Sakura News

29.03.2006 00:00 Kelly

Konnichiwa & Straż Przyboczna zaprasza wszystkich chętnych wspólnego do tworzenia potralu. Patrz podstrona Redakcja - nabór http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Jak się okazuje, Hayao Miyazaki to nie tylko wielki reżyser, ale także projektant zegarów. Jeden, jego autorstwa, wielkości 10 na 18 metrów zawiśnie na wieży NTV w Shiodome, Tokio. Natomiast już teraz w Shiodome można obejrzeć jego model.

W środę w ubiegłym tygodniu w elektrowni atomowej w Fukui (zachodnia Japonia) zapaliło się pomieszczenie przechowywania odpadów, nie doszło jednak do wycieku paliwa jądrowego. Dwóch pracowników odniosło niewielkie obrażenia - stwierdził reprezentant władz lokalnych Hiroaki Fujiuchi. Jednakże nie ulegli napromieniowaniu.

Kolejny wypadek z ogniem , także w środę wydarzył się w podziemiach teatruu Shimbashi Enbujo
, położonego w tokijskiej dzielnicy Ginza. Tuż po podziemiach zaczęła zajmować się pierwsza kondygnacja. Kilkaset osób zostało ewakuowanych, przybyła zaś straż pożarna gasiła skutecznie ogień przez 30 minut.

Japoński sąd wydał wyrok w sprawie Daga A. Thompsona, pracownika cywilnego amerykańskiej bazy Kadena na Okinawie. Mężczyzna za dwa udowodnione gwałty otrzymał dziewięć lat więzienia. Przypomnijmy, ze wcześniej były ostre spory, przed jakim sądem ma stanąć Amerykanin, natomiast obecnie rysuje się kolejne pytanie: gdzie spędzi okres uwięzienia?

Reklama oraz marka. Tak rozumowało dwóch mieszkańców Ginzy, którzy na szczycie dachu 11 kondygnacyjnego Kami Pulp Hall zamontowali ule z 30 tys. pszczół zakupione na Okinawie. Pragną wykreować nową markę miodu Ginza.

Bank na kółkach? Tak, właśnie taki pomysł na rozwój własnych usług, także dotarcie do nowego kręgu odbiorców ma Ogaki Kyoritsu Bank. Zamiast wybrać się do normalnego oddziału, w czasie jakichś wydarzeń utrudniających skorzystanie z normalnej sieci bankowej, tudzież podczas imprez, świat, festiwali można dokonać w takim samochodzie. Pojazd bankowy jest w stałej łączności satelitarnej z macierzystym bakiem przekazując tą drogą wszystkie dane o dokonanych operacjach.

Kilka miesięcy temu Sakura News pisało o wielkiej aferze architektonicznej projektanta Hidetsugu Anehy, związanej z fałszerstwami danych wytrzymałosciowych materiałów konstrukcyjnych wstrząsoodpornych domów. Skandal był wielki, rezygnacje, dymisje oraz ofiary przetoczyły się wtedy przez biura współpracujące z architektem. Wczoraj, przypuszczalnie, samobójstwo przez skok z wysokiego budynku popełniła żona Anehy. Prawdopodobnie, nie mogąc znieść presji oraz wszystkich okoliczności sprawy jej męża skoczyła trafiając w dach zaparkowanego vana. Przeżyła, lecz dokonała żywota niedługo potem w szpitalu.

Dokumentalny film o porwaniu 13-oletniej Japonki Megumi Yokoty przez wywiad reżimu północnokoreańskiego zdobył dwie ważne nagrody w Stanach Zjednoczonych: Nagroda Jury dla najlepszego filmu dokumentalnego na San Francisco International Asian American Film Festival oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego na Omaha Film Festival. Współreżyseży filmu Abduction: The Megumi Yokota Story: Chris Sheridan i Patty Kim są zaskoczeni, jednak także zadowoleni.

Blu-ray w USA we wrześniu. Przynajmniej takie plany na dzisiaj ma Matsushita Electric Industrial Co, czyli słynny Panasonic z Osaki. Przypomnijmy, że Blue-ray promują Matsushita oraz Sony Corp, natomiast konkurencyjnego HD DVD Toshiba Corp, NEC Corp i Sanyo Electric Co wspierane przez Microsoft. Która z opcji wygra? Na razie siły są wyrównane. Blu-ray jest większy, ale droższy od konkurenta.

Prywatna szkoła filmowa im Akiry Kurosawy, czyli Kurosawa Akira Juku, powstaje w Tokio. Początkowo dwuletnie kursy będą obejmować aktorstwo oraz produkcję filmową. Na ten pierwszy kierunek jest 30 miejsc, na drugi 80. Czytelników, którzy pragnęliby dostać się do tej szkoły informujemy, ze aplikacje będą przyjmowane jeszcze 2 tygodnie. Szkołę zakładają ją przyjaciele wybitnego reżysera, który rozsławił japońskie kino Tatsuya Nakadai i Teruyo Nogami. Wśród wykładowców wybitne postacie kinematografii: Masanobu Deme, Takashi Koizumi, Masaharu Ueda, Takeharu SanoKenichi Benitani, Hisao Kurosawa i Kazuko Kurosawa.

Jedzcie jabłka - chronią przed otyłością. Dowodzą tego badania specjalistów japońskich z laboratorium Asahi Breweris. Ponoć trzy jabłka dziennie obniżają zawartość tłuszczu we krwi aż o 20 procent.

Problem honorowego krwiodawstwa istnieje wszędzie. Sposób na zachętę oddawania tego wielkiego daru znaleźli Japończycy ze stacji krwiodawstwa Akiba w Tokijskim dystrykcie Akihabara. Dzielnica ta to kolebka otaku. Cóż więc dziwnego, ze ktoś postanowił wreszcie połączyć przyjemne z pożytecznym. Chętni do oddania krwi są obsługiwani przez dziewczyny w strojach pokojówek, które dodatkowo zapewniają darmowy 10 minutowy masaże dłoni. Inna stacja w Shinjuku natomiast organizuje manicure oraz badanie włosów prowadzone przez Japońskie Stowarzyszenie Nauki o Włosie. Jeżeli natomiast chciałbyś spotkać się z profetyką i chiromancją, warto odwiedzić stację Yurakucho, która proponuje wróżenie tarotem oraz czytanie dłoni.

Wielki sukces handhelda Nintendo DS. Wśród najpopularniejszych dziesięciu gier 6 tytułów jest przeznaczonych na tą minikonsolę. Rządzi bezapelacyjnie Animal Crossing: Wild World, zakupiony w dwóch milionach egzemplarzy. Wśród pozostałych tytułów gier 2 są na PlayStation 2, natomiast kolejne 2 na konkurencyjną do Nintendo DS. platformę kieszonkową Sony - PSP.

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://www.gazeta.pl/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.kasumi.pl/
http://www.gildia.pl/

 

« wstecz