Japońska fotografia w ramach TIFF Festival

03.09.2016 22:08 Sebastian Homan

Zapraszamy do Wrocławia, na 6. edycję TIFF Festival // Rivers & Roads, w ramach której zaprezentowane zostaną wystawy o tematyce japońskiej:

Od 1999 roku zespół projektu „The European Eyes on Japan” wraz z redakcją magazynu „Japan Today„zapraszają uznanych fotografów z różnych europejskich stolic do udziału w projekcie, w trakcie którego portretowane jest codzienne życie Japonii. Przedsięwzięcie to ma na celu ukazanie Japończykom ich własnego kraju, który widziany jest oczami fotografów pełnych nowej, nieoczekiwanej i  – przede wszystkim – pozbawionej japońskich stereotypów, znaczeń i przyzwyczajeń perspektywy artystycznej. W 2016 roku Mikiko Kikuta, kuratorka tegorocznej edycji, zaprosiła do współpracy Jona Cazenave z San Sebastian oraz Łukasza Rusznicę z Wrocławia. Obaj artyści, w czasie swego pobytu w Japonii fotografowali życie codzienne prowincji Kagawa.

EUROPEAN EYES ON JAPAN / STUDIO BWA WROCŁAW
1-11.09.2016 | WROCŁAW
www.tiff.wroc.pl
Czytaj więcej o projekcie.

Po tym jak 11. marca 2011 roku tsunami zniszczyło region Tōhoku na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, wolontariusze rozpoczęli sortowanie zdjęć z miasta Yamamoto-cho. Wyczyszczono je i zdigitalizowano, ale niektóre z nich były zbyt zniszczone, by zwrócić je właścicielom.  Każde z nich, do tego nieszczęśliwego dnia, trzymane w szufladzie czy komodzie, stanowiło czyjeś cenne wspomnienie. Ta właśnie myśl sprawiła, że fotograf Munemasa Takahashi wstrzymał się z wyrzuceniem nierozpoznawalnych już zdjęć i stworzył pierwszą edycję wystawy, która pomoże ci spojrzeć na zdjęcie jako obiekt i odbyć podróż do medium fotografii.  

LOST & FOUND / MUZEUM WSPÓŁCZESNE WROCŁAW
1-11.09.2016 | WROCŁAW
www.tiff.wroc.pl
Czytaj więcej o wystawie.

 

« wstecz