Sakura News

03.12.2005 00:00 Kelly

Konnichiwa odrodzona po 10-dniowej przerwie, więc i Sakura News powracają przekazując swoim Czytelnikom informacje z Japonii i o Japonii. Zanim jednak przejdziemy do newsów informacja organizacyjna:

PORTAL KONNICHIWA POSZUKUJE WSPÓŁPRACOWNIKÓW.

Wymagania: zainteresowanie Japonią, chęć pogłębiania swojej wiedzy o tym pięknym kraju i ludziach go zamieszkujących, chęć dzielenia się ową wiedzą z innymi. Wiele działów czeka na osoby, które się nimi porządnie zajmą: od mangi do historii, od j-music do recenzji. Także nowe działy, których otwarcie jest planowane: recenzje filmów, kulinaria, japonistyczne role playing, a może i inne, które dopiero gdzieś majaczą się na horyzoncie, jak j-ligue, czekają na chętnych. Jeżeli jednak stwierdzasz, Drogi Czytelniku Sakura News, że nie jesteś najlepszy w pisaniu tekstów lub po prostu nie masz czasu, ale interesujesz się Japonią i chciałbyś coś od siebie wnieść w poznanie przez Polaków Kraju Kwitnącej Wiśni, to także nie problem. Sakura News, czy Encyklopedia to nowatorskie na skalę ogólnopolską przedsięwzięcia praktycznie wymagające wyłącznie krótkich, skondensowanych informacji, jeżeli natomiast chciałbyś, lecz obawiasz się, ze po prostu nie masz materiałów do redagowania powyższych, Konnichiwa Ci je zapewni bez najmniejszego problemu. Zapraszamy serdecznie i udzielamy (Vivi, Kelly) wszelkich informacji na temat współpracy i w ogóle dotyczących portalu.

Zapraszamy także na forum, gdzie wszystkie interesujące się Japonia osoby znajda wielu chętnych do rozmowy o naszym wspólnym hobby: Japonii.

Teraz wróćmy do tradycyjnych informacji.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA KSIĘŻNICZKI AIKO.

Jedyne dziecko następcy tronu, księcia Naruhito i księżnej Masako, ksiezniczka Aiko ukończyła cztery lata i z tej okazji, wraz z rodzicami, odwiedziła pałac cesarski spotykając się ze swoimi dziadkami, Ich Cesarskimi Mosciami cesarzem Akihito i cesarzową Michiko. Ponoć młoda księżniczka typowana już na przyszło cesarzową lubi opowiadane historie oraz zabawę z roślinami w ogrodzie.

Trochę polityki: Japonia przedłuża o 12 miesięcy misję w Iraku. 600 żołnierzy japońskich Sił Samoobrony nie bierze udział w walkach, ale pomaga w odbudowie zniszczonego wojna Iraku. Decyzja ta była zresztą zapowiedziana podczas niedawnej wizyty prezydenta Busha w Azji, kiedy to miał okazję spotkać się z premierem Koizumim.

Szef japońskiego MSZ-tu Taro Aso spotkał się w piątek z sekretarz stanu Condolezzą Rice. Miedzy innymi zapowiedział, ze Japonia w ciągu kilku lat przeprowadzi zmianę Konstytucji. Przypomnijmy, ze ustawa zasadnicza zakazuje Japonii posiadania armii. Czy uda się jej zmiana, nie wiadomo. Próbowano niejeden raz, ale od czasów wprowadzenia w 1946 roku nie dokonano w niej jeszcze nigdy poprawki.

Krakowskie Centrum Manggha zaprasza na ekspozycję Kraj Wschodzącej Wyobraźni - wystawa japońskiej techniki cyfrowej. Wystawa pokazuje historię aparatu fotograficznego - aż po najnowsze technologie firmy Canon. Przy ekspozycji będzie zaprezentowana wystawa "Obrazy Japonii - kraj w obiektywie Noriyuki Arakiego" - cyfrowe zdjęcia młodego fotografika japońskiego: krajobrazy, widoki przyrody, lasy z okolic Hiroszimy. Wystawa będzie czynna do marca 2006.

Sony Computer Entertainment Inc. wydało oświadczenie, że 29 listopada 2005 dostarczono 100 milionów PlayStation 2. Osiągnięto taki wynik po 5 latach i 9 miesiącach od czasu wprowadzenia na rynek, 3 lata i 9 miesięcy szybciej od PlayStation, która także ma na swoim koncie przekroczony taki poziom sprzedaży. PlayStation 2. Największy udział ma w tym Ameryka:
Japonia (wliczając Azję): 22,22 miliony sztuk (premiera: 4 marca 2000),
Ameryka Północna: 40,65 milionów sztuk (premiera: 26 października 2000),
Europa/PAL: 37,14 milionów sztuk (premiera 24 listopada 2000).
Trzeba jednak powiedzieć, ze mimo wielkiego sukcesu Sony nie może spac spokojnie, bitwa bowiem kolejna, w której brać udział mają Xbox, Nintendo the Revolution i PlayStation 3 rozpoczyna się dopiero. Gracze zaś już mogą zacierać ręce myśląc o setkach nowych, jeszcze bardziej bajeranckich grach, które będą towarzyszyć wprowadzaniu na rynek nowych konsol.

Niecodzienny chór pochodzący ze Stanów Zjednoczonych w postaci 75-iu św. Mikołajów śpiewających pieśni mogli usłyszeć w czwartek ludzie przebywający w tokijskim Imperial Hotel.

Interesujący się japońskim sportem powinni zerknąć na http://sport.gazeta.pl/inne/1,64998,3042348.html stronę "Gazety Wyborczej". Odnajdzie tam artykuł o najlepszym zawodniku sumo naszych czasów, pochodzącym z Mongolii, niesfornym, łamiącym zasady uświęcone trwającą setki lat tradycją Asashoryu. Kochany i znienawidzony, niejapończyk na tronie sumo. Zapraszam do czytania interesującego tekstu.

W Grand Prix Japonii w łyżwiarstwie figurowym prowadzi niemiecka para o typowo germańskich nazwiskach: Aliona Savchenko i Robin Szolkowy. To była rywalizacja par sportowych. Natomiast wśród par tanecznych pierwsze miejsce zajmują Kanadyjczycy: Marie-France Dubreuil i Patrice Lauzon.

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.manggha.krakow.pl/
http://www.gazeta.pl/
http://www.interia.pl/
http://www.japantoday.com/
http://www.japantimes.com/

 

« wstecz