Wystawa Ikebany w Królewskim Wilanowie

05.10.2012 02:21 Sebastian Homan

Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis & Halina Pacwa i Wieńczysława Sato, inicjatorki i kuratorki wydarzeń przybliżających kulturę Japonii odwiedzającym muzeum wraz z wszystkimi współtworzącymi z Japonii i z Polski, serdecznie dziękując Ambasadzie Japonii w Polsce, mają zaszczyt zaprosić w piątek 5 października o godz. 12:00 na otwarcie Wystawy Ikebany w Wielkiej Sieni Pałacu w Wilanowie.

Ikebana jest niezwykłym zjawiskiem japońskiej kultury, sztuką wyrafinowanego układania kwiatów, która na przestrzeni wieków ewoluowała, tworząc różne style i szkoły, osiągając wyżyny malarstwa, rzeźby czy nawet poezji. Jest obecnie wielce ceniona nie tylko przez samych Japończyków.

Wystawę przygotowały mistrzynie, licencjonowane nauczycielki ikebany Rumiko Matsumura (Sogetsu), Małgorzata Nowakowski (Sogetsu), Wieńczysławo Sato (Sogetsu, Ikenobo) oraz Halina Pacwa (Sogetsu, Ikenobo)

7 października 2012, w niedzielę, w godz. 10:30 -16:00 wstęp wolny do pałacu.

W sobotę i niedziele w trakcie trwania wystawy w Sali Uczt króla Jana III, nad Wielką Sienią, odbędą się cztery spotkania Wokół kimona – rodzaj kitsuke z elementami etykiety, wiedzy o kimonie, jego szyciu oraz o makijażu. Prowadzić je będzie prof. Mari Chiba wraz z Kaoru Nashima i Kinue Watanabe ze Szkoły Sodo przy udziale Wieńczysławy Sato o g. 11:00 i o g. 13:30. Wstęp wolny (należy pobrać darmowy bilet z kasy), zbiórka w szatni na 5 minut przed rozpoczęciem zajęć.

Wystawy ikebany w Wilanowie organizowane są od wielu lat i mają swoją historię.
Tegoroczna wystawa odbędzie się w Wielkiej Sieni – miejscu szczególnym, najstarszym i najbardziej okazałym pomieszczeniu pałacu wilanowskiego, które łączy położone po obu stronach apartamenty królewskie.

Informacji na temat wystawy udzielają:
Halina Pacwa
japonski-pazdziernik@o2.pl
Aleksandra Głowacz
tel.: 22 842 81 01 wew. 7138

« wstecz