Karatsu jo

Karatsu to niewielkie miasteczko na Kiusiu położone nad samym brzegiem morza. Nieopodal znajdują się ruiny dwóch innych zamków: Hamada jo oraz Nagoya jo (nie mający nic wspólnego z zamkiem w wielkim mieście Nagoya). Właśnie w Nagoyi Hideoshi, już jako taiko, czyli były kampaku, rozpoczynał swoją wyprawę na Koree w 1591 roku. Zarówno ta kampania, która miała miejsce w latach 1592 - 1593, jak i następna, która odbyła się w latach 1597 - 1598 nie udały się, jednakże odegrały swoją rolę przy powstaniu Karatsu jo.

karatsu1.jpg
Wzgórze z Karatsu jo
Zdjęcie z http://www.greasyelbow.com/korea/japan/j-5.html

Hideyoshiemu towarzyszył bowiem przy opracowywaniu planów Terasawa Hirotaka, żyjący w latach 1563 - 1633, znany później jako Terasawa Shima no Kami Hirotaka. Miał on niezwykle przydatną umiejętność stawania po zwycięskiej stronie, co w trudnych czasach jest zaletą nie do przecenienia. Popierał on najpierw Hideyoshiego, potem zaś stał się zaufanym Ieyasu. Właśnie na polecenie nowego shoguna zaczął on stawiać zamek Karatsu.

karatsu2.jpg
Karatsu jo
Zdjęcie z http://www.flickr.com/photos/mc_masterchef/sets/862723/

Miejsce było wybrane idealnie: na wzgórzu, po jednej stronie chronił twierdzę brzeg morza, po drugiej ujście rzeki Matsuura, natomiast z obydwu pozostałych stron strome urwiska doskonale zabezpieczały twierdzę przed atakiem. Dodatkowo pobliski las znakomicie utrudniał rozwinięcie szyków atakującym. Także widok ze szczytu głównej wieży rozciągał się na wielką odległość. Nagły szturm nie mógł więc się udać, uprzedzeni zaś obrońcy mieli czas, ażeby się przygotować.

karatsu3.jpg
Karatsu jo
Zdjęcie z http://www.flickr.com/photos/mc_masterchef/sets/862723/

Materiały do budowy Karatsu jo zgromadzono rozbierając pobliską Nagoyę jo. Dlaczego? Trudno powiedzieć, jednakże prawdopodobnie Nagoya jo nie odpowiadał nowoczesnemu polu walki charakteryzującemu się użyciem broni palnej. Przypuszczalnie dlatego powstał projekt nowego zamku i pod kierunkiem Terasawy Hirotaki ruszyła budowa.

karatsu4.jpg
Karatsu jo
Zdjęcie z http://www.flickr.com/photos/mc_masterchef/sets/862723/

Obecny zamek to rekonstrukcja z 1966 roku. Japończycy jednak odtworzyli pieczołowicie Karatsu jo wedle starych planów. Ażeby jednak ułatwić turystom zwiedzanie obiektu do stromych schodów pnących się na szczyt wzgórza, gdzie pobudowano zamek, dołożono windę. Wspaniałą zaleta zamku jest nie tylko bogate muzeum, prezentujące wyroby dawnej Japonii, ale wspaniały krajobraz rozciągający się z murów. Karatsu jo, jak niewiele obiektów, wspaniale komponuje się z okolicą dostarczając zwiedzającym wielu estetycznych wrażeń.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 10.06.2006
Data modyfikacji artykułu: 25.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij