Sakura News

14.04.2006 00:00 Kelly

Przypominamy, że wszyscy chętni do współtworzenia strony są proszeni o kontakt, najlepiej poprzez panel na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Prom płynący z prędkością 80 km/h do miasta Kagoshima, mający ponad 100 osób na pokładzie zderzył się przy wejściu do Zatoki Kagoshimskiej z dużym zwierzęciem morskim, prawdopodobnie wielorybem. Prom został uszkodzony, strat ludzkich nie było, stan wieloryba nieznany. Straż przybrzeżna szuka zwierzęcia przy użyciu trzech łodzi i helikoptera.

Serwisy podają także wiadomości o następnym zderzeniu niedaleko Zatoki Tokijskiej. Tym razem zatonął frachtowiec Eastern Challenger pływający pod banderą Filipin. Zderzył się z japońskim stateczkiem, przy czym Eastern Challenger miał 5608 ton wyporności, natomiast Tsugaru-maru - 452 tony. 25 członków załogi filipińskiego statku zostało bezpiecznie przejętych przez japońskie jednostki, następnie dostarczeni do Yokosuki.

Jeden z najsławniejszych festiwali Japonii zaczyna się dzisiaj w Takayamie, w prefekturze Gifu. Ulicami Takayami przejedzie aż 11 wielkich platform. Spodziewana jest wizyta 180.000 gości, którzy zechcą uczestniczyć w obchodach festiwalu. Uroczystości potrwają dwa dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/photospecials/graph/photojournal/1.html

Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi. Trwają rozmowy USA-Japonia, kto i ile ma zapłacić za dyslokacje wojsk amerykańskich z Okinawy. Propozycja amerykańska: zapłaćcie 75%, propozycja japońska: zapłacimy 1/3. Teraz trzeba dojść do jakiegoś konsensusu. Ciekawe kiedy nastąpi zawarcie umowy.

Sakura News opisywała już aferę Livedoor. Dlatego dzisiaj tylko króciutko. Wygląda na to, ze na całej tej sprawie zostało poszkodowanych 1200 udziałowców firmy na kwotę 9 miliardów jenów.

Blog jest niezwykle popularny w Japonii. Ich liczba w porównaniu z wielkością sprzed 6 miesięcy wzrosła o 83 procent do 8,68 miliona.

Wąchanie jako kolejny zmysł dołączony do pozostałych niezbędnych przy oglądaniu dobrego filmu. NTT Communications Corp. ma zsynchronizować 7 rozmaitych zapachów do filmu "The New World" opowiadającego o indiańskiej księżniczce Pocahontas. Wszystko będzie kontrolowane przez komputer, natomiast sekwencje zapachów będzie można sobie ściagać z internetu niczym listy dialogowe. Pytanie tylko, ile owa maszynka pobudzająca nasze powonienia będzie kosztować? Tego twórcy nie podali.

Japonia sporządzi specjalną mapę częstości obcokrajowców oraz ich rodzin podał Shinzo Abe, Szef Gabinetu Ministrów. Objęte zostaną nie tylko sprawy ekonomiczne, ale także np. językowe, kwestie wychowania dzieci etc. Jeszcze co do Shinzo Abe. Przewiduje się, ze może on zostać następcą obecnego szefa rządu. Dlatego też, na wszelki wypadek, Chiny już go ostrzegły, żeby nie naśladował premiera Koizumi odwiedzając świątynię Yasukumi.

Nasz kraj próbuje zbudować system ostrzegania powodziowego, natomiast Japonia ma problem większy, jest to kwestia trzęsień ziemi. Bardzo ciekawy artykuł można przeczytać na ten temat na stronie Japan Media Review
http://www.japanmediareview.com/japan/stories/060413mcnicol/
Tymczasem w południowe Hokkaido uderzyło w czwartek trzęsienie ziemi mające 5,3 stopnia. Japończycy mierzą intensywność w skali siedmiostopniowej. To trzęsienie miało w Urakawie, która leżała najbliżej epicentrum mieszczącego się 40 dalej na Oceanie Spokojnym, 4 stopień.

20 kwietnia Warszawę odwiedzi kolejny raz dziecięcy zespół muzyczno-teatralny Sapporo Children's Musical Group. Repertuar, oprócz motywów japońskich, zawiera kilkanaście tańców ludowych i piosenek śpiewanych po polsku.

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://www.gazeta.pl/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.japantimes.com/
http://www.creativa.amu.edu.pl/
http://www.waneko.pl/
http://www.canoe.ca/CanoeClassic/home.html
http://www.japanmediareview.com/japan/

 

« wstecz