Gujo Hachiman jo

Gujo Hachiman jest niewielkim miasteczkiem położonym w prefekturze Gifu, dawna prowincja Mino, na wyspie Honsiu. Wokół niego rozciągają się lasy, potoki, wśród których wyróżnia się to Sogisui (1), który jest uznawany za najczystszy w Japonii oraz góry. Na jednej z nich wznosi się właśnie mały zameczek mający cztery poziomy, lecz pięć pięter, Gujo Hachiman jo. Zasadniczo zamek to wyłącznie jedna wieża główna tenshukaku plus dziedziniec otoczony murami. W murach znajduje się brama oraz niewielka narożna wieżyczka obserwacyjna.

Zamek nie jest specjalnie obronny swoja konstrukcja, jednakże jego położenie czyniło go niezwykle trudnym do zdobycia. Napastnik bowiem musiał najpierw wspiąć się na górę Hachiman majacą 354 metry, potem zaś dopiero sforsować mury. Wszystko to pod gradem kul, bowiem konstruktorzy Gujo Hachiman jo uwzględnili już użycie broni palnej. Stąd też w murach znajduje się duża ilość otworów strzelniczych różnych kształtów. Dość interesujące jest także wnętrze zamku. Odrestaurowano w pełni główna wieżę tworząc w niej typowe muzeum zwierające tradycyjne eksponaty epoki samurajów: zbroje, broń, kaligrafię, ubrania etc. Otóż standardem było umieszczanie w środku budowli konstrukcji nośnych pod postacią drewnianych masztów. Tymczasem środek Gujo Hachiman jo przeznaczony jest na schody. Można tylko przypuszczać, że stało się tak podczas opracowania koncepcji odbudowy w 1933 roku. Wiek XX to już wykorzystanie żelbetu. Zamek wprawdzie wygląda jak stary, ponieważ użyto przy zabudowie wiele drewna, jednakże jego ściany wewnątrz to nowoczesna, na owe czasy, technologia, która umożliwiła likwidację masztów nośnych. Dzięki temu turyści mają swobodny dostęp do galeryjek otaczających środkowe schody i mogą przez okna swobodnie podziwiać piękne widoki.

gujo1.jpg
Gujo Hachiman jo
Zdjęcie z http://jcastle.info/castle/gujo.html

Gujo Hachiman jo sięga swoja historią daleko w przeszłość. Wiemy, że w 1220 roku niejaki T-no Taneyori założył rodzinę to, która od tej pory była znana, jako Gujoto. Jednakże właściwym twórcą zamku został Endo Morikazu, który w 1559 roku rozpoczął budowę zamku. Następne natomiast lata to rządy wielu rodzin, wśród nich takich rodów jak: Inaba, Inoue, Kanamori i Aoyama. Postaciami najsłynniejszymi jednak, powiązanymi z Gujo Hachiman jo, są Yamaguchi Kazutoyo, żyjący w latach 1545 - 1605, oraz jego małżonka, która była córką Endo Morikazu. Uważano ją za wspaniałą żonę i opiewano jej zalety wiele lat później w podaniach i legendach. Ponoć zresztą także teraz, kiedy pomiędzy japońskimi małżonkami rodzą się spory finansowe, jednym z argumentów pań jest: Już żona Yamanouchiego Kazuto udowodniła, kto powinien trzymać kasę. Przed Gujo Hachiman jo stoi rzeźba owego małżeństwa z napisem Yamauchi Kazutoyo to tsuma no zo Hakuto kaku, czyli Pomnik Yamanouchiego i jego żony wykonany przez Hakuto. Przedstawia on postacie małżonków oraz rumaka. Wiąże się to z legendą przedstawiającą początek olśniewającej kariery Yamauchiego. Był on wielkim wojownikiem, jednakże nie należał do ludzi zamożnych. Tymczasem Oda Nobunaga poszukiwał żołnierzy i chętnie przyjąłby dzielnego Yamauchiego, jednakże w jego armii obowiązywała zasada, ze każdy samuraj musiał posiadać własnego konia. Yamanouchi był jednak zbyt biedny i właśnie wtedy przyszła mu z pomocą żona, oddając własne pieniądze, które były trzymane, jako ostateczna rezerwa na wszelki wypadek. Można powiedzieć, że owa gotówka na zakup konia była jedną z najlepszych inwestycji w historii Japonii. Yamanouchi przyłączył się do wojsk Ody. Potem zaś był ciągły awans. Yamanouchi miał szczęście, czy raczej olbrzymią zdolność przewidywania, które pozwalały mu w tych trudnych czasach stawać zawsze po stronie zwycięzców. Najpierw stał wiernie przy Odzie, potem zaś popierał Hideyoshiego, który w 1590 nagrodził go prowincją Totomi oraz zamkiem Kakegawa jo wraz z dochodem 50 tys. koku. Kiedy zaś przyszło do nowej rozgrywki walczył pod Sekigaharą po stronie Tokugawy Ieyasu, za co otrzymał prowincję Tosa na Sikoku, co dawało mu 240 tys. koku i stawiało w gronie najmożniejszych ludzi Japonii. Całkiem nieźle, jak na biednego samuraja, który nie tak wiele wcześniej nie był w stanie kupić sobie nawet jednego konika.

gujo2.jpg
Gujo Hachiman jo
Zdjęcie z http://jcastle.info/castle/gujo.html

Obecnie zamek jest dostępny dla turystów

  • w miesiącach czerwiec - sierpień: 08:00 - 18:00, 
  • w miesiącach listopad - luty: 089:00 - 16:30,
  • w pozostałych miesiącach: 09:00 - 17:00,
  • w dniach 20 grudnia - 10 stycznia zamek jest zamknięty.

Szczegóły dostępne pod telefonem 0575-67-1815. Wejście kosztuje 300 jenów, a do zamku najłatwiej dostać się autobusem wsiadając przy stacji linii Nagaragawa w miasteczku Gujo Hachiman i wysiadając przy Jokamachi plaza. Potem jeszcze 25-ominutowy spacerek i już można oglądać Gujo Hachiman jo.

1. Nazwa potoku pochodzi od poety Sogi Iio z XVII wieku.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 26.08.2006
Data modyfikacji artykułu: 24.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij