Podróż do Japonii

Jak zorganizować wyjazd do Japonii?



Bardzo często słyszę pytanie o to jak najlepiej zorganizować nasz wymarzony wyjazd do Japonii. Najprostszym sposobem jest oczywiście skorzystanie z ofert biur podróży organizujących takie wyjazdy ale niestety po pierwsze nie jest to sposób najtańszy a po drugie wcale nie jest to sposób najlepszy. W serii artykułów postaram się przybliżyć temat organizacji upragnionego wyjazdu do Kraju Kwitnącej Wiśni. Być może w tekstach będą pojawiać się nawiązania do konkretnych firm, produktów czy też usług – nie traktujcie tego jednak jako kryptoreklamę bo nie taki jest tego cel. Postaram się przybliżyć konkretne i sprawdzone osobiście rozwiązania, więc jeśli dany produkt lub usługa sprawdziły się podczas podróży to dlaczego miałbym ich nie polecić?

Japonia – Informacje podstawowe

  • Stolica: Tokio
  • Język: japoński
  • Religia dominująca: buddyzm, shintoizm
  • Powierzchnia całkowita: 377 972 km²
  • Liczba ludności (4 marca 2020): 125 396 901
  • Strefa czasowa: UTC +9 (nie ma czasu letniego)
  • Waluta: jen (JPY,¥)
  • Ambasada RP w Tokio: https://www.gov.pl/web/japonia/ambasada
  • Ruch uliczny: lewostronny
  • Napięcie prądu: 100~110 V a gniazdka z tzw. wtyczką „amerykańską” (typ A)

Źródło: wikipedia

Japońskie święta państwowe

  • 1 stycznia - Nowy Rok (Ganjitsu, 元日)
  • drugi poniedziałek stycznia - Dzień Dorosłości (Sejin-no Hi, 成人の日)
  • 11 lutego - Rocznica Założenia Państwa Japońskiego (660 rok p.n.e. Kenkoku-Kinenbi 建国記念日)
  • 20 lub 21 marca - Wiosenne Zrównanie Dnia z Nocą (Shumbun-no Hi 春分の日)
  • 29 kwietnia - Dzień Ery Shōwa (Shōwa-no Hi, 昭和の日)
  • 3 maja - Święto Konstytucji (Kempō-kinembi, 憲法記念日)
  • 4 maja - Święto Zieleni (Midori-no Hi, みどりの日)
  • 5 maja - Dzień Dziecka (Kodomo-no Hi, こどもの日)
  • trzeci poniedziałek lipca - Święto Morza (Umi-no Hi, 海の日)
  • 11 sierpnia - Święto Gór (Yama-no Hi, 山の日)
  • trzeci poniedziałek września - Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych (Keirō-no Hi, 敬老の日)
  • 23 lub 24 września - Równonoc Jesienna (Shūbun-no Hi, 秋分の日)
  • drugi poniedziałek października - Dzień Sportu i Zdrowia (Taiiku- no Hi, 体育の日)
  • 3 listopada - Dzień Kultury (Bunka-no Hi, 文化の日)
  • 23 listopada - Święto Dziękczynienia za Pracę (Kinrō-kansha-no Hi, 勤労感謝の日)
  • 23 grudnia - Urodziny Cesarza (Tennō-tanjōbi, 天皇誕生日)

Wiza do Japonii

Przed przyjazdem do Japonii nie trzeba aplikować o wizę. Przy wjeździe do tego kraju otrzymuje się automatycznie wizę turystyczną na 90 dni. W Japonii nie trzeba także ponosić żadnych opłat z tego tytułu. Ważne jest oczywiście zabranie ze sobą paszportu, którego ważność powinna przekraczać co najmniej 3 miesiące planowany okres pobytu.

W samolocie otrzymamy (przynajmniej w przypadku podróży krajowym LOT-em) dwa formularze (jeden dotyczy deklaracji celnej), które należy wypełnić a następnie oddać strażnikom granicznym już po przylocie. Formularze można także znaleźć na samym lotnisku w Japonii. Oprócz standardowych pytań typu imię i nazwisko, numer paszportu, numer lotu itd. warto mieć zanotowany adres hotelu/mieszkania w Japonii ponieważ bez tej informacji strażnik graniczny nie przepuści nas dalej.

UWAGA! W związku z epidemią COVID-19 Japonia wprowadziła całkowity zakaz wjazdu na terytorium swojego kraju dla cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy i nie można uzyskać wizy turystycznej już na miejscu!

Bezpieczeństwo i zdrowie

Japonia to prawdopodobnie najbezpieczniejszy kraj na świecie. W całym kraju poziom przestępczości jest bardzo niski. Pamiętajmy jednak, że nigdzie i nigdy nie będziemy mieli 100% pewności więc zaleca się zachować normalne, zdroworozsądkowe warunki ostrożności.

Małe dzieci same spacerują po galeriach handlowych i dworcach kolejowych, samochody z kluczykami stoją przy ulicach, witryny sklepowe z produktami znajdują się na zewnątrz sklepu czy też osoby wychodzące do toalety w restauracji lub pociągu zostawiają telefon i portfel na stoliku. Naprawdę szkoda, że przynajmniej w naszym kraju nie może być podobnie...

Wyspy japońskie położone są w aktywnym sejsmicznie rejonie świata, stąd też zdarzają się trzęsienia ziemi – na szczęście w zdecydowanej większości przypadków nie są one silne i nie zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. W Japonii występują także takie zjawiska jak: pora deszczowa, tajfuny oraz tsunami. Mimo, że Japończycy są bardzo dobrze przygotowani na klęski żywiołowe to niestety raz na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat natura pokazuje swoją niszczycielską siłę. Tajfuny często zakłócają funkcjonowanie transportu kolejowego oraz lotniczego. Podczas pobytu w Japonii warto na bieżąco sprawdzać prognozy pogody na najbliższe dni tak aby móc się przygotować na ewentualne zagrożenia.

W Japonii nie są wymagane żadne szczepienia chociaż warto mieć podstawowe takie jak szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A+B. tężec, błonicę i polio.

Podczas planowania podróży do jakiegokolwiek kraju warto zapoznać się z informacjami i ostrzeżeniami dla podróżujących, które może sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych oraz dodatkowo zgłosić naszą podróż w systemie Odyseusz – więcej informacji na stronie: https://odyseusz.msz.gov.pl/

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia aby uniknąć ewentualnych gigantycznych kosztów podczas naszego pobytu tak daleko od domu. Dodatkowo możemy rozszerzyć ubezpieczenie o wariant obejmujący NNW, OC czy też ubezpieczenie naszego bagażu podróżnego. Lepiej zawsze "dmuchać na zimne" i nie martwić się podczas naszej podróży.

Ubezpieczenie turystyczne można w łatwy i szybki sposób wykupić online. My za każdym razem korzystaliśmy z PZU Wojażer (szczegółowe informacje po kliknięciu w link) – na szczęście nie musieliśmy sprawdzać sami jak działa ochrona w razie jakichkolwiek kłopotów.

Termin – kiedy warto jechać?

Niemal każda pora roku jest dobra na podróż do Japonii. Można powiedzieć, że dla każdego coś miłego. Jeśli chcemy zobaczyć hanami (kwitnące wiśnie) musimy wybrać wczesną wiosnę, jeśli preferujemy gorące lato wybierzmy sierpień, jeśli chcemy zobaczyć piękną japońską jesień to musimy wybrać październik i listopad a może ktoś chce zobaczyć słynne lodowe rzeźby na Hokkaido to pozostaje mu podróż w lutym.

Dla ułatwienia Waszego wyboru przygotowałem, na podstawie danych ze strony www.japan-guide.com/e/e2273.html, tabelki przedstawiające średnie temperatury oraz zestawienie dni deszczowych i słonecznych w danym miesiącu.

W klimacie Japonii wyróżniamy wyraźne 4 pory roku, które opisałem krótko poniżej.

Wiosna (marzec, kwiecień, maj)

Okres kwitnienia drzew wiśni – warto jednak wcześniej sprawdzić przybliżony termin w zależności od regionu do którego się wybieramy. Pora roku bardzo przyjemna jeśli chodzi o temperaturę i stabilność pogody ale jednocześnie jest to też okres szczytu turystycznego w Japonii. Przełom kwietnia i maja to tzw. Golden Week (29.04-5.05) czyli taka „japońska majówka”. Zdecydowanie odradzam planowanie podróży w tym czasie ze względu na problemy z miejscami w hotelach a także miejscami i biletami kolejowymi i lotniczymi.

Marzec
Kwiecień
Maj

Lato (czerwiec, lipiec, sierpień)

W tych miesiącach panują wysokie temperatury (zwłaszcza w lipcu i sierpniu) oraz wysoka wilgotność. Od czerwca do około połowy lipca (w niektórych regionach krócej a w niektórych dłużej) trwa w Japonii pora deszczowa. Codzienne zwiedzanie Japonii przy padającym deszczu nie będzie należeć do najprzyjemniejszych rzeczy. Zaletą lata jest to, że w tym czasie odbywa się w Japonii bardzo wiele przeróżnych festiwali niemal w każdym regionie czy większym mieście. Lipiec i sierpień to także jedyny okres w roku w którym możemy wejść na górę Fuji.

Czerwiec
Lipiec
Sierpień

Jesień (wrzesień, październik, listopad)

Według mnie najlepszy okres na odwiedzenie Kraju Kwitnącej Wiśni przypada na miesiące październik i listopad. Temperatury są wyraźnie niższe niż latem a zarazem jest ciepło i zwiedzenie Japonii jest wtedy bardzo przyjemne. Warto pamiętać, że wrzesień to miesiąc tajfunów – ulewnych opadów deszczów z bardzo silnym wiatrem. Tajfuny utrudniają zwiedzanie oraz podróżowanie pociągami i samolotami. Wraz z nadejściem października pogoda uspokaja się i stabilizuję co nie oznacza, że nawet pod koniec października nie pojawi się nad japońskimi wyspami kolejny tajfun. W roku 2017 w drugiej połowie października przeszedł nad Japonią silny tajfun a rok wcześniej (2016) podczas naszych 2 tygodni w Japonii były zaledwie 2 dni z deszczem. W listopadzie (termin przybliżony i zależny od regionu) liście na drzewach zmieniają kolory mieniąc się na czerwono i złoto. Podziwianie zabarwionych na czerwono klonów jest równie popularne jak podziwianie kwitnących wiśni.

Wrzesień
Październik
Listopad

Zima (grudzień, styczeń, luty)

Mimo temperatur wyższych niż w Polsce to zwiedzanie Japonii zimą nie będzie należało do najprzyjemniejszej a zwłaszcza w przypadku deszczu i silnego wiatru. W grudniu pojawiają się w dużych miastach przepiękne iluminacje świetlne zarówno na samych ulicach jak również w postaci specjalnych wieczornych pokazów przy towarzyszącej muzyce. Luty to miesiąc w którym odbywa się słynny Festiwal Śniegu w Sapporo a w niektórych regionach zaczynają kwitnąć drzewa śliwy. Miłośnicy sportów zimowych z pewnością będą zachwyceni świetnie przygotowywanymi ośrodkami narciarskimi np. na wyspie Hokkaido.

Grudzień
Styczeń
Luty

Przelot do Japonii

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie z Warszawy do Tokio w 2016 roku. Bilet lotniczy kosztuje około 2000-2700 zł z Polski w 2 strony w klasie ekonomicznej a sam lot trwa około 11h. LOT ląduje w Japonii na lotnisku Narita, które oddalone jest od Tokio o około 65km. Loty odbywały się 5 razy w tygodniu – taka częstotliwość była przed pojawieniem się pandemii COVID-19. Istnieje możliwość zakupu biletu na lot z innego polskiego miasta z przesiadką w stolicy np. Katowice – Warszawa – Tokio co jest sporym ułatwieniem dla osób mieszkający daleko od Lotniska Chopina. Co ciekawe zdarza się, że taki lot z transferem jest minimalnie tańszy niż bezpośrednia podroż prosto z Warszawy. Pełny rozkład lotów możemy sprawdzić na stronie www.lot.pl

Oczywiście zdarzają się tańsze bilety niż te oferowane przez LOT ale należy pamiętać jednak o 2 rzeczach: godziny przylotu/odlotu do Japonii oraz przesiadka, która w zależności od wybranych linii lotniczych, może odbywać się np. w Moskwie, Dubaju, Turcji itd. Możemy zostać zmuszeni czekać kilka-kilkanaście godzin na nasz następny lot co automatycznie wydłuży nam podróż do Japonii nawet do około doby. Sam lot długodystansowy jest męczący a co dopiero to jeśli przedłużymy sobie czas podróży dwukrotnie.

Istotną kwestią są także godziny przylotu do Tokio i połączony z tym tzw. jet lag spowodowany różnicą czasu. Samoloty LOT-u lądują na lotnisku Narita około godziny 9:00 rano czasu japońskiego a w Polsce jest w tym czasie około 1:00 w nocy. Najgorszym co możemy zrobić to po zameldowaniu się w hotelu położyć się spać. Obudzimy się pewnie w godzinach wieczornych i znowu nie będziemy mogli zasnąć do samego rana. Jeśli wiemy, że będziemy lądować w Japonii z samego rana to najlepiej spróbować przespać się chociaż kilka godzin w samolocie a następnie położyć się spać wieczorem czasu lokalnego. Na pewno przez pierwsze godziny i tak nie uda się Wam zasnąć z wrażeń po przylocie ;-) W przypadku gdy lądujemy w Japonii w godzinach popołudniowych czy też wieczornych to najlepiej po prostu po przybyciu do hotelu położyć się spać i zacząć zwiedzanie następnego dnia rano. Osobiście preferuje rozwiązanie pierwsze czyli przylot w godzinach rannych, zameldowanie się w hotelu oraz rozpoczęcie zwiedzania.

Wejście na pokład Dreamliner-a
Wnętrze Dreamliner-a
System "rozrywki" pokładowej

Jeśli skorzystamy z oferty LOT-u to podróż odbywa się samolotem Boeing 787 Dreamliner. W ramach biletu w klasie ekonomicznej możemy zabrać bagaż rejestrowany o wadze do 23kg oraz bagaż podręczny do 8kg (warto oczywiście sprawdzić to w zależności od wybranej klasy lotu czy nie ma jakiś zmian w tej kwestii). Nawet w tak dużym samolocie jak Dreamliner jest niestety mało miejsca na nogi przy siedzeniu w klasie ekonomicznej ale mimo wszystko leci się w miarę wygodnie. W czasie samego lotu otrzymamy 2 posiłki (zawsze były 2 opcje do wyboru podczas każdego posiłku) a co przynajmniej dla mnie bardzo ważne to przed lotem (najlepiej co najmniej kilka dni wcześniej) można zamówić (zamienić) posiłek specjalny np. wegetariański bez dodatkowych opłat. Posiłek specjalny przeważnie otrzymamy na pokładzie samolotu w pierwszej kolejności :) Bez opłat także serwowane są napoje: woda, kawa, herbata, soki (100%), napoje gazowane, piwo oraz wino.

Sama obsługująca nas „ekipa LOT-u” za każdym razem była bardzo miła, uśmiechnięta i pomocna – nie możemy mieć do nich żadnych zastrzeżeń. Jest to zarówno moje zdanie, zdanie mojej żony oraz naszych znajomych którzy towarzyszyli nam podczas podróży.

W Tokio (okolicach) co prawda znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: Narita i Haneda ale opisze tylko to jedno z którego korzystaliśmy a więc Narita.

Lotnisko Narita

Polskie Linie Lotnicze LOT lądują na terminalu numer 1. Mapę lotniska w Naricie znajdziecie na stronie: https://www.narita-airport.jp/en/map. Wylądowaliśmy w Japonii, przeszliśmy kontrolę paszportową i odebraliśmy nasz bagaż to z pewnością przyda nam się... oczywiście, że gotówka a mianowicie jeny japońskie. W głównej hali przylotów na lotnisku Narita możemy bez najmniejszych problemów pobrać pieniądze z bankomatu ale jak to zrobić bez problemów i w najbardziej opłacalny dla nas sposób? Po odpowiedź na to pytanie zapraszam do innego artykułu "Jak mądrze płacić kartą w Japonii?". Dodam tylko, że sami korzystaliśmy z tych sposobów płatności w Japonii i nie mieliśmy żadnych problemów, zresztą nasi znajomi również :)

Po przylocie korzystaliśmy z bankomatów oznaczonych logiem SevenBank na 1 piętrze lotniska – na mapce 1F numer 13. Na tym samym piętrze możecie kupić od razu bilety na metro w Tokio (ważne od momentu pierwszego użycia przez 24h, 48h lub 72h) – stanowiska sprzedaży biletów autobusowych – bodajże numer 8 na mapce. Vouchery na JR PASS możecie wymienić na bilet JR PASS na piętrze B1F na którym także znajduje się stoisko kolei Keisei (można kupić bilet na przejazd do Tokio lub wymienić voucher na bilet jeśli zarezerwowaliśmy miejsca online).

Przejazd z lotniska Narita do Tokio

Z lotniska Narita można dostać się do Tokio na kilka sposobów ale najwygodniejszym, moim zdaniem, będzie pociąg. Szybkie pociągi Keisei Skyliner dojeżdżają do Tokio w około 40 minut i zatrzymują się na stacjach Nippori oraz Keisei-Ueno (stacja połączona przejściem podziemnym i naziemnym ze stacją Ueno). Na samej stacji Ueno możecie wsiąść w metro i dojechać w inne miejsce w Tokio, zatrzymują się na niej również Shinkanseny.

obrazek ze strony https://www.keisei.co.jp/

Jeśli już od pierwszego dnia chcecie korzystać z JR PASS-a to możecie do Tokio dojechać bezpłatnie za pomocą pociągu Narita Express (skrót N'EX), który zatrzymuje się na dworcu Tokyo Station a także m.in. na stacjach Shinagawa, Shibuya, Shinjuku.

obrazek ze strony https://www.jreast.co.jp/E/nex/index.html

Już wkrótce...

W kolejnych artykułach dowiecie się m.in.: co warto ze sobą zabrać, jak poruszać się po Japonii, jak i gdzie wynająć nocleg, przydatne aplikacje ułatwiające życie i inne porady. Jeśli pojawią się jakieś pytania (uwagi również) to możecie je zadawać za pomocą komentarza, drogą e-mailową redakcja@konnichiwa.pl lub na naszym fanpage-u na Facebooku.

Informacje o artykule

Autor: Sebastian Homan
Data dodania artykułu: 21.07.2021
Data modyfikacji artykułu: 08.03.2023
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij