Urasoe

Położony w południowo-zachodniej części Okinawy nieco na północ od Shuri zamek był początkowo stolicą Chuzan. Także Urasoe, podobnie jak wiele innych zamków, nawiązuje do opowieści o Amamiku i Ten-son-shim, który miał się tutaj przeprowadzić z Nakijin.

urasoe1.jpg
Stojący nieopodal ruin Zamku obelisk na drodze pomiędzy Shuri a Urasoe postawiony przez króla Sho Nei. Kompletnie zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany w 1999 roku.
Zdjęcie ze strony http://8761234.jp/urasoe_hp/urasoe2/

Ponoć 25-ty król z dynastii Ten-son-shi został pokonany przez wojsko Ri Yu, którego później pobił klan San-ton, którego nazwę przerobiono na Shutten. Nastąpiło to pomiędzy rokiem 1181 a 1187. Następnie w 1260 roku władzę przejęła dynastia Eiso wywodząca się od jednego z dworzan trzeciego Shuttena króla Gi-Hona. Eiso miało pięciu władców, natomiast Sato - następna dynastia, panująca od 1360 roku, tylko dwóch. Wszystkie powyższe dynastie rozwijały stosunki handlowe z Chinami, a wysyłano także studentów do szkół chińskich.

urasoe2.jpg
Urasoe Yodore, mauzoleum królów Urasoe położone w naturalnych jaskiniach na klifie przy północnej części zamkowych ruin.
Zdjęcie ze strony http://www.ocvb.or.jp/card/en/0130000029.html

Wiadomo, że w 1392 roku Sato-O, drugi z dynastii, wprowadził na dworze elementy kultury chińskiej i wysłał trzech uczniów do chińskiej szkoły Kokushikan. Drugi Sato musiał poddać się jednakże władzy Sho Hashiego w 1406 roku. Sho Hashi przeniósł stolicę z Urasoe do Shuri i odtąd powoli zaczęła okrywać Urasoe mgła zapomnienia. Spłonął i ostatecznie został zniszczony w 1609 roku podczas najazdu klanu Shimazu.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 26.10.2005
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij