Encyklopedia Japonii

Kojiki

Tym słowem, oznaczającym opis spraw dawnych określano kronikę rejestrującą materiał legendarny i historyczny w jedną, zwarta całość. Ostatecznie później słowo to stało się nazwą własną dla najstarszej kroniki japońskiej z 712 roku, spisanej na rozkaz cesarzowej Genmyo, w języku chińskim, przez urzędnika dworskiego O-no Yasumaro. Kojiki składa się z trzech ksiąg i przedmowy opisującej powstanie kroniki. Szczególna uwagę poświęcono w niej bogini Amaterasu i jej potomstwu oraz ich rywalizacji z potomstwem boga Susanoo o Japonię.

Hasło dodał(a): Kelly

Zobacz także
  1. Nihongi

    Zwana także Nihonshoki. Druga, po Kojiki, japońska kronika legendarno - historyczna. Została spisana po chińsku do 720 roku. Początek prac nad nią zawdzięczamy cesarzowi Tenmu (622-686), który polecił gromadzić materiały przedstawiające dzieje dynastii. Pracami potężnego zespołu redakcyjnego...

    Czytaj więcej


  2. Keiko Cesarz

    Keiko żył w latach 60 n.e - 130 n.e. (wg. innych źródeł żył do 120r.), panował od 71 roku. Był dwunastym władcą Japonii, jego imię znajduje się na tradycyjnej liście imperatorów. Jego historia zapisana została w Kojiki i Nihonshoki, jednak jest ona różnie w nich opisana. Według Kojiki posyłał on...

    Czytaj więcej


  3. Amenominakanushi

    Jedno z trzech japońskich bóstw shintoistycznych, które wyłoniły się jako pierwsze, według "Kojiki". Uważany niekiedy, za boga początku.


  4. Kamimusubi

    Jedno z trzech japońskich bóstw shintoistycznych, które wyłoniły się jako pierwsze, według Kojiki.


  5. Takamimusubi

    Jedno z trzech japońskich bóstw shintoistycznych, które wyłoniły się jako pierwsze, według Kojiki.


  6. Tanka

    Rodzaj japońskiego wiersza mającego 31 sylab, starszego od haiku, wyróżniającego się muzykalnością. Tanka jest popularna co najmniej od okresu heian, kiedy to umiejętność jej tworzenia była uważana za esencję kultury. Niezwykle rozmaita tematycznie, oddaje jednak wrażenie, silne emocje, refleksje,...

    Czytaj więcej


  7. Suizei Cesarz

    Cesarz Suizei żył w latach 632 - 549 r. p. n. e. Przejął włądzę w 581 r. p. n. e. Był drugim cesarzem Japonii oraz pierwszym z ośmiu legendarnych cesarzy Japonii, którego imię i pochodzenie zostało zapisane w Kojiki i Nihonshoki.


  8. Annei Cesarz

    Cesarz Annei żyjący wg legend w latach 577-511 (może dłużej) r. p. n. e., był trzecim władcą Japonii, oraz drugim z ośmiu legendarnych cesarzy, którego imię i historia zostały zapisane w Kojiki i Nihonshoki. Panował w latach od 549 r. p.n.e. do 511 r. p.n.e.


  9. Itoku Cesarz

    Cesarz Itoku panujacy wg legend 553-477 (może dłużej) r. p. n. e. był czwartym władcą Japonii, oraz trzecim z ośmiu legendarnych cesarzy, którego imię i historia zostały zapisane w Kojiki i Nihonshoki. Panował w latach od 510 r. p.n.e. do 477 r. p.n.e.


  10. Kosho Cesarz

    Cesarz Kosho panujacy według legend 506-393 (może dłuzej) r. p. n. e. był piątym władcą Japonii, oraz czwartym z ośmiu legendarnych cesarzy, którego imię i historia zostały zapisane w Kojiki i Nihonshoki. Panował w latach od 475 r. p.n.e. do 393 r. p.n.e.



wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij