Kumagai droga wojownika, aut. Donald Richie

824.jpg

Autor przenosi nas w odległe i burzliwe czasy w historii Japonii. Druga połowa XII w. Okres walk wielkich rodów, upadek władzy cesarza. Tytułowy bohater pochodzi z biednej rodziny. Kiedyś jego ród był zanany, ale popadł w niełaskę, do tego stopnia, że nie posiadał nazwiska. Dopiero czyny jego ojca umożliwiły uzyskanie nowego miana. Kumagai potrafi się dobrze "ustawić", jak to byśmy dziś powiedzieli. Dokonuje trafnych wyborów, przyłącza się do tego z wielkich rodów, który ma szansę zwyciężyć. Staje się z wiekiem świetnym wojownikiem, zostaje oficerem. Bierze udział w kilku znaczących bitwach, gdzie wyróżnia się odwagą. Jest zauważony przez suwerena rodu. W życiu prywatnym kieruje się swoją karierą. Bez miłości żeni się z damą dworu, ma syna, ale całe życie poświęca dalszym awansom. Ma oczywiście przelotne romanse, ale takie, które nie mogą mu zaszkodzić zawodowo. Posiada jedną wadę, o której mówi bez żenady. Jest porywczy i wybuchowy. W czasie walki ogarnia go swoisty szał bitewny, po którym nie wiele pamięta z tego co się działo. W czasach pokoju, jego wybuchowy temperament przysparza mu tylko kłopotów i ostatecznie prowadzi do końca jego wojskowej i dworskiej kariery. Jest postacią znaną i opiewaną nawet w pieśniach i poematach, jednak nie do końca tak jakby tego pragnął. W jego życiu są dwa przełomowe momenty, które je diametralnie zmieniają. Nie chcę tu ich opisywać, niech każdy sam o tym przeczyta.

Książka napisana jest w formie pamiętnika, opatrzona dopiskiem kogoś innego. Ukazuje nam klimat i metody walki o władzę w ówczesnej Japonii. Opisuje to człowiek, który znajdował się momentami centrum wydarzeń, choć nie był ich główną postacią. Niezwykle ciekawe są opisy bitew, w których uczestniczył jako żołnierz, a następnie jako oficer. Osoba, która bezpośrednio widzi tylko pewien wycinek zdarzeń, a reszty dowiaduje się z relacji ustnych, lub opisów historycznych. Autor przedstawia nam nie tylko wojnę i wojowników tego okresu. Poznajemy również rozwój myśli i powstawanie nowych odłamów w buddyzmie jak i ewolucję shintoizmu. Mnisi są nie tylko kapłanami, ale i wojownikami mającymi wpływ na losy kraju [mnisi-wojownicy z góry Hiei].
Książka opatrzona jest bardzo ładną szatą graficzną. Wnętrza okładek opatrzone są rycinami wojowników. Druk jest czytelny. Papier w kolorze kości słoniowej, nie razi bielą.
Pozycja warta przeczytania. Widać ogromną wiedzę autora o Japonii, przedstawioną z wielkim smakiem i szczyptą humoru

Autor: Donald Richie
Tytuł oryginalny: Memoirs of the Warrior Kumagai
Przekład: Andrzej Sawicki
Wydawca: Red Horse sp. z o.o. 2008r.

Autor: Jacek Kicman
Data dodania artykułu: 08.03.2009
Data modyfikacji artykułu: 22.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij