Cudowna niedziela

Obraz powojennej Japonii
Film Cudowna niedziela to historia jednego dnia, dokładnie jednej, powojennej niedzieli oraz dwojga młodych, ubogich ludzi. Yuzo - to niezamożny wojenny weteran, Masako to jego kobieta. Oprócz siebie i masy wolnego czasu - mają do wygospodarowania jedynie 35 jenów. Przemierzają ulice miasta, aby zabić czas. Yuzo - sfrustrowany, ze nie może zapewnić ciekawej randki, Masako próbuje do tego wszystkiego podejść z humorem, optymizmem, pogodą. Nie mają nawet dość pieniędzy, aby wspólnie zamieszkać.

sillhre3.jpg

Widz obserwuje różne sytuacje, które poniekąd testują charaktery naszych bohaterów: oddają ostatnią kulkę ryżu bezdomnemu chłopcu, wydają niepokaźne oszczędności na bułki ze słodkiej fasoli, które wręczają chłopcom grającym w piłkę, w końcu próbują dostać się do klubu, którego właścicielem jest dawny przyjaciel głównego bohatera. Jednak właściciel nie wychodzi do ubogiego kolegi, natomiast liczni goście spoglądają na Yuzo z wyraźną dezaprobatą. Za wysokie progi jak na jego nogi. Jak nie uwierzyć w cyniczną wartość pieniądza i w to, że brak pieniędzy zamyka niektóre furtki... Spotyka ich jeszcze parę niepowodzeń w ciągu tej mimo wszystko (na przekór okolicznościom) pięknej niedzieli.

sillhre2.jpg

To inny Kurosawa - to Kurosawa nie-kostiumowy, sama akcja rozgrywa się w XX wieku, Japończycy ubrani są po europejsku. Film pochodzi z 1947 roku - a więc jest to dość wczesne dzieło Kurosawy, tylko pozornie niepokazujące artyzmu mistrza. Ale jest w stylu Kurosawy - stonowane, wytworne, mądre.

sillhre1.jpg

Komu polecam? Miłośnikom Kurosawy, fanom japońskiej kinematografii, bo zasadniczo to kino chyba tylko dla pasjonatów... Choć z drugiej strony nie można zarzucić temu oszczędnemu, wręcz skromnemu filmowi pewnego dramatyzmu i klasy. Spotkałam się z określeniem, że to komedia - z czym się nie zgadzam i co traktuję jako uproszczenie oraz spłycenie filmu. Jeśli ktoś czeka na spektakularne akcje - to się gorzko zawiedzie, to raczej wewnętrzny film, niż rozrywkowe kino.

Tytuł: One Beautiful Sunday (aka One Wonderful Sunday; oryginalny tytuł: Subarashiki Nichiyoubi (1947));
Reżyseria: Akira Kurosawa;
Obsada: Isao Yumazaki, Chieko Nakakita;
Nagrody: za najlepszy scenariusz oraz najlepszą reżyserię (prestiżowe tokijskie Mainichi Film Concours).

Autor: Sillhre
Data dodania artykułu: 15.01.2007
Data modyfikacji artykułu: 24.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij