Japonia. Wspomnienia z czasów jedwabiu i słomy, aut. Junichi Saga

Według mnie, jest to niezwykle wartościowa książka, szczególnie dla osoby, które chce ogarnąć nieco większe kawałki Japonii niż pewne pojęcia - klucze, typu gejsza, kimono, pagoda etc. Autorem tej pozycji nie jest zawodowy pisarz, lecz lekarz. Właściwie, trudno nawet mówić o autorze, bowiem książka ta nie powstała w sposób zwyczajny. Doktor Saga przyjmując w latach 70-tych swoich pacjentów często zawiązywał dłuższe dyskusje. Zorientował się wtedy, że osoby starszego pokolenia noszą olbrzymi bagaż wspomnień, pamiętają świat, który przeminął. Jedynie oni mogą nakreślić prawdziwy obraz istnienia sprzed pięćdziesięciolecia lub jeszcze dalej. Zaczął więc zbierać ich relacje, nagrywać, gromadzić, potem zaś uskładał w niniejszą książkę, której podtytuł brzmi "Portret miasteczka." Bowiem jest to rzeczywiście prawdziwy portret Tsuchiury, nakreślony przez kilkadziesiąt osób, których wspomnienia wypełniają po kilka stron tej pozycji. Jestem wdzięczny Wydawnictwu Scholar, że wydał tę pozycję, gdyż przedstawiany w niej obraz Japonii jest szczególny. Przede wszystkim, jest to spojrzenie niejednostronne. Ostatecznie mamy tutaj przedstawicieli najrozmaitszych warstw społeczności. Przeważnie twórca książki przekazał nam opinie ludzi niezamożnych, lub wręcz nędzarzy, jednakże jest grupa relacji osób pochodzenia kupieckiego, czy rzemieślniczego. Jednakże ze wszystkich wynika ta prawda, ze było bardzo ciężko. Kiedy się czyta o tych czasach, wręcz nie można uwierzyć w nędzę połączoną z szaleńczą pracą dla utrzymania się przy życiu. Nawet, zresztą ci, którzy coś mieli, też pracowali niczym woły, żeby mieć za co jeść, żeby gdzieś się przespać, żeby utrzymać rodzinę. Świat trudu, znoju, wiecznego wymęczenia stanowił dla nich normę. Szczególnie ciężko było kobietom, trochę dlatego, że nie miały tej odrobiny swobody posiadanej przez mężczyzn, trochę zaś ponieważ one pracowały często zarówno w domu, jak i na zewnątrz nawet, kiedy były w zaawansowanej ciąży.

Kiedy piszę powyższe słowa, może się wydawać, ze taki świat odmalowano wyłącznie barwami przygnębienia, szarości, smutku. Trochę tak, ale odnoszę wrażenie, iż ludzie ci byli zbyt zajęci, żeby się smucić, płakać, użalać. Raczej wszystko stoicko przyjmowali, chociaż pewnie nieraz bywało, iż łzawa kropla mogła spłynąć z ich oczu. Wydaje się, że taki świat trudno przedstawić ciekawie, trudno zainteresować czytelnika opisem biedy. Dlatego, tym większa zasługa doktora Sagi, że potrafił to uczynić. Zgromadził relacje fascynujące, barwne, pełne energii, następnie zaś przygotował je tak, że wciągają. Książkę Japonia. Wspomnienia z czasów jedwabiu i słomy czyta się niczym powieść. Najpierw wgłębia się w jedną relację, potem drugą, potem wmawia się sobie "jeszcze tylko jedną, przecież to tak ciekawe", potem zaś następną etc. Niniejsza pozycja stanowi skarbiec minionego czasu. Zachowując właściwe proporcje, pozycja ta dla miłośnika Japonii jest mniej więcej tym, czym dla polskiego etnografa dzieła Oskara Kolberga. Szczerze polecam tę książkę, kopalnię prawdziwej wiedzy, pozycję mądrą, ciekawą, nieco nostalgiczną, pełną realiów, wciągającą.

Junichi Saga
Wydawnictwo Naukowe Scholar 2004

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 11.02.2007
Data modyfikacji artykułu: 24.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij