Kioto - Kiyomizudera

Świątynia Czystej wody to przybytek buddyjskiej sekty hosso-shu w Kioto, położony na zboczu góry Otowa w paśmie Higashiyama. Hosso-shu, czyli Przejawy Zasad, jest jedną z najstarszych sekt w Japonii stworzoną przez mnicha Dosho w 661 roku, przy czym kształt ostateczny przybrała w 735 roku, kiedy to mnich Genbo przywiózł z Chin buddyjskie pisma. Doktryna sekty zawiera pojęcie absolutnej świadomości wyłaniającej się z samej siebie, która to świadomość jest jedyna prawdziwą rzeczywistością, natomiast wszelkie realia naprawdę są iluzją. Zbawienie to stan, do którego można dojść przez ascezę i medytację, poprzez które przychodzi zrozumienie świata.

kiyomizudera1.jpg
Hondo, którego część oparta jest na drewnianym rusztowaniu
Zdjęcie z http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kiyomizudera_sakra01.jpg

Najważniejszym przedmiotem kultu jest posąg Tysiącrękiej Kannon powstały w okresie Heian. Posąg ten należy jednak do grupy posągów ukrytych, niedostępnych dla zwiedzających.

Właściwie Kiyomizudera raczej blado wypada, kiedy się porównuje jej zabytki oraz zabytki innych świątyń, jednakże zostaje to rekompensowane poprzez cudowne widoki. Główny pawilon Hondo jest bowiem umieszczony nad krawędzią stoku. Galerie widokowe wychodzą ponad krawędź, wspierane zaś są przez sześciopiętrową konstrukcję wykonaną z drewna. Sam pawilon Hondo pochodzi z 1633 roku, jednakże świątynia ma znacznie dłuższą historię. Teren na świątynię przekazał wojownik Sakanoue-no Tamuramaro (758-811). Założycielem świątyni jest natomiast mnich Enchin, który przeniósł tutaj z Nary swoją pustelnię i umieścił w niej posąg Kannon w 798 roku. Opowieść głosi, że spotkał on w górach osobiście boginie Kannon, która przypominała z wyglądu starca. Enchin początkowo nie rozpoznał, kim naprawdę był starzec prawiący mu, że spędził tutaj 200 lat mówiąc inwokacje do Kannon. Stary człowiek poprosił młodego Enchina, żeby zajął jego miejsce, natomiast on chciałby, kontynuować pielgrzymkę.

kiyomizudera2.jpg
Hondo z innego ujęcia
Zdjęcie z http://www.orientalarchitecture.com/kyoto/kiyomizuindex.htm

Enchin zgodził się, ponieważ jednak starzec nie wracał, udał się na poszukiwania odkrywając jedynie parę butów. Uznał to za znak, ze starzec był nikim innym tylko samą Kannon, która właśnie powróciła do swego królestwa. Pamiętając o prośbie Kannon, która przed odejściem chciała, by stworzył jej wizerunek, postanowił wyrzeźbić posąg bogini.

Kiedy tak przebywał w górach, spotkał go tam Sakanoue-no Tamuramaro, który polował wraz z brzemienną właśnie żoną. Wojownik znalazł się pod takim wrażeniem świątobliwości mnicha, że postanowił oddać mu swoje domostwo na świątynię. Podobno wojownik został wspaniale nagrodzony za swoją pobożność. Brał udział w wyprawach na "Barbarzyńców z północy" i cesarz za okazane tam męstwo nagrodził go tytułem shoguna, który jeszcze wtedy nie oznaczał dyktatora, oraz wielkim majątkiem. Jednakże wracając do świątyni, kolejne budynki dodał w 806 roku cesarz Kammu.

Chociaż świątynia była niszczona i palona teraz posiada wiele zabudowań. Jedną z atrakcji turystycznych są trzy wodospady. Można wypić wodę tylko z jednego: wodospadu bogactwa, urody bądź wiedzy, a napitek pomoże zdobyć to, co pijącej osobie się zamarzyło.

kiyomizudera3.jpg
Trzykondygnacyjna pagoda
Zdjęcie z http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Japan_Kyoto_KiyoMizuDera_pagoda_DSC00616.jpg

Piękno Kiyomizudery polegające przede wszystkim na wpasowaniu tworów człowieka w piękną przyrodę gór dało to urocze połączenie, które przyciąga wielu turystów.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 12.01.2006
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij