Warunki klimatyczne

Wyspy Japońskie leżą w strefie klimatów umiarkowanych ciepłych (Hokkaido, północne Honsiu), podzwrotnikowych (środkowe i południowe Honsiu, Sikoku, Kiusiu) i zwrotnikowych (południowy skraj Kiusiu i Riukiu). Na całym terytorium Japonii występuje klimat monsunowy. Wybrzeża Hokkaido i północno - wschodniego Honsiu opływa zimny prąd Oja Siwo, wybrzeża zachodnie i południowo - zachodnie - ciepły prąd Kuro Siwo. Z monsunem zimowym, wiejącym z północnego - zachodu, w północnej części kraju i na wybrzeżu Morza Japońskiego jest związana pogoda pochmurna i obfite opady śniegu (pokrywa śnieżna 1 - 2 m). We wschodniej części, osłoniętej górami, panuje w tym czasie pogoda słoneczna. Średnia temperatura w styczniu jest zróżnicowana i waha się od -6 do -10°C na Hokkaido, 0 do -4°C w północnym Honsiu, około 6°C na Kiusiu, 14 - 18°C na Riukiu (w górach około -10°C, na Fudżi -19°C). W okresie monsunu letniego wiejącego z południowego - wschodu, różnice temperatur między Hokkaido i Riukiu są znacznie mniejsze. Średnia temperatura w lipcu waha się od 18 - 20°C na północy, do 28°C na południu (na Fudżi 6°C). Średnia roczna suma opadów wzrasta ku południu, od 800 - 1500 mm na Hokkaido, do 2000 - 3000 mm na Riukiu. Najwięcej opadów otrzymują eksponowane wschodnie zbocza gór, najmniej kotliny śródgórskie i osłonięte wybrzeża Morza Japońskiego. Maksimum opadów (z wyjątkiem zachodniego Hokkaido i północno - zachodniego Honsiu) występuje w miesiącach letnich. We wrześniu i październiku do wybrzeży Japonii docierają tajfuny - połączone z gwałtownymi ulewami i powodziami, powodują wielkie zniszczenia.

Na północy zimy są mroźne i śnieżne, temperatura może spadać nawet do -40oC, a zimne wichry znad Syberii i Mongolii często przynoszą ze sobą zamiecie śnieżne. Lata są łagodne, a temperatura dochodzi wówczas do 20oC. Na wyspach na południu, m.in. na Okinawie, jest dużo cieplej. W Tokio latem jest gorąco i wilgotno, a zimą chłodno - zwykle około 5oC. W klimacie prawie całej Japonii możemy wyróżnić cztery odrębne pory roku. Nadejście wiosny (haru) zwiastują kwitnące śliwy i wiśnie, a wszystkie prognozy pogody w tym okresie podają kiedy przewidywane jest kwitnienie tych drzew w różnych częściach kraju. Japończycy bardzo lubią przyglądać się kwitnącym wiśniom. Pod drzewami urządza się pikniki, aby uczcić nadejście wiosny. Ten zwyczaj nazywa się "oglądaniem kwiatów" (hanami)

clip7.jpg
Hanami
Zdjęcie ze strony http://www.vergenet.net/~horms/gallery/hanami/auto/dscn2534_chisai.shtml#nav

Od początku czerwca do połowy lipca jest gorąco i często padają deszcze. Pora deszczowa (tsuyu) ma duże znaczenie dla uprawy ryżu. Od końca pory deszczowej do połowy września trwa pełnia lata (natsu). Z wyjątkiem Hokkaido, wszędzie jest gorąco i wilgotno. Gdy nadchodzi jesień (aki), temperatura spada i powietrze staje się chłodne i rześkie. To piękna pora roku: pogoda jest słoneczna, a drzewa mienią się żółcią i czerwienią. Zimą (fuyu) w północnej i zachodniej Japonii pada zwykle bardzo dużo śniegu. W tych rejonach odbywają się różne śnieżne festiwale - a najsłynniejszy z nich ma miejsce w Sapporo, na wyspie Hokkaido. Ze śniegu i lodu powstają olbrzymie rzeźby, a turyści z całego świata przyjeżdżają je oglądać i brać udział w zabawie.[1]

Klimat Japonii ma charakter silnie morski, będący z jednej strony pod przemożnym wpływem monsunu zimowego, za drugiej zaś pod działaniem frontu polarnego w czerwcu, monsunu letniego i tajfunów. Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w trzech strefach klimatycznych. Północna część kraju to strefa umiarkowana ciepła z krótkim latem i długą zimną z obfitymi opadami śniegu. Środkowa część Japonii należy do strefy podzwrotnikowej z klimatem monsunowym morskim - łagodnym i wilgotnym. Obszar najbardziej wysunięty na południe, czyli wyspy Riukiu i południe Kiusiu leżą w strefie zwrotnikowej.

Wybrzeża wschodnie i południowe znajdują się pod bezpośrednim oddziaływaniem Oceanu Spokojnego. Wpływ kontynentu azjatyckiego jest łagodzony przez otaczające morza. Zachodnie wybrzeża Japonii omywa ciepły Prąd Cuszimski. Wschodnie wybrzeża wysp Hokkaido i Honsiu są pod wpływem chłodnego Prądu Oja Siwo. [2]

W Japonii są cztery pory roku. Wilgotne i gorące lato rozpoczyna się w połowie lipca. Bezpośrednio poprzedza je pora deszczowa, która trwa około jednego miesiąca i nie występuje jedynie na wyspie Hokkaido, położonej najbardziej na północ kraju.

Pora zimowa w Japonii jest zróżnicowana w poszczególnych częściach kraju. Na obszarach położonych od strony Pacyfiku występuje wiele słonecznych i ciepłych dni, a na Hokkaido zimy są bardzo mroźne. W górach zimą jest bardzo dużo śniegu, co pozwala na uprawianie sportów zimowych.

Wiosna i jesień w Japonii są najpiękniejszymi i najbardziej kolorowymi porami roku (wiosną jest różowo od kwitnących wiśni, a jesienią kraj pokrywają czerwono - brunatne liście klonów). Jesień przynosi ze sobą tajfuny charakteryzujące się ulewnymi deszczami oraz porywistymi wiatrami. Tokio położone jest na tej samej szerokości, co Ateny i Los Angeles. Zimy w stolicy Japonii są łagodne o niskiej wilgotności powietrza i rzadkich opadach śniegu, lata są gorące i bardzo wilgotne. Zróżnicowany klimat, obfitujący w deszcze sprzyja występowaniu dużych obszarów leśnych oraz bogatej roślinności na terenie całego kraju.

Japonia rozciąga się od chłodnych terenów północnych do subtropikalnych wysp na południu, wobec czego klimat, mimo że w większej części kraju podzielony jest na wyraźne cztery pory roku, inaczej kształtuje się na poszczególnych wyspach. Ogólnie rzecz biorąc, klimat zależy od okresowych wiatrów wiejących zimą od kontynentu w kierunku morza i od oceanu do kontynentu w czasie lata. [3]

Bibliografia:
Rowthorn C., Ashburne J., Atkinson D., Bender A., Benson S., Mclachlan C., "Przewodnik Pascala: Japonia", Bielsko - Biała, 2004, s.13
Warszyńska J. (red.), "Geografia turystyczna świata cz. 2", Warszawa 2000, s.91
Rudnicki B., "Podróże marzeń: Japonia", Warszawa, 2006, s.58-59

Autor: Whisper
Data dodania artykułu: 27.01.2007
Data modyfikacji artykułu: 24.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij