Tag - sakura

Sakura News

02.04.2006 Vivi

List zapraszający dla wszystkich miłośników Japonii na wystawę. Wortal Konnichiwa & Straż Przyboczna dołącza się do zaproszenia.

W imieniu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Polsko-Japońskiego (OW TPJ) zapraszam na organizowana wspólnie z Muzeum Etnograficznym, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Traugutta 11/113 wystawę pt. "Dzieci Syberyjskie. Pomoc Japonii dla dzieci polskich z Syberii 1919 - 1923." Wystawa czasowa czynna od 1 kwietnia do maja 2006. Wystawa fotograficzna przygotowana ze zbiorów Wiesława Theissa i Teruo Matsumoto prezentuje mało znany, lecz wyjątkowo piękny epizod z historii stosunków polsko-japońskich. Dzięki staraniom Polskiego Komitetu Ratunkowego we Władywostoku udało się pozyskać pomoc Japonii przy ewakuacji polskich sierot z Syberii. W latach 1920 - 1923 uratowano ponad 800 dzieci. Podczas pobytu w Japonii były one otoczone troskliwą opieką, nie tylko medyczną.
Dzieci odżywiono, ubrano, zorganizowano im naukę, wycieczki i zabawy z japońskimi rówieśnikami. Na japońskich statkach wypłynęły w podróż do Polski (via USA i Wielka Brytania). Poza kopiami historycznych fotografii z lat dwudziestych i trzydziestych, prezentowane są współczesne, dokumentujące pobyt w Polsce w 2002 roku Japońskiej Pary Cesarskiej, dokumentujące m.in. spotkanie z Syberyjskimi Dziećmi (dziś 90-latkami). Wystawę przygotowano we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa
Polsko-Japońskiego przy honorowym patronacie Ambasady Japonii. Wernisaż 31 marca o godz. 18.00.

Zapraszam,
Marek Bębenek
Prezes OW TPJ

czytaj więcej »

Sakura News

29.03.2006 Kelly

Konnichiwa & Straż Przyboczna zaprasza wszystkich chętnych wspólnego do tworzenia potralu. Patrz podstrona Redakcja - nabór http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Jak się okazuje, Hayao Miyazaki to nie tylko wielki reżyser, ale także projektant zegarów. Jeden, jego autorstwa, wielkości 10 na 18 metrów zawiśnie na wieży NTV w Shiodome, Tokio. Natomiast już teraz w Shiodome można obejrzeć jego model.

W środę w ubiegłym tygodniu w elektrowni atomowej w Fukui (zachodnia Japonia) zapaliło się pomieszczenie przechowywania odpadów, nie doszło jednak do wycieku paliwa jądrowego. Dwóch pracowników odniosło niewielkie obrażenia - stwierdził reprezentant władz lokalnych Hiroaki Fujiuchi. Jednakże nie ulegli napromieniowaniu.

Kolejny wypadek z ogniem , także w środę wydarzył się w podziemiach teatruu Shimbashi Enbujo
, położonego w tokijskiej dzielnicy Ginza. Tuż po podziemiach zaczęła zajmować się pierwsza kondygnacja. Kilkaset osób zostało ewakuowanych, przybyła zaś straż pożarna gasiła skutecznie ogień przez 30 minut.

czytaj więcej »

Sakura News

21.03.2006 Kelly

Zapraszamy wszystkich do współtworzenia portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna. Prosimy informacje w tej sprawie wysyłać poprzez formularz na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Informujemy, ze w tą sobotę ukazał się Przewodnik po Japonii, jako książka dołączana do Gazety Wyborczej. Koszt przewodnika 25 zł. Można go dostać w kioskach i EMPiKach. Sam styl przewodnika nawiązuje, w moim przekonaniu, do wydania National Geographic, czyli elegancki papier, dużo zdjęć i opisów ogólnych, natomiast, co odróżnia go od Pascala, znacznie mniej omówionych obiektów. Niemniej, biorąc pod uwagę cenę przewodników konkurencyjnych kosztujących w granicach 50-60 zł, oferta Gazety Wyborczej jest niezwykle atrakcyjna.

O wydarzeniach wiosennego turnieju sumo w Osace oraz wynikach finału Mistrzostw Świata w baseballu z pewnością opowie Michał w relacjach sportowych, natomiast Sakura News zapraszają na skrót informacji politycznych, ekonomicznych.

czytaj więcej »

Sakura News

14.03.2006 Kelly

BIAŁY DZIEŃ

W ów Dzień Kobiet obchodzony w Japonii 14-ego marca wszystkim Paniom Redakcja portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna życzy ciepłej, radosnej wiosny i w życiu i w tym, co wszyscy możemy widzieć za naszymi oknami.


Panom przypominamy, zwłaszcza tym, którzy otrzymali od swoich sympatii w Walentynki czekoladę, że Biały Dzień jest doskonałą okazją do odwdzięczenia się. Prezent dla Pań powinien być kosztowniejszy niż ten, który mężczyzna otrzymał 14-ego lutego. Standardem z tym zakresie jest biała czekolada, chociaż pojawiają się nowinki, jak donosi Mainichi Daily News, np. w postaci ręczników, które, nie wiem dlaczego,kupują w 80% kobiety http://mdn.mainichi-msn.co.jp/national/news/20060313p2a00m0et016000c.html . Biały Dzień jest obchodzony w Japonii, w Korei i na Tajwanie oraz w środowiskach miłośników Japonii na całym świecie. Kilka anglojęzycznych linków na temat dzisiejszego święta:
http://tanutech.com/japan/valentine.html
http://web-jpn.org/kidsweb/calendar/march/whiteday.html
http://en.wikipedia.org/wiki/White_Day

czytaj więcej »

Sakura News

08.03.2006 Kelly

Przypominamy o tym, ze wszyscy chętni do współtworzenia strony są proszeni o kontakt, najlepiej poprzez panel na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Ruchomy zamek Hauru Miyazakiego przegrał Oskara w 78 rozdaniu z filmem Wallace i Gromit: Klątwa królika. Natomiast jednym z wygranych były słynne Wyznania gejszy. Film ten zdobył statuetki w dziedzinach: zdjęcia, najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz oraz kostiumy. Poniżej nieco linków do artykułów opisujących film na postawie książki Arthura Goldena:
http://film.onet.pl/F,10500,1317077,1,600,artykul.html
http://film.onet.pl/F,10500,1315710,1,600,artykul.html
http://film.onet.pl/F,10500,1303799,1,600,artykul.html

czytaj więcej »

Sakura News

06.03.2006 Michał Wojtas

Wielu z Was proponowało, byśmy przekazywali więcej bieżących informacji na tematy sportowe. Wreszcie jest i okazja i możliwość. Przedwczoraj ruszyła japońska liga piłki nożnej, a specjalista w tej dziedzinie Michał Wojtas, którego artykuły macie okazję czytać w dziale Sport http://www.konnichiwa.pl/japan26.html , zadeklarował zajęcie się tematem. Na razie, jego relacje będą się ukazywać, jako część Sakura News, jednakże, prawdopodobnie, wyłączymy Sport spośród innych wiadomości, tak, że otrzyma on swoją nazwę, jako osobny serwis informacyjny
Kelly

czytaj więcej »

Sakura News

01.03.2006 Kelly

Przypominamy o tym, ze wszyscy chętni do współtworzenia strony są proszeni o kontakt z Vivim, Kellym, lub też poprzez panel na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Powróćmy jeszcze do igrzysk, ogólnie, bardzo dla Japonii nieudanych. Wspaniały występ i złoty medal Arakawy Shizuki wprawdzie wzbudził w Japonii wielką radość, jednakże zapewne dlatego, że właśnie był jedyny. Chizuka Kenichi, szef japońskiej delegacji olimpijskiej przepraszał na niedzielnej konferencji prasowej Japończyków za kiepski występ. Chizuka-san powiedział o występie mistrzyni: To ocaliło całą delegację japońską, włączając mnie. Jakkolwiek, bardziej niż kiepskie rezultaty muszą być szczegółowo przeanalizowane. Chciałbym, żeby każda organizacja (która wysłała sportowców na Olimpiadę) powzięła głębokie refleksje nad rezultatami. Mówił też, że oglądając jej występ, płakał, a jedno złoto warte jest dziesięciu brązowych medali. Na razie jednak zalecane przez pana Chizukę refleksje wziął sobie do serca premier Koizumi Junichiro, który rozważa poważne wsparcie zimowych sportów. Przypomina się tutaj sukces Japończyków na Olimpiadzie w Atenach. Dzięki dodatkowym pieniądzom i programom udało się doskonale przygotować zawodników, tak, że przywieźli 37 medali, najwięcej w historii japońskich występów.

czytaj więcej »

Sakura News

24.02.2006 Kelly

Występ godny Czempiona Igrzysk Olimpijskich Shizuki Arakawy, walkę do upadłego Fumie Suguri oraz dramat Miki Ando mogliśmy obejrzeć wczoraj wieczorem. Dla Japonii, która, ogólnie rzecz biorąc, spodziewała się znacznie więcej po swoich sportowcach, panie startujące w konkurencji solistek jazdy figurowej były poważną nadzieją, aby zdobyć jakikolwiek medal. Nadzieje się spełniły, wszystko jednak zaczęło się od dramatu Miki Ando. Piękna Mikitty, jak ją nazywają fani, w programie krótkim źle wykonała skok przy niezwykle trudnej kombinacji. Dlatego też zajmowała dopiero 8 miejsce. Jednak odległości pomiędzy zawodniczkami nie było do nienadrobienia. Trzeba było jedynie pojechać na maksa, ryzykować. Ostatecznie miejsce 8 czy 18 to jedna brocha, gdy jest szansa zdobycia medalu. Decyzję taką właśnie podjęła Miki Ando. Gdyby jej się udało, mogło być nawet srebro. Niestety, pech, pech, pech. Przy wykonywaniu najtrudniejszych figur trzeba mieć trochę farta, tego jednak wczoraj Miki-san nie miała. Tak jak obiecała wcześniej, spróbowała najpierw poczwórnego skoku, który wykonuje jako jedyna kobieta na świecie. Pech, upadek. Potem wiadomo było, ze medal odpłynął w sferę marzeń. Wkradły się nerwy, kolejne niepowodzenia, zaliczenie bandy etc. Wreszcie łzy. Pech, pech, pech, 15 miejsce.

czytaj więcej »

Sakura News

22.02.2006 Kelly

Serdecznie zapraszamy wszystkich do współtworzenia portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna. Prosimy informacje w tej sprawie wysyłać poprzez formularz na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Turyn: póki co Polska równa się Japonii medalowo, jednakże najprawdopodobniej ta proporcja niedługo się zmieni na korzyść Kraju Kwitnącej Wiśni. Tam zresztą także mają nadzieję na jakikolwiek sukces. Dowodzi tego niezwykła oglądalność zawodów solistek w łyżwiarstwie figurowym.

czytaj więcej »

Sakura News

20.02.2006 Kelly

Wszystkich miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni zapraszamy do wspólnego budowania portalu. Prosimy informacje w tej sprawie wysyłać poprzez formularz na stronie http://www.konnichiwa.pl/japan/redakcja,nabor.html .Jednocześnie dziękujemy tym, którzy już wyrazili swój akces i mamy nadzieję, ze dzięki naszym wspólnym wysiłkom portal będzie bogatszy, przede wszystkim jednak, będzie skupiał coraz więcej osób, które interesują się Japonią i chcą dać swoim zainteresowaniom wyraz.

Chwilowo Polska i Japonia mogą się pochwalić równą ilością medali olimpijskich wywalczonych w Turynie, czyli dokładnie niczym. Media w Japonii uważają występ turyński za bardzo nieudany. Wiele mówi np. tytuł w Mainichi Daily News: In one of worst Olympics for Japan, figure skaters offer glimmer of hope. Właśnie, wydaje się, że tylko łyżwiarki figurowe mogą coś zdziałać, przy czym z trójki Fumie Suguri, Shizuka Arakawa i Miki Ando największe szanse daje się tej środkowej. Na Mainichi Daily News więcej, w tym dostępna do obejrzenia konferencja prasowa ładnych japońskich łyżwiarek. Mam nadzieję, że uda się coś dziewczynom wywalczyć, natomiast najmocniej kciuki będę trzymał za Miki Ando. Ano zobaczymy. Szkoda tylko, że na igrzyska z powodu zbyt młodego wieku nie mogła pojechać piętnastolatka Mao Asada, jedyna kobieta, która ostatnio potrafiła wygrać z Rosjanką Słucką. Czy ktoś inny ma jeszcze jakieś szanse? Możliwe, że Joji Kato w panczenie. Wobec braku sukcesów olimpijskich można się pocieszać tym, że w sobotę piłkarska reprezentacja Japonii zwyciężyła 2 do 0 Finlandię.

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij