Nara - Horyuji

Tuż obok Nary znajduje się osada Ikaruga, a w niej jeden z największych skarbów Japonii, wspaniały buddyjski kompleks Horyuji. Historia świątyni jest ściśle związana z rozwojem buddyzmu w Japonii. Kiedy w 552 roku wysłańcy państwa Pekadze w Korei wśród darów przywieźli cesarzowi Kimmei rozmaite przedmioty powiązane z kultem Buddy, władca Japonii nie był przekonany, jak potraktować ten prezent.

horyuji1.jpg
Wejście do Saiin. Widać za bramą słynną pięciokondygnacyjną pagodę
Zdjęcia z http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Jednakże potężny ród Soga, który przez pewien czas nawet sprawował w Kraju Kwitnącej Wiśni władzę absolutną, postanowił wykorzystać nowa religię dla celów politycznych. Dlatego starał się krzewić buddyzm, który, chociaż z pewnymi oporami, zaczął się przyjmować na cesarskiej ziemi.

horyuji2.jpg
Pawilon Nauki w Saiin,
Zdjęcia z http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Jednakże prawdziwą ekspansję religia ta przeżyła za czasów cesarzowej Suiko oraz regenta księcia Shotoku na przełomie VI-ego i VII-ego wieku. Shotoku ponoć był człowiekiem wielkiej wiedzy, przerastającym sobie współczesnych inteligencją i wyobraźnią. Jawi się także jako niestrudzony propagator buddyzmu. Legenda mówi, że żona cesarza Yomei podczas spaceru dostała bólów porodowych. Kiedy zobaczyła stajnię, weszła do niej i tam wydała na świat syna. Stąd imię, które nosił Shotoku brzmiące Umayado, czyli "Stajnia". Nawet, jeżeli to tylko legenda, obecnie na tym miejscu znajduje się świątynka, której sztandary głoszą, iż: "tutaj urodził się Shotoku-taishi" oraz "tu jest początek buddyzmu japońskiego".

Jednym z najpiękniejszych kompleksów buddyjskich, zarazem jednym z dzieł księcia regenta jest Horyuji położone tuz obok Nary.

horyuji3.jpg
Ołtarz w Pawilonie Snów
Zdjęcia z http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Horyuji powstało w 607 roku w Ikarudze - posiadłości należącej do Shotoku, a o jego pięknie i wartości historycznej niech świadczy fakt, że ponad 20 obiektów uznaje się za skarby narodowe lub zabytki kultury. Niektóre budynki zaś są określane, jako najstarsze drewniane budowle świata. Horyuji składa się z dwóch części: Klasztoru Wschodniego Toin i Klasztoru Zachodniego Saiin.

Najstarsze z budowli Saijin to Złoty Pawilon Kondo, pagoda guju-no-to (pięciokondygnacyjna), chumon oraz kairo. Powiem parę słów o dwóch pierwszych - najbardziej znanych. Kondo jest budynkiem dwupoziomowym z ok. 700 roku. Dolne ściany mają długość 18,4 x 15,2 metra.

horyuji4.jpg
Złoty Pawilon
Zdjęcia z http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Ciekawostką są dwa daszki na pierwszej kondygnacji. Ponoć niższy z nich oraz kolumnada podtrzymująca wyższy zostały dobudowane i nie były uwzględnione w pierwotnym projekcie. Daszek natomiast nad drugim piętrem wykonano według stylu irimoya. Wydaje się bardzo lekki z uwagi na ostrość górnej części przechodzącej w łagodny skos, skierowany na rogach nieco w górę. Daszek drugiego piętra jest podtrzymywany przez cztery, dodane w czasach nowożytnych, smokokształtne słupki drewniane.

horyuji5.jpg
Pagoda
Zdjęcia z http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Kondo jest budynkiem, w którym znajduje się wiele rzeźb, natomiast w pagodzie przechowywane są relikwie. Pagoda posiada 5 kondygnacji. Pobudowano ja na dwustopniowej, kwadratowej podmurówce, której każdy bok ma 10,8 metra i osiąga wysokość 1 metra, natomiast cała pagoda ma wysokość 32,5 metra. Charakterystycznym elementem dla tego typu budowli jest biegnąca wewnątrz przez całą długość drewniana kolumna. Pełni ona rolę wzmocnienia całej konstrukcji oraz nadaje jej pewną elastyczność zwiększającą odporność przy trzęsieniach ziemi.

horyuji6.jpg
Yumedono, Pawilon Snów
Zdjęcia z http://www.orientalarchitecture.com/nara/todaijiindex.htm

Toin z kolei zwraca uwagę Pawilonem Snów Yumedono. Tutaj gromadzono zwoje buddyjskie. Legenda mówi, że książę Shusaku spędzał tu długie godziny analizując sutry. Kiedy trafiał na fragment, którego nie mógł zrozumieć, kładł się spać, we śnie zaś pojawiał mu się mędrzec wyjaśniający wszystkie wątpliwości. Stąd pochodzi jego nazwa. Pawilon ma ośmiokątny kształt, a znajdujący się tutaj dwumetrowy posąg Kannon jest uznany skarbem narodowym.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 29.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij