielona od Sugo rzeką Oto. Przy czym należy pamiętać, ze Japończycy mieli tendencje do budowy, rozbierania, przenoszenia budynków. Dlatego też jest całkiem możliwe, że w zbliżonym czasie powstały dwa zamki, albo, że pobudowano jeden, potem zaś przeniesiono z dzielnicy do dzielnicy.

okazaki1.jpg
Okazaki jo
Zdjęcie z http://home.arcor.de/hatsumono/okazaki.html

W roku 1524 Okazaki jo przejęła lub zdobyła rodzina Matsudaira, która właśnie rozpoczęła swój marsz w górę drabiny japońskiej magnaterii. Pierwszym właścicielem zamku tego domu stał się Matsudaira Kiyoyasu, natomiast najsłynniejszym okazał się wnuk powyższego, urodzony właśnie w Okazaki jo 30 stycznia 1453 roku (bądź, według innych źródeł 26 grudnia 1542 roku) Matsudaira Takechiyo. Takechiyo znany był od 1556 roku jako Matsudaira Motoyasu, wreszcie zaś przybrał miano Tokugawa Ieyasu. Ieyasu spędził na zamku zaledwie 6 lat. Jako dziecko miał zostać przekazany rodzinie Imagawa, jako gwarancja lojalności, jednakże małego zakładnika przejęli wojownicy klanu Oda i lata młodości spędził przyszły shogun w ich dobrach. Do Okazaki jo powrócił na 10 lat w 1560 roku. W 1570 przeniósł się do Hamamatsu jo, natomiast Okazaki jo przejął syn Ieyasu Nobuyatsu. Po zdobyciu zamku Odawara, tamtejsze ziemie przejął właśnie Ieyasu Tokugawa, który obrał jako swoją siedzibę Edo, czyli obecne Tokio. Okazaki jo zaś dostało się jednemu z zaufanych wasali Tanace Yoshimasa. Tanaka zarządził rozbudowę zamku, jednakże nie on wniósł najwięcej do obecnego wyglądu. Tanaka bowiem, który służył wszystkim trzem zjednoczycielom Japonii przeniósł się później do Kurume w prowincji Chikugo na Kiusiu. Lenno to warte 320 tys. koku dochodu rocznego otrzymał od Ieyasu.

okazaki2.jpg
Okazaki jo
Zdjęcie z http://www.singlespeed.org/asia2/japan2.html

Kształt zamkowi nadał Honda Yasunori (Yasunoshi), który władał nim w latach 1601 - 1613. Można na terenie zamku zobaczyć posag jego ojca Hondy Tadakatsu, jednego z bliskich doradców Ieyasu, władcy posiadłości Ina w Mikawie, słynnego wojownika, występującego w hełmie z przytwierdzonymi rogami jelenia.

Zamek był w posiadaniu rodziny Tokugawa przez cały okres Edo. Traktowano go jako miejsce wyjątkowe, gdzie urodził się Ieyasu. Zarządzała nim przeważnie rodzina shogunów, lub ich najwierniejsi wasale. Mimo że nie był on powiązany z dużymi włościami, zaledwie 50 tys. koku, władanie nim przynosiło spory prestiż. Skończyło się wszystko wraz z dekretem cesarza Meji o rozebraniu zamków, jako przeżytków feudalizmu. Podobnie jak inne tego typu budowle Okazako jo został zniszczony w 1873 roku, choć, na szczęście, pozostawiono fosy i podmurówki. . Ułatwiły one odbudowę, którą rozpoczęto w 1959 roku stawiając od nowa wieżę tenshuhaku. Posiada ona 5 pięter wewnętrznych, natomiast 3 poziomy są widoczne na zewnątrz. Przy czym przy odbudowie użyto najnowszych w owym okresie technik z żelazobetonem na czele. Stąd na zewnątrz zamek wygląda rzeczywiście, jak z epoki feudalnej, natomiast wewnątrz to nowoczesne muzeum prezentujące bronie, hełmy, odzież etc.. Mury nie są odbudowane w całości. Zakończenie dachówek na murach posiada Mitsuba aoi. Jest to mon rodziny Tokugawa - trzy liście malwy w okręgu. Szczególną ciekawostką jest wypełniona woda rzeki Oto fosa. Wprawdzie nie wszystkie dawne kanały fosy zalano, jednakże napełniona fosa stanowi nieczęsty przypadek wśród elementów istniejących zamków w Japonii. Okazaki jo otacza ogród. Istnieje także, na terenie zamku, Ieyasu-kan, pawilon Tokugawów oraz samurajów z prowincji Mikawa. Jednakże, ponoć, zebrane tam zbiory nie należą do wyjątkowych.

okazaki3.jpg
Mony rodu Honda na zamkowych dachówkach
Zdjęcie z http://www.tnguyen.com/blog/archives/2005_05.html

Informacje muzealne:
Godziny otwarcia zamku: 9.00 - 17.00
Opłaty za wejście:
Iyeyasu-kan
Dorośli 350 yen
Dzieci: 200 yen

Okazaki zamek
Dorośli :200 yen
Dzieci: 100 yen

Razem
Dorośli 500 yen
Dzieci 270 yen

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 30.05.2006
Data modyfikacji artykułu: 25.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij