Podróż do Japonii

Japan Rail Pass (JR PASS) – podróżowanie po JaponiiJednym z podstawowych pytań zadawanym przez osoby planujące podróż do Japonii jest pytanie o to jak podróżować po Japonii żeby samo przemieszczanie się pomiędzy miastami było szybkie, wygodne (łatwe) i tanie. Czy można mieć jednocześnie wszystkie te 3 rzeczy? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie brzmi TAK.

Ktoś pewnie zapyta: „przecież JR PASS to wydatek ponad 1000 zł za osobę więc dlaczego uważamy, że to rozwiązanie tanie?”. Ceny biletów kolejowych w Japonii nie należą do niskich – zwłaszcza jeśli będziemy podróżować na duże odległości Shinkansenami (zwanymi także bullet trains). Te super szybkie pociągi (prędkość robocza około 300km/h) są z pewnością jedną z wizytówek Japonii. Długość wszystkich wagonów (16) może sięgać około 500m i znajdzie się w nich miejsce dla ponad 1300 pasażerów. Sama komunikacja kolejowa w Japonii jest bardzo dobrze rozwinięta i zorganizowana. Niemal w każde miejsce możemy dojechać bez większych przeszkód pociągiem.

W dalszej części artykuły dowiecie się ile można zaoszczędzić korzystając z JR PASS-a i czy faktycznie za każdym razem zaoszczędzimy pieniądze.

 

Co to jest JR PASS?

JR PASS to czasowy bilet (wydawany na 7, 14 i 21 dni) upoważniający nas do nielimitowanych przejazdów prawie wszystkimi pociągami grupy firm Japan Railways (JR). Płacimy 1 raz a korzystamy dowolną ilość razy.

Posiadając bilet JR PASS możemy korzystać także bezpłatnie z m.in.:

 • shinkansenów,
 • okrężnej linii kolejowej w Tokio – Yamanote line,
 • połączenia kolejowego pomiędzy lotniskiem Narita a Tokio – Narita Express (wymagana bezpłatna rezerwacja miejsca),
 • połączenia kolejowego pomiędzy lotniskiem Haneda a Tokio – Tokyo Monorail,
 • promu JR na wyspę Miyajima,
 • specjalnych autobusów turystycznych JR w Hiroszimie,
 • okrężnej linii kolejowej w Osace – Osaka Loop Line,
 • możemy bezpłatnie rezerwować miejsca w pociągach na trasach, na których taka rezerwacja jest możliwa.

 

Czy można korzystać ze wszystkich Shinkansenów?

Niestety nie, nie możemy korzystać z najszybszych pociągów Nozomi (Tokkaido/Sanyo Shinkansen) i Mizuho (Sanyo/Kyushu Shinkansen) i nie ma możliwości dopłaty do ceny biletu.

Jeśli wybierzemy tańszą wersję JR PASS to nie możemy także podróżować wagonami pierwszej klasy tzw. Green Cars. Pierwsza klasa charakteryzuje się głównie większymi fotelami oraz większą ilością miejsca dla podróżnych dzięki mniejszej ilości foteli w rzędzie. Naszym zdaniem spokojnie wystarczy tańsza opcja oferująca przejazdy drugą (zwykłą) klasą – pewnie i tak każdy będzie miło zaskoczony standardem drugiej klasy.

 

Ile kosztuje JR PASS?

Aktualne ceny wg. stanu na dzień 10.11.2021, kurs 100 JPY 3,5243 zł.

Cennik w przypadku kupna poza Japonią:
Typ 1 klasa (Green) 2 klasa (Ordinary)
Okres Dorosły Dziecko (6-11 lat) Dorosły Dziecko (6-11 lat)
7-dni 39,600 JPY 19,800 JPY 29,650 JPY 14,820 JPY
14-dni 64,120 JPY 32,060 JPY 47,250 JPY 23,620 JPY
21-dni 83,390 JPY 41,690 JPY 60,450 JPY 30,220 JPY
Przybliżona cena po obecnym kursie walut:
Typ 1 klasa (Green) 2 klasa (Ordinary)
Okres Dorosły Dziecko (6-11 lat) Dorosły Dziecko (6-11 lat)
7-dni 1396 zł 698 zł 1045 zł 522 zł
14-dni 2260 zł 1130 zł 1665 zł 832 zł
21-dni 2939 zł 1469 zł 2130 zł 1065 zł
Cennik w przypadku kupna w Japonii – cena ponad 10% wyższa:
Typ 1 klasa (Green) 2 klasa (Ordinary)
Okres Dorosły Dziecko (6-11 lat) Dorosły Dziecko (6-11 lat)
7-dni 44,810 JPY 22,400 JPY 33,610 JPY 16,800 JPY
14-dni 72,310 JPY 36,150 JPY 52,960 JPY 26,480 JPY
21-dni 91,670 JPY 45,830 JPY 66,200 JPY 33,100 JPY
Przybliżona cena po obecnym kursie walut – w przypadku kupna w Japonii:
Typ 1 klasa (Green) 2 klasa (Ordinary)
Okres Dorosły Dziecko (6-11 lat) Dorosły Dziecko (6-11 lat)
7-dni 1579 zł 789 zł 1185 zł 592 zł
14-dni 2548 zł 1274 zł 1866 zł 933 zł
21-dni 3231 zł 1615 zł 2333 zł 1167 zł

Dzieci do lat 6 nie muszą kupować biletu i mogą podróżować bezpłatnie pod warunkiem, że siedzą na miejscach rodziców – nie można także dla takiego dziecka zarezerwować bezpłatnie miejsca siedzącego.

 

Gdzie można kupić JR PASS?

Obecnie możemy skorzystać z 3 możliwości: zakup vouchera u pośrednika, kupić voucher online lub kupno biletu JR PASS w samej Japonii – ostatnie 2 możliwości funkcjonują od niedawna.

My korzystaliśmy zawsze z pierwszej opcji czyli zakup vouchera JR PASS u polskiego pośrednika – biura podróży H.I.S. POLAND.

Aktualizacja 23.01.2023
Od jakiegoś czasu biuro podróży H.I.S. Poland nie istnieje - zostało zamknięte na stałe. W tej chwili vouchery można kupić za pośrednictwem zagranicznych portali lub w firmie Logos Tour. Kontaktowaliśmy się z oddziałem we Warszawie i można w nim kupić bezpośrednio na miejscu vouchery jak również zamówić drogą e-mailową voucher po wcześniejszym podaniu odpowiednich danych oraz opłaceniu kosztów vouchera i wysyłki.

Voucher jest wymieniamy na bilet właściwy JR PASS już po przylocie do Japonii. Kupując voucher JR Pass u pośrednika warto oczywiście przeliczyć cenę po aktualnym kursie wymiany walut.

Od niedawna firma JR umożliwiła możliwość rezerwacji przez internet – jednak z uwagi, że nie korzystaliśmy z tego sposobu trudno nam się do takiej możliwości odnieść. Rezerwacja JR PASS jest dostępna pod adresem: www.japanrailpass-reservation.net gdzie znajdują się informacje dotyczące sposobu rezerwacji/kupna online.

Trzecią opcją jest zakup JR Pass-a już w samej Japonii w odpowiednich punktach na lotniskach oraz dużych stacjach kolejowych. Należy jednak pamiętać, że cena jest wyższa o ponad 10% niż w przypadku zakupu vouchera poza Japonią.

Adresy punktów sprzedających JR Pass można sprawdzić na stronie: https://japanrailpass.net/en/exchange.html

Uwaga! To nie jest post sponsorowany przez żadnego dystrybutora voucherów/biletów JR Pass.

 

Jak długo jest ważny voucher i bilet JR PASS?

Voucher jest ważny 3 miesiące od momentu zakupu. Podczas wymiany vouchera na bilet możemy wybrać datę rozpoczęcia ważności – nie może być jednak odległa więcej niż 1 miesiąc do momentu wymiany vouchera. Bilet JR PASS będzie ważny przez określoną ilość kalendarzowych dni tzn. koniec ważności następuje w ostatnim dniu o północy niezależnie o której godzinie został aktywowany.

 

Gdzie wymienić voucher na bilet JR PASS?

Voucher można wymienić na bilet JR PASS tylko w Japonii. Lista wszystkich miejsc (wraz z godzinami otwarcia) w których można to zrobić jest zamieszczona na stronie: https://japanrailpass.net/en/exchange.html

Jeśli chcemy przykładowo skorzystać z przejazdu z lotniska Narita do Tokio za pomocą JR PASS-a to musimy wymienić voucher na bilet już na samym lotnisku. Jeśli jednak nie potrzebujemy korzystać z JR PASS-a już po samym przylocie do Japonii to albo możemy wymienić voucher na bilet z datą przyszłą na lotnisku albo możemy dokonać takiej wymiany już w samym Tokio np. na stacji kolejowej Ueno.

 

JR PASS – jak korzystać?

Przechodząc przez bramki biletowe pokazujemy obsłudze nasz bilet i jeśli jest oczywiście ważny to obsługa przepuści nas dalej. Od roku 2020 wprowadzono jednak pewne ułatwienie i możemy skorzystać również z automatycznych bramek biletowych (za wyjątkiem tych oznaczonych jako „tylko dla posiadaczy kart IC”) w razie problemów obsługa znajdująca się przy bramkach z pewnością nam pomoże. Rezerwować miejsca możemy bezpłatnie w automatach biletowych lub kasach biletowych oznaczonych jako „JR Ticket Office”.

Gdy będziemy się przemieszczać shinkansenem z dużym bagażem (szerokość + długość + wysokość pomiędzy 161-250cm) to konieczne jest dokonanie rezerwacji miejsca ponieważ w innym wypadku będziemy musieli ponieść koszt przejazdu z dużym bagażem w wysokości 1000 JPY. Więcej informacji na temat bagażu przewożonego shinkansenami można znaleźć na stronie: https://global.jr-central.co.jp/en/info/oversized-baggage/

JR PASS to bilet imienny i tylko osoba na którą jest wystawiony może z niego korzystać – obsługa kolei może poprosić nas o okazanie paszportu jednak nam nie zdarzyło się to ani razu podczas naszych 4 podróży do Japonii. Należy pamiętać, że w przypadku zgubienia naszego biletu nie możemy wyrobić go drugi raz.

 

Czy JR PASS się opłaca?

Poniżej przedstawimy kilka przykładowych naszych przejazdów shinkansenami.

Przejazd Shinkansenem z Tokio do Osaki (stacja Shin-Osaka) zajmuje około 3h – w tym czasie pokonujemy odległość ponad 550 km. Najszybsze pociągi Nozomi (zatrzymują się na mniejszej ilości stacji) potrzebują na to 25 minut mniej ale niestety nie możemy jeździć nimi korzystając z JR PASS-a. Koszt przejazdu wynosi 14200 JPY (miejsca z rezerwacją) czyli na moment pisania tego tekstu około 500zł.

Z Osaki udaliśmy się także Shinkansenem do kolejnego obowiązkowego miasta do zobaczenia czyli Hiroszimy. Tym razem do pokonania była odległość 342 km na którą potrzebowaliśmy około 90 minut a bez biletu JR PASS koszt takie podróży wynosi 10220 JPY czyli 360 zł.

Podsumowując tylko przejazdy na tych 2 trasach:

 • Tokio – Osaka (Shin-Osaka): 14200 JPY czyli 500 zł,
 • Osaka – Hiroszima: 10220 JPY czyli 360 zł,
 • Hiroszima – Osaka: 10220 JPY czyli 360 zł,
 • Osaka – Tokio: 14200 JPY czyli 500 zł.

Koszt JR PASS-a może zwrócić się nam już po 2-3 przejazdach. Czy często korzystaliśmy z JR PASS-a? Wystarczy spojrzeć na zdjęcie poniżej a to tylko bilety z rezerwacją miejsc i w dodatku nie wszystkie :)

Jeśli jednak nasz wyjazd do Japonii zamierzamy ograniczyć tylko do Tokio i najbliższej okolicy to w większości przypadków nie warto zaprzątać sobie głowy JR PASS-em bo się nam nie zwróci biorąc nawet pod uwagę przejazd z/do na lotnisko i podróżowanie po samym Tokio.

W przypadku gdy chcemy podróżować dużo po Japonii i zobaczyć takie miasta jak np. Kioto, Osaka, Hiroszima itd. to zdecydowanie warto kupić JR PASS-a. Dzięki niemu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze ale również to co jest bezcenne czyli czas.

Naszym zdaniem JR PASS jest wręcz obowiązkowy dla prawie każdego turysty.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie JR PASS-a i podróżowania po Japonii zachęcamy do napisania komentarza w sekcji poniżej :)

Jeśli dopiero planujesz swoją podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni to zapraszamy do innego artykułu zawierającego informacje praktyczne: "Jak zorganizować wyjazd do Japonii?'.

Informacje o artykule

Autor: Sebastian Homan
Data dodania artykułu: 15.11.2021
Data modyfikacji artykułu: 23.01.2023
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij