Sakura News

19.05.2006 00:00 Kelly

Mija właśnie rok funkcjonowania stałej rubryki informacyjnej Sakura News. Właśnie od tego czasu portal Konnichiwa&Straż Przyboczna, jako jedyne źródło w Polsce, stale dostarcza swoim Czytelnikom informacji japonistycznych dotyczących nie tylko mangi i anime, ale polityki, biznesu, nauki oraz wszystkiego, co dzieje się interesującego w samej Japonii oraz w Polsce i jest związanego z pięknym Krajem Kwitnącej Wiśni. Jedynym wyjątkiem jest, obecnie sport, który kiedyś także gościł na łamach Sakura News. Obecnie newsy sportowe mają swoją własną rubrykę, którą doskonale zarządza Michał Wojtas. Cała redakcja dziękuje wszystkim wspaniałym Czytelnikom Sakura News oraz wszystkim współpracownikom, którzy przyczynili się istnienia tego serwisu.

Przypominamy chętnym do współpracy przy portalu, ze zgłoszenia wysyła się przez stronę http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Nowy design strony internetowej Ambasady Japonii w Polsce. No, wreszcie http://www.pl.emb-japan.go.jp/

Czy błękitny laser odejdzie do lamusa? Możliwe, ponieważ japońscy naukowcy z ośrodka badawczego NTT Basic Research Labs skonstruowali diodę LED, która pozwoli gromadzić na dyskach dużo więcej danych niż blue-ray. Ponadto pobiera mniej energii. Wcześniej wykorzystywano laser rubinowy o długości fali 605 nanometrów, laser błękitny ma długość fali 405 nanometrów, jednak dioda świetlna LED, która wykorzystuje fale ultrafioletowe 210 nanometrów.

Niezłe informacje napływają z japońskiej gospodarki. Bank of Japan ogłosił swoje prognozy ekonomiczne używając słowa rozwój. Uwagę należy zwrócić na to, że po raz pierwszy użyto tego słowa w miesięcznym raporcie ekonomicznym od roku 1998.

Przepis kontrowersyjny, o fotografowaniu oraz zbieraniu odcisków palców cudzoziemców wejdzie w życie w Japonii w ciągu 18u miesięcy, jako część pakietu ustaw antyterrorystycznych. Przepis będzie obowiązywał wszystkich cudzoziemców powyżej 16ego roku życia. ,Rzecznik Biura ds. Imigracji w Tokio Chiho Nakai stwierdził, iż zdjęcia będą natychmiast konfrontowane z międzynarodową bazą danych, obejmującą osoby podejrzane o terroryzm. Procedurze nie będą podlegać także dyplomaci oraz osoby posiadające prawo stałego pobytu w Japonii. Rzecznik wyjaśnił, że będzie prowadzona kampania informacyjna wyjaśniająca, że nie jest to kwestia dyskryminowania cudzoziemców, co podkreślali przeciwnicy ustawy, lecz, niestety, kwestia bezpieczeństwa. Jeszcze jedną sprawą związaną z przyjazdami do Japonii jest zmiana postawy w stosunku do imigrantów. Rząd zaczyna sugerować otwarcie na przyjazdy wysokowyspecjalizowanej kadry, co przynajmniej niektórym cudzoziemcom może otworzyć drzwi do Japonii.

Umiarkowane trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia w skali Richtera dotknęło zachodnią Japonię - prefektura Wakajama. Ofiar nie było, jednakże służby meteo ostrzegają także przed podwoziami oraz osuwiskami w rejonach nadpacyficznych. Powodem są silne deszcze n. W części Kinki w sobotę spadło 25 cm deszczu, natomiast w niektórych rejonach Tokai oraz Shikoku 10-15 centymetrów.

Polacy nie są jedynym narodem, który lubi sobie chlapnąć. Kłopoty ma konduktor linii Yagan Tetsudo, który przyszedł do pracy pijany, co zauważyli pasażerowie. Oficjele firmy przepraszali podróżnych, natomiast 30oletni konduktor twierdził, ze wypił jedynie dwa kieliszki sake poprzedniego wieczora.

Japonia słynie ilością wykonywanych zabiegów przez chirurgów plastycznych. Niedawno wypowiedziała się na ten temat była miss Japonii 35ioletnia Ayako Nishikawa sugerując brzydkim kobietom by skorzystały z oferty pracowni chirurgicznych. Nishikawa, kobieta sukcesu, lekarz, słynie zresztą z mocnych wypowiedzi, często bardzo kontrowersyjnych i odbieranych, jako dosyć wyniosłe.

Zrezygnować z benzyny? Czemu nie, przynajmniej częściowo, zwłaszcza, że można zastąpić benzynę bioetanolem, tak, jak próbuje się to uczynić na Okinawie. Rząd wspiera to działanie, jednakże inicjatywa jest lokalna w ramach akcji Lokalna produkcja dla lokalnej konsumpcji.

Sporo dzieje się w krakowskim Centrum Manggha:
29-28 maja 2006 wystawa Manggha Boznańskiej
2 czerwca 2006 o godzinie 18.00 wernisaż wystawy technologii firmy Hitachi: Hitachi Inspire the Next,
20 czerwca o godzinie 18.00 wernisaż wystawy japoników ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie,
19 maja 2006, godzina 19.00 - 2.00 Krakowska Noc Muzeów 2006, m.in. zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Manggha Boznańskiej, warsztaty origami, ceremonia herbaciana chanoyu,
19 maja, godzina 18.00, Toshie Hashimoto (heike-biwa) - Ichyo Saito (ichigenkin), w programie: wykład i koncert gry na tradycyjnych instrumentach japońskich
oraz melorecytacja Heikemonogatari (Opowieść o rodzie Taira),
21 maja 2006, godzina 19.00 Recital fortepianowy Maki Inoue, m. in. utwory: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Masanori Aoyamy, Claude Debussyego, Fryderyka Chopina
21 maja, godzina 12.00 Bajki japońskie - spotkanie trzecie
23 maja, godzina 19.00 spektakl Still moves,
24 maja, godzina 18.00 Małgorzata Martini wykład towarzyszący wystawie Manggha Boznańskiej pt Japonizm.

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.japantimes.com/
http://www.manggha.krakow.pl/
www.gazeta.pl
www.emb-japan.pl

 

« wstecz