Sakura News

17.01.2006 00:00 Kelly

Potężny ruch na rynku telewizorów plazmowych i LCD. Matsushita, czyli Panasonic, wybuduje w Amagasaki największą na świecie fabrykę tej specjalności. Japończycy maja tam zainwestować 1,6 mld dolarów. Docelowo fabryka osiągnie pełne moce w marcu 2009, co oznaczać ma 6 mln plazmowych wyświetlaczy 42-calowych rocznie. Podobne plany ma Sharp, który inwestuje w fabrykę ekranów LCD 1,46 mld dolarów w produkcję w Kameyama w Japonii. Pierwsze wyświetlacze opuszczą fabrykę w październiku 2006 r. natomiast pełną zdolność produkcyjną fabryka osiągnie w październiku 2007 r. - 30 tys. arkuszy substratów miesięcznie. Także konkurenci Japończyków nie zasypują gruszek w popiele. Potężne inwestycje czyni w tej branży np. nr 3 na tym rynku, koreański Samsung. Według DisplaySearch, nr 1 na rynku wyświetlaczy LCD i TV plazmowych jest Matsushita (26-proc. udział w rynku), dalej LG Electronics (15 proc. udział) i Samsung Electronics (13 proc.). Hitachi, Pionieer i Sony razem posiadają 10 proc. rynku.

Teraz kilka drobiazgów z rynków wysokich technologii. Przewiduje się, iż cena PlayStation 3 wahać się będzie w granicach pomiędzy 400 a 500 dolarów, bliżej tej drugiej, co oznacza, ze będzie to znacznie więcej niż Xbox 360 Microsoftu. Wysoka cena tłumaczona jest zastosowaniem w nim napędu Blu-ray. Jednakże Microsoft wytoczył w tej wojnie kolejne działa. Xbox 360 ma współpracować i z jednym napędem i z drugim, czyli HD-DVD To oznacza, iż amerykański koncern może swobodnie decydować - w zależności od tego, która technologia wygra "wojnę formatów" - o używanym typie napędu. Toshiba, Sony i IBM podpisały pięcioletnią umowę dotyczącą współpracy nad rozwijaniem układów scalonych w trybie 32-nanometrowego procesu technologicznego. Prace badawcze będą realizowane w J. Watson Research Center w Yorktown Heights, Center for Semiconductor Research w Albany oraz w fabryce w East Fishkill należących do IBM.

Dystrybutor Kino Świat wyda dwa pierwsze filmy serii J-Horror Theater w Kolekcji Asian Terror na płytach DVD. Twórca pomysłu Japanese Horror Theater Takashige Ichise planował, dzięki swojemu przedsięwzięciu, spopularyzować japoński horror. Współpracować z nim mają tacy twórcy, jak: Hideo Nakata (Ring, Dark Water), Masayuki Ochiai, Norio Tsuruta (Krąg 0. Narodziny), Takashi Shimizu (Klątwa 1 i 2) i in. Infekcja w sprzedaży ukaże się 26 lutego, Wizje 30 stycznia.

Kolejny raz wspominamy o śnieżycach w Japonii, jednakże nic dziwnego. NHKI podała, że zginęła już setna ofiara srogiej zimy. Szczęśliwie po sześciu tygodniach opadów śniegu, w północnych i centralnych prefekturach już nie pada. Natomiast obecnie największą groźbą stają się lawiny.

Trzęsienie ziemi Hanshin 17 stycznia 1995 roku o 5,45 rano w Kobe zabiło 6 tysięcy ludzi. Od wczoraj odbywają się uroczystości poświęcone wspomnieniom ofiar. M. in, elementem oddania hołdu jest zapalenie 6595 bambusowych latarń, które symbolizują liczbę zabitych

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.gazeta.pl/
http://www.japantimes.com/
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.onet.pl/
http://www.gildia.pl/
http://www.chip.pl/

 

« wstecz