Hakugin do

Budynek stojący w Itoman na Okinawie. Słowo hakugin oznacza białe srebro. Wiąże się z nim legenda o samuraju mieszkającym na Kiusiu w prowincji Satsuma, który kiedyś pożyczył pewnemu okinawskiemu kupcowi jakąś kwotę pieniędzy. Kupiec nie miał przez długi czas z czego zwrócić, więc gniewny wojownik postanowił siłą wymusić zapłatę, lub przynajmniej zemścić się na handlarzu. Przybył do niego, i gdy ten błagał o odroczenie spłaty, gdyż po prostu nie miał z czego oddać, samuraj wpadł w gniew i usiłował zabić kupca. Ten krzyknął w ostatniej chwili: "Powstrzymaj na chwile rękę, wszak martwi nie oddają długów, a ty łatwiej zapanujesz nad złością!" Samuraj uspokoił się. Wrócił ostatecznie nie odzyskawszy należności, ponury i wściekły. Wszedł do swego rodzinnego domu późna nocą i nagle zobaczył, ze przy jego małżonce spoczywa jakiś obcy mężczyzna. Wściekły samuraj już zamierzył się na obcego, gdy przypomniał sobie poradę kupca. Powstrzymał cios i sprawdził, kim naprawdę jest ów kochanek. Okazało się, że była nim jego własna matka, która, usłyszawszy, że syn opuścił na jakiś czas domostwo, przebrała się w męskie szaty, aby oszukać wrogów samuraja, którzy korzystając z nieobecności pana domu, mogliby próbować zaszkodzić jego małżonce. Wdzięczny samuraj anulował wszystkie długi kupca, ten jednakże jakiś czas potem wzbogacił się i chciał oddać pieniądze. Samuraj, który dzięki słowom kupca nie zamordował własnej matki, nie chciał na to przystać. Ostatecznie obydwaj porozumieli się i postanowili wspólnie postawić domek Hakugin do, jako pamiątkę owego wydarzenia, ażeby zawsze przypominał, że, nawet w największej złości, należy być opanowanym.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 11.02.2007
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij