Jak mądrze płacić kartą w Japonii?

Bilet na samolot zarezerwowany, hotel też, plan podróży gotowy a więc pozostaje kwestia jak i czym płacić w Japonii? Kupno jenów japońskich (JPY) w kantorach może sprawić wiele kłopotów. Bardzo często jeny japońskie trzeba zamówić wcześniej, ale banki i kantory niezbyt chętnie chcą je zamawiać. Jeśli już uda znaleźć się nam kantor gdzie możemy zamówić walutę to niestety okazuję się, że jej kurs jest mało atrakcyjny. W Japonii powszechnie do płacenia używa się gotówki i nie wszędzie zapłacimy kartą.

PKO Bank Polski

Jeny japońskie, oprócz kantorów, możemy zamówić także w Banku PKO pod warunkiem, że posiadamy dowolny aktywny rachunek. Jeśli w danym oddziale Banku PKO usłyszymy, że nie ma możliwości zamówienia JPY, warto spróbować w innym ponieważ ja osobiście usłyszałem pozytywną odpowiedź w 1/5 oddziałów. Poniżej znajduję się fragment korespondencji wysłanej przez stronę Banku PKO:

Bardzo chętnie odpowiem na Pana pytanie o treści: "chciałbym zapytać czy można w oddziałach banków kupić/zamówić taką walutę jak jen japoński czy niestety nie ma takiej możliwości? "

Uprzejmie informuję, że oddziały PKO Banku Polskiego prowadzą sprzedaż waluty JPY (jen japoński).

Tabela kursów walut stosowanych przez PKO Bank Polski dostępna jest na stronie: pkobp.pl/waluty/

Dane adresowe oddziałów PKO Banku Polskiego dostępne są na stronie: pkobp.pl/poi/

Zazwyczaj jednak gdy zapytamy o możliwość kupna jenów japońskich to pracownicy robią „wielkie oczy” bo po raz pierwszy podczas ich kariery trafia się im takie pytanie.

PKO Konto bez Granic

Zawsze wiesz, ile zapłacisz. Załóż PKO Konto bez Granic i w ramach jednej miesięcznej opłaty korzystaj z konta jak chcesz i ile chcesz:

 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie*,

 • 0 zł za krajowe przelewy, także do innych banków przez Internet, telefon lub w oddziale,

 • 0 zł za kartę do konta,

 • 0 zł za zlecenia stałe oraz polecenia zapłaty

>> >> Załóż PKO Konto bez Granic << << lub zobacz prezentację.

Bankomaty w Japonii

Gotówkę najlepiej wypłacać w bankomatach znajdujących się w sklepach sieci 7-Eleven (czynne 24h/dobę) oraz w urzędach pocztowych (zgodnie z godzinami otwarcia danej placówki), które akceptują polskie karty płatnicze. Na lotniskach, w centrach handlowych oraz w oddziałach banków Citibank można znaleźć także bankomaty ATM, które powinny współpracować z naszą polską kartą.

Należy pamiętać jednak, że pobierając pieniądze z bankomatu należy wcześniej zapoznać się z prowizjami naszego banku. Suma wszystkich opłat może sięgnąć blisko 10% kwoty pobieranych z bankomatu pieniędzy.

Jak rozliczane są transakcje kartą za granicą?

W przypadku transakcji zagranicznych grożą nam następujące opłaty:

 1. przewalutowanie po niekorzystnym kursie naszego banku

 2. prowizja za przewalutowanie

 3. prowizja za wypłatę w bankomacie

Po pierwsze – przewalutowanie

W momencie wypłaty pieniędzy w innej walucie niż waluta naszej karty następuje przewalutowanie środków. Przewalutowanie może być pojedyńcze JPY -> EUR/USD lub podwójne JPY -> EUR/USD -> PLN. Pierwsze przewalutowanie w większości przypadków wykonuje organizacja płatnicza naszej karty – Visa lub MasterCard. Drugie przewalutowanie wykonuje nasz bank po własnym kursie wymiany walut – najczęściej po kursie zdecydowanie gorszym od kursu średniego NBP czy też kantorów.

Na poniższej tabelce można zobaczyć przykładowe kursy kupna i sprzedaży USD na dzień 19.03.2017. Jak możemy zaobserwować na każdym 1 dolarze kupionym w kantorze walutowym możemy zyskać 10 groszy a więc około 2%.
 

  kupno sprzedaż
mBank 3,8713 zł 4,1107 zł
ING 3,8719 zł 4,1115 zł
Alior 3,8105 zł 4,1715 zł
Alior Kantor Walutowy 3,9403 zł 4,0248 zł
Cinkciarz 3,9731 zł 4,0146 zł

Prześledźmy koszt przewalutowania na przykładzie. Korzystając z karty MasterCard (waluta PLN) w bankomacie w Japonii pobieramy kwotę 10.000 JPY. Kwota ta zostanie przeliczona na USD https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/convert-currency.html a nasza karta zostanie obciążona kwotą 88,75 USD. Następnie nasz bank przeliczy USD na PLN po własnym kursie.

 

  sprzedaż kwota w USD Kwota w PLN
mBank 4,1107 zł $88,75 364,82 zł
ING 4,1115 zł $88,75 364,90 zł
Alior 4,1715 zł $88,75 370,22 zł
Alior Kantor Walutowy 4,0248 zł $88,75 357,20 zł
Cinkciarz 4,0146 zł $88,75 356,30 zł

Po drugie – prowizja za przewalutowanie

Banki zarabiają nie tylko na niekorzystnym dla nas kursie walut. Niektóre z nich pobierają dodatkową prowizję za przewalutowanie naszej transakcji. Przykładowo prowizja za przewalutowanie w mBanku może wynieść aż 5,9% dla kart VISA oraz 3% dla kart MasterCard. Najczęściej jednak prowizja w innych bankach wynosi około 2-3% kwoty transakcji.

Po trzecie – prowizja za wypłatę w bankomacie

O ile w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie ponosimy żadnych kosztów za wypłaty z bankomatów to za granicą sytuacja jest inna. Standardem jest pobieranie stałej prowizji np. 10zł w przypadku mBank-u oraz 3% kwoty w przypadku banku ING.

Policzmy wszystko razem

Wybierając gotówkę w bankomacie w Japonii, korzystając z karty MasterCard w PLN możemy stracić:

 1. około 2% - dodatkowe niekorzystne przewalutowanie banku

 2. około 3% - prowizja za przewalutowanie

 3. około 3% - prowizja za wypłatę w bankomacie za granicą

Tym oto sposobem koszt naszej podróży do Japonii wzrasta o 8% przez różne rodzaju prowizje bankowe. Czy zatem jest możliwość aby znaleźć kartę, która pozwoli uniknąć chociaż części tych opłat? Tak, rozwiązaniem naszego problemu jest karta walutowa.

Karta walutowa Alior Bank

Kantor internetowy Alior Banku to bodajżę jedyny taki kantor prowadzony przez bank. Oferuje on rachunki aż w 14 walutach a karty debetowe dostępne są w EUR, USD i GBP. Nas oczywiście interesuje najbardziej rachunek i karta w USD. Karta jest bezpłatna pod warunkiem, że w ciągu pierwszych 6 miesięcy dokonamy przynajmniej 1 transakcji a przeciwnym wypadku poniesiemy jednorazową opłatę w wysokości 15zł. Pierwsza wypłata z bankomatów za granicą jest za darmo. Każda kolejna kosztuje już jednak 9zł. Pamiętajmy jednak, że w przypadku płatności i wypłat w bankomatach w Japonii wybrać kartę debetową, której walutą rozliczeniową będzie USD. Przewalutowaniem naszej transakcji z JPY na USD zajmuję się MasterCard po bardzo dobrym kursie, dodatkowo dla tej karty Alior Bank nie pobiera opłaty za przewalutowanie.

Dlaczego warto?

 1. rejestracja w całości przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu

 2. bezpłatny rachunek

 3. bezpłatna karta debetowa USD

 4. darmowe krajowe przelewy internetowe

 5. możliwość kupna USD po bardzo atrakcyjnym kursie w kantorze banku

 6. wypłata z bankomatów za granicą za darmo (dotyczy 1 wypłaty w miesiącu)

 7. brak podwójnego przewalutowania

 8. brak prowizji za przewalutowanie

Z karty korzystałem w bankomatach zarówno w sklepach 7-Eleven oraz w urzędach pocztowych i nigdzie nie było żadnych problemów :-)

>> >> Załóż konto walutowe w kantorze Alior Banku << <<

Karta walutowa T-mobile Usługi Bankowe

Kolejną bardzo dobrą ofertą jest karta dodawana do konta walutowego w T-mobile Usługi Bankowe. Aby otworzyć konto walutowe musimy najpierw posiadać zwykły rachunek np. Konto Freemium – nie musimy jednak do niego zakładać karty debetowej w PLN. Po założeniu konta możemy złożyć wniosek online o otwarcie konta walutowego a także zamówić kartę debetową w USD.

Wyróżniamy 2 podstawowe różnice w stosunku do karty walutowej Alior Banku:

 1. możemy dokonywać nielimitowanych wypłat z bankomatów za granicą i to za darmo!

 2. T-mobile Usługi Bankowe nie oferuje własnego kantoru internetowego (kurs walut banku jest dla nas niekorzystny). Aby zasilić nasz rachunek w USD odpowiednią kwotą pieniędzy konieczne jest posiadanie innego konta walutowe np. omawianego wcześniej lub w serwisie cinkciarz.pl
  >> >> Załóż konto w serwisie cinkciarz.pl << <<

Dlaczego warto?

 1. rejestracja w całości przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu

 2. bezpłatny rachunek

 3. bezpłatna karta debetowa USD

 4. darmowe krajowe przelewy internetowe

 5. wypłata z bankomatów za granicą za darmo bez ograniczeń ilości transakcji

 6. brak podwójnego przewalutowania

 7. brak prowizji za przewalutowanie

>> >> Załóż konto Freemium << << lub zobacz prezentację.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że opisane informacje okażą się dla Ciebie pomocne i pomogą zaoszczędzić Twoje pieniądze. Jeśli znacie kogoś kto wybiera się na zagraniczne wakacje, nie tylko do Japonii, podziel się z nim linkiem do tego artykułu. Ten sprawdzony sposób, jeśli chodzi o karty walutowe, można wykorzystać także na wakacjach zagranicznych w innych krajach gdzie obowiązuje waluta inna niż USD, EUR, GBP. Porady z artykułu pozwolą Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych podczas jednej podróży!

UWAGA! Kursy walut, wysokość opłat i prowizji bankowych itd. Podane wg. stanu na dzień 19.03.2017.

Autor: Sebastian Homan
Data dodania artykułu: 21.03.2017
Data modyfikacji artykułu: 10.04.2018
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij