Sakura News

21.12.2005 00:00 Kelly

Japonię poruszyła ostatnio sprawa Hidetsugu Anehy. Architekt ten projektował domy w Tokio, które miały posiadać odpowiednia wytrzymałość na wstrząsy. Po wielkim trzęsieniu ziemi w Kobe w 1995, przepisy budowlane stały się w Japonii wyjątkowo ostre.
Specjaliści - projektanci mogą używać jedynie 106 zaaprobowanych przez rząd programów obliczeniowych i sprawdzających. Tymczasem okazało się, że programy używane przez Anehę miały zmienione parametry. Powodowało to sztuczny wzrost wytrzymałości materiałów, redukując zużycie projektach stali konstrukcyjnej, czyli obniżając koszty. Wytrzymałość budynków Anehy na wstrząsy spadła nawet o 80 proc, przy czym sam architekt twierdzi, że był pod olbrzymią presją firm działających na rynku budowlanym, które zmusiły go do oszustw. Samo oszustwo Anehy uderza także w firmy kontrolujące prawidłowość konstrukcji, które łatwo mogły wykryć olbrzymie różnice wytrzymałościowe. Tymczasem nie wykryły. Pierwszą ofiarą skandalu jest jednak nie osoba, która trafiła na trzęsienie ziemi, ale dyrektor jednej z firm architektonicznych. Stwierdził on przed samobójstwem, ze nie wiedział nic o oszustwach, jednak nie może znieść sytuacji, ze firma, w której pracuje sygnowała nieuczciwe projekty. Obecnie zamknięto 21 hoteli, wykwaterowano rzesze ludzi z niebezpiecznych domów. Ponad 300 wysokościowców Anehy jest sprawdzanych, 71 już zostało uznanych za niebezpieczne. Tymczasem może okazać się, ze jest to jedynie wierzchołek wszystkiego, ponieważ projektant potwierdza nagminność takich praktyk. Powyższe informacje przynosi Gazeta Wyborcza, natomiast Japan Times donosi o jeszcze większym zasięgu skandalu i jeszcze większej ilości kontrolowanych i uznanych za niebezpieczne budowli.

Luźniejsza wiadomość po tej, która obecnie zdobi czołówki gazet. Lotnisko Kagoshima w Kirishimie wzbogaciło się o onsen, w którym podróżni mogą wymoczyć nogi. Jednorazowo może tak odpoczywać 20 osób na raz.

Kolejny element walki z nałogiem palenia. W Tokio ogłoszono, że kompanie taksówkowe są winne biernego palenia przez kierowców taksówek, którzy zmuszeni są do wdychania dymu papierosowego. Ponoć taksówek wyłącznie dla niepalących jest jeszcze niewiele, jednakże można się spodziewać, ze wobec takich orzeczeń liczba ich wzrośnie. Nie mówiąc już o tym, ze wypłaty odszkodowań za utracone, na skutek biernego palenia, zdrowie także kosztują.

Jego Cesarska Mość dostanie nowe samochody do oficjalnych uroczystości. Poprzednie 5 limuzyn wymieniane było w latach 1967 - 1972. Odpowiedzialna za wymianę będzie Toyota. Toyota także może zastąpić General Motors, jako producenta nr 1 samochodów na świecie. Toyota Motor Corp planuje 10% wzrost, sprzedając 9,06 mln pojazdów.

Budżet Japonii na przyszły rok to kwota 79,7 bilionów jenów, najniższy od 8 lat. Obecny rok zamyka się kwotą 82,1 bilionów.

Araujo, Brazylijczyk grający w ataku mistrza Japonii Gamba Osaka uznany został najlepszym graczem Japonii roku 2005. Zdobył on 33 gole.

Za http://www.kasumi.pl/ podajemy 10 największych japońskich hitów filmowych Japonii, tak się składa, że znaczna część z nich to anime, albo też produkcje powstałe pod wpływem komiksu. Dostrzec można także dominację wytwórni Toho i, jak widać, zdobywca Oskara Miyazaki znowu górą.
1. Howl's Moving Castle (Toho) 19,6 miliarda jenów
2. Pokemon Advance Generation: Myuu to Hadou no Yuusha (Toho) 4,3 miliarda jenów
3. Koushou Nin Mashita Seigi (Toho) 4,2 miliarda jenów
4. NANA (Toho) 4,03 miliarda jenów
5. Yougisha Muroi Shin Tsugi (Toho) 3,83 miliarda jenów
6. Densha Otoko (Toho) 3,7 miliarda jenów
7. Kita No Rei Nen (Toei) 2,7 miliarda jenów
8. Always - Sunset on Third Street- (Toho) 2,5 miliarda jenów
9. Lorelei (Toho) 2,4 miliarda jenów
10. Hoshi Ninatta Shounen (Toho) 2,3 miliarda jenów

Tymczasem w Polsce Waneko ogłasza wejście do sprzedaży nowych tomików:
10 tom mangi GREAT TEACHER ONIZUKA
autor: Toru Fujisawa
tłum.: Michał "Tori" Ptaszyński
cena 15,90 zł
objętość 200 s.
isbn 83089893-08-8
W tym tomie. Onizuka ma bardzo poważne kłopoty finansowe. Jest oskarżony o defraudację 120 mln jenow. Aby zyskać sympatię swoich podopiecznych obiecuje im, ze wyjadą do ekskluzywnego kurortu na Okinawie. Aby dotrzymać tej obietnicy Onizuka wraz z przyjaciółmi chwytają się najbardziej dziwacznych i niesamowitych zajęć.
oraz 2 NOWOŚCI!
EDYCJA SPECJALNA AZEL SEIMADEN
autor: You Higuri
tłum.: Aleksandra Watanuki
cena 16,90 zł
objętość 210 s.
isbn 83-89893-90-8
Bohaterowie serii Seimaden: Roderick i Sylwia poznają się. Pojawia się sporo postaci, które rzucają nowe światło na poczynania bohaterów mangi.
PIERWSZY TOM NOWEJ SERII SAIYUKI
autor: Kazuja Minekura
tłum.: Magdalena Malinowska,
Ken'ichiro Watanuki
cena 16,90 zł
objętość 200 s.
isbn 83-89893-81-9
Sanzo to nietypowy mnich, od którego lepiej trzymać się z daleka. Jednak tylko on jeden potrafi zapanować nad trzema demonami, których charakterki są równie złośliwe jak i jego.
Ta czwórka niesamowitych bohaterów otrzymała ważną misję od bóstw. Mają dowiedzieć się, dlaczego w krainie Shangri-La szerzy się zaraza.

Swoje plany przedstawia także JP Fantastica. Począwszy od przyszłego roku ukaże się kilka nowych pozycji: "Fullmetal Alchemist", "Angel Santuary" oraz "Fruits Basket". Zapowiadany jest także słynny "Crying Freeman". Pełne zestawienie na stronie http://www.jpf.com.pl/

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.kasumi.pl/
http://www.gazeta.pl
http://www.japantimes.com
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.waneko.pl/
http://www.jpf.com.pl/

 

« wstecz