Tag - sakura

Sakura News

15.02.2006 Kelly

Jeszcze tylko dwa dni można będzie odwiedzić wystawę Nasza Japonia Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Sakura News informowały swego czasu o niej. Na stronie ambasady zainteresowani mogą odnaleźć opis otwarcia wystawy 19 stycznia wraz z przemówieniem Jego Ekscelencji ambasadora Japonii pana Ono Masaaki. Także pod tym adresem miejsce, godziny otwarcia oraz inne szczegóły.

Onet za Le Figaro zamieszcza artykuł o gejszach http://wiadomosci.onet.pl/1303620,2679,1,1,kioskart.html Przeczytać warto.

czytaj więcej »

Sakura News

08.02.2006 Kelly

Gazety japońskie podają w nagłówkach wiadomość o kolejnej ciąży księżnej Kiko, małżonki księcia Akishino, drugiego syna japońskiego cesarza Akihito. Jeżeli byłby to syn, byłby, według obecnego prawa, byłby trzecim wg prawa do tronu po obecnym Cesarzu, oraz następcy Naruhito. Tymczasem od ponad 40-u lat w rodzinie cesarskiej, dziedzicznej wyłącznie w linii męskiej, nie urodził się żaden chłopak. Niemniej, premier Junichiro Koizumi stwierdził, ze nie wycofa ustawy o dopuszczeniu kobiet do tronu. Oznaczać to będzie prawo do dziedziczenia dla księżniczki Aiko, córki następcy tronu książę Naruhito i jego żony Masako.

czytaj więcej »

Sakura News

01.02.2006 Kelly

Wszyscy redaktorzy portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna łączą się w bólu z całą Polską po strasznych wydarzeniach w Katowicach. Informacje o tej sprawie pojawiły się w prasie światowej, w tym także w dziennikach japońskich, których linki znajdują się, jak zwykle, pod wiadomościami.

Kawasaki (prefektura Kanagawa) planuje zbudować muzeum poświęcone pamięci Fujiko F. Fujio (Fujimoto Hiroshi), współtwórcy Doraemon, który odszedł w 1996 roku. Muzeum ma mieć powierzchnię 2-4 tysięcy metrów kwadratowych

Plany Waneko obejmują wydanie jedną z trzech mang:

  • Peace MakerNanae Kurono,
  • Utena Chiho Saito,
  • Yami no Matsuei Yoko Matsushita.

Oprócz tego w planach: dwa tytuły shojo (dla dziewcząt): First Love (10 tomików), Maniattemasu (2 tomiki).

Kupic już można w Japonii grę Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus.

czytaj więcej »

Sakura News

26.01.2006 Kelly

17 lutego na ekrany polskich kin wejdą słynne Wyznania Gejszy, na podstawie powieści Arthura Goldena, której recenzję można przeczytać na naszej stronie w dziale Recenzje. Tymczasem chińscy widzowie nie obejrzą tego filmu, ponieważ został on zakazany. Ponoć Chińczyków zbulwersowała obsada filmu, w której znalazły się dwie chińskie aktorki - Zhang Ziyi i Gong Li. Skoro w Chinach gejsze są często utożsamiane z prostytutkami zdecydowano, ze film wzbudzałby niechęć do Japonii, uproblematyczniając nienajlepsze stosunki pomiędzy dwoma krajami.
Galeria zdjęć z filmu
http://film.wp.pl/p/foto.html?id=25395,33419

Wody Japonii przeżywają inwazję meduz Stomolophus nomurai, zwanych w języku japońskim Echizen kurage, osiągających wagę nawet 200 kilogramów. Dlaczego się pojawiły tak obficie, niestety nie wiadomo. Meduzy dostające się do ich sieci trują i zgniatają swymi ciałami ryby, chociaż nie są aż tak toksyczne, aby stanowić poważne zagrożenie dla ludzi.

czytaj więcej »

Sakura News

20.01.2006 Tsurugizan, Kelly

Dzisiaj pierwsza informacja z Nagoi. Od 3 grudnia 2005 pełną parą ruszyła pierwsza polska restauracja Polonez w Nagoi. Prowadzona jest przez pana Jarosława Dąbrowskiego, który prowadził restaurację o tej samej nazwie w Pawilonie Polskim podczas EXPO 2005 w Aichi i pana Piotra Kinickiego. Szef kuchni, pan Piotr Biesiadecki, serwuje polskie przysmaki takie jak bigos, pierogi, gołąbki czy śledź w oleju, tatar lub bardziej wyrafinowane potrawy typu kaczka pieczona albo Tournedos a'la Madame Walewska. Desery też typowo polskie jak szarlotka lub makowiec.
Restauracja stała się małą Polonią w Nagoi i ściąga nielicznych, mieszkających tu Polaków. Są plany otwarcia jeszcze jednej restauracji ale już w Tokio.

Zapowiada się pysznie, a odwiedzić Poloneza warto tym bardziej, że może będziecie mieli farta i obsłuży Was nasza Koleżanka redakcyjna i, jestem całkowicie tego pewien, najsympatyczniejsza kelnerka w całej Nagoi, Tsurugizan (ten akapit pochodzi wyłącznie ode mnie: Kelly).

czytaj więcej »

Sakura News

17.01.2006 Kelly

Potężny ruch na rynku telewizorów plazmowych i LCD. Matsushita, czyli Panasonic, wybuduje w Amagasaki największą na świecie fabrykę tej specjalności. Japończycy maja tam zainwestować 1,6 mld dolarów. Docelowo fabryka osiągnie pełne moce w marcu 2009, co oznaczać ma 6 mln plazmowych wyświetlaczy 42-calowych rocznie. Podobne plany ma Sharp, który inwestuje w fabrykę ekranów LCD 1,46 mld dolarów w produkcję w Kameyama w Japonii. Pierwsze wyświetlacze opuszczą fabrykę w październiku 2006 r. natomiast pełną zdolność produkcyjną fabryka osiągnie w październiku 2007 r. - 30 tys. arkuszy substratów miesięcznie. Także konkurenci Japończyków nie zasypują gruszek w popiele. Potężne inwestycje czyni w tej branży np. nr 3 na tym rynku, koreański Samsung. Według DisplaySearch, nr 1 na rynku wyświetlaczy LCD i TV plazmowych jest Matsushita (26-proc. udział w rynku), dalej LG Electronics (15 proc. udział) i Samsung Electronics (13 proc.). Hitachi, Pionieer i Sony razem posiadają 10 proc. rynku.

czytaj więcej »

Sakura News

10.01.2006 Kelly

Konnichiwa & Straż Przyboczna zaprasza wszystkich chętnych wspólnego do tworzenia portalu. Informacje na podstronie Redakcja.

Krakowskie Centrum, Manggha, dzisiaj godzina 18.00: wykład z cyklu Od shintoizmu do chrześcijaństwa pt. Jodo Shinshu czyli Prawdziwa Szkoła Czystej Krainy, Budda jak Zbawiciel, praktyka jako zawierzenie Imieniu - prowadzący Maciej Magura Góralski

Ciekawy artykuł Relaks po japońsku Justina McCurry zaprezentowany przez Onet http://przewodnik.onet.pl/1148,1660,1304805,artykul.html przedstawia brytyjska gazeta The Guardian. Autor opisuje swój pobyt na Kiusiu, totalnie różny od przebywania w wielkich metropoliach Honsiu. Skrótowo: plaża, wulkan, onsen i alkohol plus trująca, nieodpowiednio przyrządzona, ryba fugu.

czytaj więcej »

Sakura News

05.01.2006 Kelly

Przypominamy o zaproszeniu do współtworzenia portalu dla wszystkich Miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

Potężne korporacje finansowe Mitsubishi Tokyo Financial Group Inc. and UFJ Holdings Inc. połączyły się w największą finansową grupę świata Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ o kapitale 1,6 biliona dolarów. Tym samym Citigroup mający kapitał 1,55 bln dolarów spadł na drugie miejsce w peletonie banków. Połączenie dokonało się w niedzielę, natomiast w środę dokonano otwarcia. Prezydent nowego banku Nobuo Kuroyanagi wyraził nadzieję, ze nowa firma przejmie ok. 50% rynku finansowego sfery kontaktów japońsko - azjatyckich. Bank rozważa zainwestowanie w Bank of China, jeden z największych chińskich banków.

Podczas konferencji prasowej wygłoszonej w pierwszy dzień pracujący po okresie noworocznym premier Koizumi skrytykował kolejny raz postawę Pekinu i Seulu w sprawie wizyt w świątyni Yasukuni. Przypomnijmy, że jest ona poświęcona pamięci Japończyków poległych w czasie II wojny światowej, także tym, którzy zostali uznani za zbrodniarzy wojennych. Premier wyraził zdziwienie, ze niektórzy Japończycy także mają krytyczne zdanie na temat jego odwiedzin w świątyni. Jednocześnie podkreślił, że "drzwi do rozmów z Koreą oraz Chinami pozostają otwarte." Premier także podkreślał korzyści płynące z sojuszu amerykańsko - japońskiego.

czytaj więcej »

Sakura News

27.12.2005 Kelly

Niedługo przed świętami Bożego Narodzenia 23 grudnia Jego Cesarska Mość obchodził 72 urodziny. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!Przy okazji urodzin, które są w Japonii dniem wolnym, Cesarz zaapelował do rodaków o "zrozumienie historii XX wieku", co można odnieść do niedawnych sporów Japonii oraz innych państw azjatyckich na tle wydarzeń II wojny światowej. Cesarz Akihito wspomniał także o istotnej roli kobiet w rodzinie cesarskiej. Wszakże nie wypowiedział swojej opinii o najważniejszej sprawie, która obecnie jest związana z rodziną cesarską: następstwie tronu. Brak męskiego potomka w rodzinie następcy powoduje, że jedyna kandydatką objęcia władzy jest 4-oletnia księżniczka Aiko, znaczy, byłaby, gdyby prawo dopuszczało kobiety do dziedziczenia.

czytaj więcej »

Sakura News

21.12.2005 Kelly

Japonię poruszyła ostatnio sprawa Hidetsugu Anehy. Architekt ten projektował domy w Tokio, które miały posiadać odpowiednia wytrzymałość na wstrząsy. Po wielkim trzęsieniu ziemi w Kobe w 1995, przepisy budowlane stały się w Japonii wyjątkowo ostre.
Specjaliści - projektanci mogą używać jedynie 106 zaaprobowanych przez rząd programów obliczeniowych i sprawdzających. Tymczasem okazało się, że programy używane przez Anehę miały zmienione parametry. Powodowało to sztuczny wzrost wytrzymałości materiałów, redukując zużycie projektach stali konstrukcyjnej, czyli obniżając koszty. Wytrzymałość budynków Anehy na wstrząsy spadła nawet o 80 proc, przy czym sam architekt twierdzi, że był pod olbrzymią presją firm działających na rynku budowlanym, które zmusiły go do oszustw. Samo oszustwo Anehy uderza także w firmy kontrolujące prawidłowość konstrukcji, które łatwo mogły wykryć olbrzymie różnice wytrzymałościowe. Tymczasem nie wykryły. Pierwszą ofiarą skandalu jest jednak nie osoba, która trafiła na trzęsienie ziemi, ale dyrektor jednej z firm architektonicznych. Stwierdził on przed samobójstwem, ze nie wiedział nic o oszustwach, jednak nie może znieść sytuacji, ze firma, w której pracuje sygnowała nieuczciwe projekty. Obecnie zamknięto 21 hoteli, wykwaterowano rzesze ludzi z niebezpiecznych domów. Ponad 300 wysokościowców Anehy jest sprawdzanych, 71 już zostało uznanych za niebezpieczne. Tymczasem może okazać się, ze jest to jedynie wierzchołek wszystkiego, ponieważ projektant potwierdza nagminność takich praktyk. Powyższe informacje przynosi Gazeta Wyborcza, natomiast Japan Times donosi o jeszcze większym zasięgu skandalu i jeszcze większej ilości kontrolowanych i uznanych za niebezpieczne budowli.

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij