Tag - sakura

Sakura News

31.01.2007 Kelly

Rybnikcki DK Chwałowice zaprasza na wystawę fotografii Artura Góry pt. Perspektywa Gaijin. Wernisaż wystawy i spotkanie z Arturem Górą ( który łącznie był prawie trzy lata w Japonii) połączone z pokazem japońskich sztuk walki w tradycyjnych samurajskich storojach oraz degustacją japońskich herbat odbędzie się
2 lutego 2007 r. o godz. 18.00 w DK Chwałowice

Pan Harada w wieku 87 lat ukończył studia ekonomiczne. Napisał pracę magisterską poświęconą problemom dystrybucji. Mimo uzyskania wyższego wykształcenia szanse pana Harady na pracę na pełny etat są w niewielkie, dlatego postanowił, że będzie nadal pogłębiał wiedzę.

czytaj więcej »

Sakura News

09.01.2007 Kelly

Morze Japońskie zostało nazwane tak dopiero w XX wieku podczas okupacji Korei. Dlatego też prezydent Korei Południowej Ro Mu Hiun zaproponował zmianę nazwy morza. Proponowano Morze Przyjaźni bądź Morze Pokoju. Rzecznik rządu w Tokio Yasuhisa Shiozaki jednakże odrzucił propozycję twierdząc, że "jedyną nazwą używaną w Japonii pozostaje nazwa Morze Japońskie".

Kolejne zderzenie japońskiego statku, tankowca Mogamogawa należącego do spółki Kawasaki Kisen, z amerykańską łodzią podwodną Newport News. Tym razem na Morzu Arabskim na południe od cieśniny Ormuz. Żadna z jednostek nie jest uszkodzona. Incydent wydarzył się w poniedziałek wieczorem. Nie doszło do wycieku ropy.

czytaj więcej »

Sakura News

23.12.2006 Kelly

23 grudnia 1933 urodził się cesarz Akihito. Pewnie jedyny to monarcha, który nie jest głową państwa, ale symbolem kraju. Wszystkiego najlepszego Wasza Cesarska Mość.

Japończycy są sentymentalni. Jakże bowiem inaczej wyjaśnić "syndrom paryski". Rocznie pewna grupa Japończyków, która odwiedza Paryż tak się przejmuje różnicą pomiędzy wizerunkiem wyobraźni oraz rzeczywistości, że przerażona realnym obrazem, wymaga natychmiastowego powrotu. Dlatego japońska ambasada uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla zawiedzionych turystów.

Japońscy naukowcy schwytali wielką ośmiornicę. Złapane przez Japończyków stworzenie na głębokości 650 m. mierzyło 3,5 m.

czytaj więcej »

Sakura News

25.11.2006 Kelly

Sezon łowów na delfiny rozpoczęty. Zagania się je do płytkich zatok, gdzie są masowo zabijane pałkami. Mimo protestów ekologów, naukowców oraz wielu ludzi z Japonii i całego świata rząd japoński broni tradycji. "Zezwolenia wydawane są tylko w biednych rybackich regionach" - tłumaczy Takumi Fukuda, attache japońskiej ambasady w Waszyngtonie.- "gdzie polowania są sposobem na przetrwanie rybaków. Dodatkowo zezwala się na odłów tylko określonej liczby osobników, co nie stanowi zagrożenia dla przetrwania gatunku". Petycja, a także szczegółowy opis polowań dostępny jest na stronie http://www.actfordolphins.org.

Zderzenie okrętu podwodnego ze statkiem na morzu w odległości ok. 50 km na południe od wybrzeży południowo japońskiej prefektury Miyazaki w trakcie ćwiczeń wojskowych. Należąca do japońskich Morskich Sił Samoobrony łódź podwodna Asashio otarła się o pływający pod banderą panamską czterotysięcznik Spring Auster podczas wychodzenia na powierzchnię na południe od południowego cypla wyspy Kiusiu,. Żaden z 17 członków załogi statku towarowego (16 Filipińczyków i Południowy Koreańczyk), ani 75 członków załogi okrętu podwodnego nie został ranny.

czytaj więcej »

Sakura News

03.11.2006 Kelly

Ano bić się w piersi należy, skoro przez zapomnienie tudzież roztargnienie nie podaliśmy informacji o zmianie ambasadorów Japonii w Polsce. Jego Ekscelencja pan Ambasador Masaaki Ono spędził tutaj trzy lata i cztery miesiące. Jego pobyt zbiegł się z okresem niezwykle intensywnego rozwijania stosunków gospodarczych, głównie inwestycji japońskich, których powiększony napływ dopiero się rozpoczyna. Dziękujemy panu ambasadorowi za pracę nad wzbogacaniem wiedzy o Japonii w naszym kraju i dobre opinie o Polsce w Japonii. Panu Ambasadorowi oraz jego małżonce, pani Miyoko Ono życzymy powodzenia. Kilka fotografii ukazuje przyjęcie pożegnalne Ambasadora http://www.pl.emb-japan.go.jp/news/20060928.htm
Jednocześnie serdecznie witamy Jego Ekscelencję Ambasadora Ryuichi Tanabe, wcześniej szefa placówek dyplomatycznych w Serbii i Czarnogórze oraz Afganistanie. Przedstawiony na stronie ambasady życiorys pana Tanabe robi wrażenie, ukazując dyplomatę kierowanego na niełatwe placówki podczas różnych trudnych momentów historii. Także tutaj pan Ambasador będzie miał wielkie zadanie polegające na intensyfikacji stosunków gospodarczych i kulturalnych, szczególnie w obliczu napływu do Polski japońskiego kapitału i pobytu w naszym kraju coraz większej ilości Japończyków. Szczerze życzymy mu powodzenia w tej pracy.

czytaj więcej »

Sakura News

17.10.2006 Kelly

Kolejna inwestycja japońska. Funai zbuduje w Kostrzyńsko-Słubickiej strefie fabrykę telewizorów LCD. Plotki, mniej więcej potwierdzone, chodzą o Nowej Soli. 26 projektów japońskich oznacza 5,2 mld zł i 14 tys. miejsc pracy. Niedługo polski rząd otworzy w Tokio wydział promocji i handlu. Podobno prowadzone są obecnie rozmowy z 35 potencjalnymi inwestorami, a średnia wartość inwestycji to 10-40 mln USD.

Peugeot zjaponizowany do bólu, wykonany w stylu JDM (Japanese Domestic Market), wykonany przez Hiszpanów. Ciekawy artykuł http://motoryzacja.interia.pl/samochody/tuning/news/przerost-formy-nad-trescia,795043,1135

czytaj więcej »

Sakura News

26.09.2006 Kelly

Księżna Kiko powiła syna imieniem Hisahito, wydarzenie to zapełniało nagłówki japońskich gazet. Obecnie jednak najważniejsze stało się przekazanie władzy przez premiera Junichiro Koizumi Shinzo Abe. Rankiem czasu japońskiego prezes rady ministrów stojący przez 2000 dni na czele Kraju Kwitnącej Wiśni, skuteczny oraz kontrowersyjny Samuraj podał się do dymisji. Jego następcą jako premier i szef Partii Liberalno-Demokratycznej będzie Shinzo Abe. Ogólne credo Abe brzmi: wzmocnić więź ze Stanami Zjednoczonymi oraz gruntować pozycję Japonii na terenie azjatyckim. Oczywiście, będzie to niewątpliwie nie w smak Chinom, z którymi Abe także pragnie poprawić stosunki nadszarpnięte przez wizyty Samuraja w świątyni Yasukuni. Fotografia Shinzo Abe http://home.kyodo.co.jp/modules/fstPhotos/index.php?photoid=16655

czytaj więcej »

Sakura News

05.09.2006 Kelly

CHŁOPAK CZY DZIEWCZYNA? Pytanie takie zadaje sobie obecnie wielu Japończyków. Księżna Kiko, małżonka drugiego syna Ich Cesarskich Mości przygotowuje się do cesarskiego cięcia. Wprawdzie tabloidy ponoć już ogłosiły, że będzie to synek, pierwszy chłopak w cesarskiej rodzinie od 41 lat, czyli od czasu przyjścia na świat jego ojca Akishino. Oznaczałoby to, że, wedle obowiązującego prawodawstwa, miałby swoje miejsce, jako kandydat do Chryzantemowego Tronu, jeżeli następca tronu książę Naruhito nie będzie miał syna. Póki co, ma córkę, księżniczkę Aiko, która przed ciążą swojej ciotki Kiko była niemal pewną kandydatką do tronu, gdyż nawet premier Junichiro Koizumi deklarował odpowiednią poprawkę dopuszczającą kobiety do tronu. Tymczasem niespodziewana ciąża Kiko skomplikowała sprawę. Wprawdzie nie oznacza to, że zmian nie będzie, jednakże poparcie dla idei kobiety na tronie spada. Tak czy siak, jakiejkolwiek płci będzie dziecko, dużo zdrowia dla niego i rodziców od redakcji portalu.

czytaj więcej »

Sakura News

22.08.2006 Kelly

Ostatnio japońskie serwisy skupiały się na tragicznym wydarzeniu z okolic północnych granic Japonii. Rosyjski statek straży granicznej ostrzelał japoński kuter rybacki. Trafiony pociskiem rybak zmarł, natomiast pozostali japońscy marynarze są przez Rosjan przetrzymywani. Zarzuca się im nielegalne połowy. Wydarzenie to opisuje także polska prasa, m. in. Gazeta Wyborcza, która szerzej przedstawia kwestie konfliktu japońsko-rosyjskiego dotyczącego Kuryli http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34220,3555515.html

czytaj więcej »

Sakura News

14.08.2006 Kelly

Przypominamy o tym, ze wszyscy chętni do współtworzenia portalu są proszeni o kontakt poprzez panel na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Jeżeli znasz japoński oraz lubisz pracę przewodnika turystycznego, Wrocław czeka na Ciebie. Przynajmniej tak podaje artykuł w Gazecie Wyborczej http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,3545187.html Inna rzecz, że wcale nie jest to zaskakujące. Wrocław w rankingu najchętniej odwiedzanych miast w Polsce zajął 3 pozycję za Krakowem i Warszawą, których supremacja jest raczej niepodważalna. Niemniej, wcześniej przeważnie odwiedzały moje miasto wycieczki z Niemiec, którzy, często po latach, powracali zobaczyć miasto swojej młodości. Tymczasem oprócz Niemców, także Anglików nagle zaczął napływać potężny strumień turystów z krajów południowej Europy oraz Azji, przede wszystkim Koreańczycy i wszędobylscy, ciekawi świata Japończycy. Natomiast we Wrocławiu nie ma nawet jednego przewodnika, który zna japoński. Tłumacze oraz przewodnicy anglojęzyczni nie zawsze zdają egzamin pozytywnie. Anna Oryńska, prezes koła przewodników miejskich, wspomina, .kiedy, podczas zwiedzania Panoramy Racławickiej przewodnik powiedział, że to zajmie 30 minut. Japońscy turyści zrozumieli, że należy poczekać w jednym miejscu. Zamiast więc obejść Panoramę, zdjęli buty, rozłożyli się i czekali na koniec zwiedzania.

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij