Relacja ze spotkania autorskiego Bydgosko - Japońskie Inspiracje

15.06.2014 13:09 Sebastian Homan

Bydgosko - Japońskie Inspiracje na temat pewnej książki, trującej ryby i współczesnego samuraja.

30 maja, na ten jeden dzień Bydgoszcz stała się bardzo japońska i egzotyczna.

Na Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki, odbyła się impreza pod bardzo intrygującym tytułem " Bydgosko - japońskie inspiracje na temat pewnej książki, trującej ryby i współczesnego samuraja ".

Podczas wydarzenia, goście i publiczność która licznie wypełniła Auditorium Novum, miała okazję obejrzeć film z występem japońskiego teatru kabuki, do muzyki Chopina. Posłuchać wywiadu z autorką książki "Mr Fugu", Joanną Shigenobu, nie tylko na temat książki, ale i życia w Japonii, co było bardzo ciekawe i na pewno inne...

Razem z Panią Joanną, Bydgoszcz odwiedziła, Yukari Fukudome, japońska artystka, która między innymi wykonała ilustracje do książki "Mr Fugu".

Po skończonym wywiadzie pytaniom do obu pań nie było końca...

W dalszej części, publicznośc mogła zapoznać się z treścią książki "Mr Fugu", dzięki bydgoskiemu teatru pantomimy DAR, który przygotował krótką inscenizację teatralną, na podstawie książki, pod tym samym tytułem.

W role tragicznych kochanków wcielili się Angelika Landowska i Dmitrij Lubowski, natomiast przerażającego Pana Fugu w masce demona tengu, rewelacyjnie zagrał Jarosław Siech. Było strasznie, smutno i pięknie, ale i czuło się ducha Japonii... Przedstawienie to, odbyło się też między innymi dzięki pomocy Miasta Bydgoszczy.

Ostatnim punktem programu był pokaz mody, modelki prezentowały się pięknie w jedwabnych kimonach a'la sukienki, obwiązanych bajecznymi pasami obi, jak również w naszych swojskich, folkowych stylizacjach. To było bardzo interesujące połączenie dwóch różnych kultur i pokazanie tego w modzie...

Na pewno ciekawym punktem pokazu mody, było wejście ostatniej modelki w stylizacji ślubnej składającej się z długiej ciągnącej spódnicy z delikatnego muślinu, do tego z kwiecistym żakiecikiem inspirowanym kimonem. Modelka przekornie włosy miała ułożone w warkocz, co kojarzy się na pewno z naszą kulturą i stylem. Kwiaty ułożone w kształt japońskiego wachlarza podawał, również ubrany w kimono, synek autorki.

Tym samym, Bydgosko - Japońskie inspiracje dobiegły końca... a my mamy nadzieję, że Bydgoszcz jeszcze nie raz przywita nas zapachem kwiatów wiśni, oczaruje szelestem jedwabnych kimon i opowieściami zaproszonych gości.

Było fantastycznie.

Specjalne podziękowania należą się Pani Doktor Małgorzacie Gotowskiej, która potrafiła w tak niesamowity sposób zarazić Bydgoszcz, Japonią.

Joanna Shigenobu

 

« wstecz