Nara - Świątynia Todaiji

Todaiji to chyba najsławniejszy kompleks świątynny Nary. Powstał dzięki staraniom cesarza Shomu w połowie VIII-ego wieku i szybko stał się najbardziej wpływową i najzamożniejszą świątynią Kraju Kwitnącej Wiśni. Swego czasu zajmował aż 100 hektarów ogrodzonego gruntu, na którym stało wiele budynków. Obecnie, to co pozostało, jest rozrzucone na 80-iu hektarach miasta. Pierwszym zabytkiem, który zazwyczaj rzuca się turystom w oczy jest Południowa Brama Nandaimon, której obecny kształt pochodzi z roku 1199.


Południowa Brama Todaiji (wykonawca fotografii Robert D. Fiala)
Zdjęcie ze strony http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Każdy z widocznych na zdjęciu filarów, a jest ich 18, ma 20 metrów wysokości oraz sporo ponad metr średnicy. W zewnętrznych, zabudowanych nawach stoją dwa olbrzymie (8,4 metra wysokości) posagi Kongo-rikishi (Strażnicy świątynni). Zbudowali je dwaj wielcy rzeźbiarze Unkei i Kaikei w 1203 roku łącząc ze sobą tysiące drewnianych kawałków.


Latarnia Hakkaku Toro (wykonawca fotografii Robert D. Fiala)
Zdjęcie ze strony http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Todaiji to bardzo wiele zabudowań. Stoją tam: wspaniała Dzwonnica z XIII-ego wieku, Sammai-do, określany także jako Shigatsu-do, Nigatsu-do zwany także Budynkiem Drugiego Miesiąca, pobudowany w 752 roku, odbudowany po pożarze w 1667 roku, Shingon'in, kwatery mnichów Tonan'in i wiele innych. Niedaleko znajduje się też piękne jeziorko Kagami-ike a na dziedzińcu jeden z największych skarbów Todaiji: słynną latarnię Hakkaku Toro uznaną skarbem narodowym. Ma ona kształt ośmiokąta. Łączna wysokość latarni to 4,6 metra, a każda z ośmiu cyzelowanych płyt z brązu ma ponad 2 metry. Szczególnie pięknym elementem zdobień są fue-fuku tenyo, czyli grające na fletach aniołki, przykład wspaniałego kunsztu ośmiowiecznych artystów.

Dla turystów jest ważny jednak przede wszystkim najwspanialszy zabytek Todaiji, umieszczony w widocznej na zdjęciu budowli: posąg przedstawiający Wielkiego Buddę Rushana.


Todaiji (wykonawca fotografii Robert D. Fiala)
Zdjęcie ze strony http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Inicjatywę odlania wspaniałego posagu Buddy powziął cesarz Shomu. Wprawdzie sam proces stworzenia wielkiego posagu rozpoczął się w roku 747, jednak ponoć władca od dawna zamyślał nad stworzeniem gigantycznej rzeźby. Niemniej ówczesne możliwości techniczne były stosunkowo nikłe i inżynierowie oraz artyści i rzemieślnicy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Wreszcie prace ruszyły i trwały aż 5 lat rujnując budżet państwa oraz prywatne pieniądze rodziny cesarskiej. Jednakże cóż to był za posąg! 16 metrów wysokości, ważący z postumentem 380 ton. Ozdobiono go przy tym złotem (58,5 kilograma) oraz srebrem (30 kilogramów).

Shomu już był mnichem eks-cesarzem, a na tronie zasiadała jego córka Koken, kiedy czwartego miesiąca 752 roku odbyła się ceremonia otwarcia oczu Wielkiego Buddy. Ponoć była to wspaniała uroczystość dworska, która według autora kroniki "Shokunihongi" przewyższyła wszystkie wcześniejsze ceremonie. Niestety, Budda oglądany przez nas nie jest dokładnie tym z VIII-ego wieku. Kataklizmy i katastrofy wielokrotnie niszczyły fragmenty posagu, które potem były odlewany powtórnie i ponownie łączone ze statuą. Posag oglądany obecnie pochodzi z 1628 roku i jest o metr mniejszy od pierwowzoru. Dalej jednak robi niezwykłe wrażenie.


Wielki Budda, jego uniesiona dłoń mówi: "Nie bój się" (wykonawca fotografii Robert D. Fiala)
Zdjęcie ze strony http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Posąg Wielkiego Buddy jest jednym z wielu znajdujących się w głównym budynku. Spośród mnóstwa innych wyróżnia się grupa Shinteno, czyli Czterej Królowie Nieba. Wprawdzie obecnie stoją tylko dwa, a z dwóch pozostały jedynie głowy, ale dalej cieszą oczy swoim wyglądem.


Todaiji nocą
Zdjęcie ze strony http://www.jal.com/world/en/guidetojapan/world_heritage/nara/see/

Jeżeli spodoba się nam Todaiji: nic prostszego nabyć pamiątkę. Nara jest pod tym względem rajem dla turystów - kolekcjonerów oferując wszystko: od chałtury do rzeczy naprawdę ciekawych. Todaiji nie stanowi tutaj wyjątku.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 07.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij