Recenzje książek

Tatami kontra krzesła



Tatami kontra krzesła jest najnowszą na naszym rynku pozycją poświęconą nowoczesnej Japonii i jej różnym – głównie społecznym – obliczom. Jest to zbiór luźno ze sobą powiązanych tekstów czy też felietonów. Nie jest to jak zastrzega sam autor żadna głęboka analiza czy monografia Japonii i japońskiego społeczeństwa a raczej zbiór różnych informacji poświęconych Krajowi Kwitnącej Wiśni.

Dużą zaletą jest na pewno aktualność książki, autor odnosi się bowiem głównie do aktualnych wydarzeń, do obecnych trendów czy obecnych problemów społecznych. Jednym słowem próbuje przedstawić czytelnikowi obraz nowoczesnego Japończyka, który jak się okazuje wcale nie jest bardziej bliższy ludziom cywilizacji zachodniej niż kilkaset lat temu.

Ilość opisywanych przez autora problemów i zagadnień jest naprawdę bardzo spora, z racji czego nie może być też mowy o bardziej dogłębnej analizie. Każdy więc kto oczekuje bardziej szczegółowej rozprawy - tutaj jej nie znajdzie. Czytelnik znaleźć może za to wiele aspektów rzeczywistości, które bardzo często uciekają turyście czy też osobie która dopiero planuje wyjazd do Japonii. Nie jest to też "podręcznik przetrwania", który opisuje jak zachować się w danym czasie i miejscu, choć nie brak też w tej materii wskazówek.

Książka pogrupowana jest w siedem rozdziałów, w których autor opisuje: pierwsze wrażenia; porozumiewanie się w Japonii; kwestię mieszkania, nauki i pracy; zafascynowanie technologią; sposoby spędzania wolnego czasu; jedzenie i zakupy; oraz „japońskie syndromy”. Dodatkowo książka została zilustrowana zdjęciami wykonanymi przez autora. Pozycję czytało mi się naprawdę dobrze, spodobał mi się w miarę lekki styl autora, nie pozbawiony humoru i trafnych spostrzeżeń. Książka w jakiś sposób łączy przyjemne z pożytecznym i może stanowić miło spędzony czas. Nie brakuje powodów do refleksji a jednocześnie czytanie nie wymaga nadzwyczajnego „wysiłku intelektualnego”. Powiedziałbym, że książka jest dobra "dla relaksu". Dodatkowo na polskim rynku brak pozycji, która odnosiłaby się do nowoczesnego oblicza Japonii i Japończyków oraz została spisana w miarę "na świeżo" i ciekawie.

Nie ma jednak róży bez kolców. Wybór poruszanych tematów nie każdemu może się spodobać. Czasami byłem rozczarowany bardzo powierzchownym potraktowaniem pewnych tematów, które aż proszą się o bardziej dogłębne opisanie. Niektóre – moim zdaniem – ważniejsze sprawy nie zostały w ogóle ujęte, a dużo jest rzeczy, które spokojnie można byłoby pominąć. Wszechstronność książki jest więc z jednej strony zaletą, ale może być też wadą – zwłaszcza dla czytelnika, który oczekuje nieco głębszego spojrzenia na pewne kwestie. Książka służy raczej pokazaniu różnych problemów, niż ich opisaniu.

Książkę warto polecić osobom, które zaczynają swoją „przygodę” z Japonią lub szukają w miarę aktualnego zbioru informacji o nowoczesnym obliczu Nipponu, czy też po prostu szukają przyjemnej i w miarę "lekkiej" książki tudzież publicystyki o Japonii. Osoby interesujące się Krajem Kwitnącej Wiśni już dłuższy czas też mogą znaleźć coś dla siebie, gdyż ilość poruszanych problemów jest spora, szkoda jednak, że wiele z nich potraktowano po łebkach.

Rafał Tomański – Tatami kontra krzesła
Wydawnictwo: Spectrum

Informacje o artykule

Autor: Tomasz Kajzerek
Data dodania artykułu: 28.05.2011
Data modyfikacji artykułu: 21.04.2021
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij