Tag - sakura

Sakura News

02.05.2008 Paulina

Serdecznie witamy Paulinę, studentkę japonistyki i nową wspópłracowniczkę portalu. Paulina obiecała, że będzie się poważniej zajmować Sakura News niżeli ja czyniłem to ostatnimi czasy - Kelly

Od 3 maja w całej Japonii odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. : Yasukuni. Film chińskiego reżyser Ying Li o osławionej świątyni wzbudza wiele kontrowersji szczególnie wśród polityków. Także media okrzyknęły film jako Antyjapoński".

W mieście Sakura, prefektura Nara odkryto części brązowych naczyń w kształcie dzwonu tzw. dotoku pochodzących prawdopodobnie z okresu późnego Yayoi lub wczesnego Kofun (II, III w. n. e). 4 km od tego historycznego miejsca dokonano podobnych znalezisk. Specjaliści podkreślają wielką zmianę myślenia ówczesnych Japończyków, którzy rozbijali naczynia, poświęcając je bóstwom Yayoi.

Kiedy rosną ceny ropy, popracie dla rządu Fukudy raptownie spada, wynika z ankiety przeprowadzonej przez gazetę Asahi. Procent poparcia szacuję się na 20 (o 5% mniej niż w kwietniu), przeciwnych jest 59%. W tego rodzaju ankiecie po raz pierwszy od czasu ostatnich wyborów Demokratyczna Partia Japonii (partia opozycyjna) uzyskała większe poparcie.

Symbol przyjaźni chińsko - japońskiej, ostatnia panda gigant z parku zoologicznym w Ueno zmarła z powodu choroby serca. Ling Ling ostatnio chorowała i była niedostępna dla zwiedzających. Urodziła się w 1985 parku zoologicznym w Pekinie, do Tokio została przeniesiona w 1992 roku. Zmarła w środę mając 22 lata.

czytaj więcej »

Sakura News

30.07.2007 Kelly

W Jokohamie odbędzie się w sierpniu 2007 roku 92 Kongres Esperantystów. Szczegóły na stronie http://www.k4.dion.ne.jp/~uk2007/espe/gheneralo.htm
Strona Esperantystów w Japonii http://www.jei.or.jp/
Dziękujemy naszemu Gościowi, Esperantusowi, za podesłanie tej informacji. Jednocześnie zawiadamiając, że chętnie wspomnimy o tego typu inicjatywach w Japonii, prosimy naszych Czytelników o informowanie redakcji.

Podliczanie strat trwało długo. Niestety, skutkiem trzęsienia ziemi sprzed dwóch tygodni sześć osób zginęło, a prawie 700 odniosło obrażenia. To było o sile 6,8 stopnia w skali Richtera. Uderzyło ono w prefekturę Niigata, na wyspie Honsiu. W kilka godzin po pierwszej serii nastąpiły wstrząsy wtórne o sile dochodzącej do 5,6 stopnia. Ognisko znajdowało się około 10 km pod dnem Morza Japońskiego, 60 km od Honsiu. Trzęsienie spowodowało olbrzymie zniszczenia. Ponoć zapalił się transformator elektryczny w elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa. Nie spowodowało to jednak skażenia radioaktywnego, a ogień został ugaszony. Przypomniało się trzęsienie ziemi W 2004 roku o identycznej mocy, które spowodowało śmierć 67 osób. Ponad 3 tysiące ludzi zostało wówczas rannych.

czytaj więcej »

Sakura News

28.06.2007 Kelly

24 - 27 października 2007 odbędzie się wystawa poświęcona kulturze Azji i Japonii na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Więcej szczegółów na http://www.expoazja2007.xt.pl/

Czyżby ocieplenie w stosunkach japońsko-chińskich? Całkiem możliwe, skoro Tokio szykuje się na odwiedziny chińskiego ministra obrony. Także port japoński zwizytuje okręt wojenny floty ChRL. Dodajmy, że poprzednia wizyta na takim szczeblu miała miejsce w 1998 roku.
Nasi politycy prowadzą blogi, natomiast członek Izby Radców, czyli wyższej izby japońskiego Parlamentu, z Partii Demokratycznej Kan Suzuki otworzył biuro senatorskie w wirtualnym świecie "Second Life", gdzie można stworzyć swoje alter ego i funkcjonować. Twórca "Second Life" firma Linden Lab z USA, rozpowszechnia ją za darmo, chociaż opłacając abonament 10 USD otrzymuje się dodatkowe możliwości.

czytaj więcej »

Sakura News

29.05.2007 Kelly

W dniach od 30 (środa) do 31 (czwartek) maja br. będzie w Polsce przebywać z oficjalną wizytą minister spraw zagranicznych Japonii, Taro Aso.

20-oletnia tancerka z Shizuoki Riyo Mori pokonała w Mexico City 76 rywalek zdobywając koronę Miss Universe. Nową Miss ukoronowała perłowym diademem poprzednia Zuleyka Rivera. Piękna Riyo jest drugą Japonką mającą tytuł Miss Universe. Wcześniej w 1959 osiągnęła go Kurara Chibana z Naha.

Katsusuke Yanagisawa udowodnił, że siedemdziesięciolatek może wiele. 71-oletni mieszkaniec Japonii wspiął się na Mont Everest dystansując 70-ioletniego Takao Arayama, który wcześniej trzymał palmę pierwszeństwa.

Toshikatsu Matsuoka, 62-uletni Minister Rolnictwa powiesił się w mieszkaniu. Odnaleziony przez swojego sekretarza minister został zabrany do Szpitala Uniwersytetru Keio, gdzie jednak próby przywrócenia funkcji życiowych nie udały się. Możliwe, ze samobójstwo członka rządu spowodowały podejrzenia o korupcję. Premier Shinzo Abe wezwał po tej tragedii wszystkich członków gabinetu do jedności.

czytaj więcej »

Sakura News

14.05.2007 Kelly

Japoński rząd przechodzi od słów do czynów rozpoczynając kroki w celu zmian Konstytucji. Przypomnijmy, najważniejszym elementem, który chce zmienić obecny rząd jest zakaz posiadania armii oraz wyrzeczenie się jakiejkolwiek przemocy oraz wojny, także obronnej. Natomiast biorąc pod uwagę, że obok Japonii swoje wojska rozbudowuje reżim Korei Północnej oraz Chiny, nie ma się co tym działaniom dziwić. Jednakże z drugiej strony, Japonia już posiada wojsko, które formalnie nazywa się Siłami Samoobrony. Dlatego słychać głosy, ze zmiany Konstytucji spowodowałyby tylko zatwierdzenie stanu, który zwyczajnie jest. Szykuje się niezła debata parlamentarna, potem natomiast referendum, bowiem pacyfistyczne siły także posiadają bardzo duże poparcie wśród społeczeństwa.

Strefa Wolnego Handlu jest oczkiem w głowie Japonii. Póki co w jej skłąd wchodzą: Japonia, Singapur, Meksyk, Malezja, Filipiny, Tajlandia i Chile. Ponadto trwają rozmowy z Indonezją i Brunei oraz Australią. Teraz nadeszła kolej na Europę. Pierwszym europejskim uczestnikiem FTA miałaby być Szwajcaria. Tokijskie rozmowy na ten temat mają potrwać 5 dni. Delegacji japońskiej szefuje Jun Yokota, natomiast szwajcarskiej, stały przedstawiciel tego kraju przy WTO, World Trade Organization, Luzius Wasescha.

czytaj więcej »

Sakura News

05.04.2007 Kelly

Dzisiejszy fragment Wyborczej:
Ściśle tajne materiały wojskowe, dotyczące m.in. nowoczesnych systemów bojowych Aegis w marynarce wojennej Japonii, przypadkowo przeciekły do wiadomości publicznej, ponieważ dołączone zostały do pornograficznych zdjęć, którymi wymieniali się marynarze - podał japoński dziennik "Yomiuri Shimbun".
Uff ...

Antoine de Saint-Exupery napisał Małego Księcia. Jednakże pisarz także niekiedy malował. Miedzy innymi stworzył 47 obrazów ilustrujących Małego Księcia. Jeden z nich, uważany za zaginiony, został odnaleziony w Japonii oraz będzie zaprezentowany na tokijskiej wystawie. Obraz był swego czasu odnaleziony przez Minoru Shibuyę z Ehon Museum Kiyosato w księgarni oferującej używane książki. Teraz zaś zostanie pokazany oficjalnie zwiedzającym wystawę.

czytaj więcej »

Sakura News

26.03.2007 Kelly

Bardzo silne trzęsienie ziemi w Japonii. 1 osoba niestety zginęła, 196 osób, mieszkańców prefektur Toyama, Niigata, Ishikawa, odniosło obrażenia. 570 budynków zostało uszkodzonych. Trzęsienie ziemi miało 6,9 stopnia Richtera. Przypominam, że trzęsienie ziemi, które zniszczyło Kobe miało 7,2 stopnia.

Zbliża się 50. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską po II wojnie światowej. Przypomnijmy, że przed II wojną, a także w trakcie Polska i Japonia miały dobre stosunki. Ambasada Polski w Japonii została zamknięta już po rozpoczęciu wojny na specjalne żądanie Niemców, nawet jednak potem obydwa kraje nieoficjalnie współpracowały nawet należąc do różnych obozów. Więcej o obchodach na stronie Ambasady Japonii http://www.pl.emb-japan.go.jp/kultura/rocznica_press.htm

czytaj więcej »

Sakura News

22.03.2007 Kelly

Kolejny bank rozpoczyna działalność w Polsce. Tym razem jest to Toyota Bank. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę PR News. Na zachętę fragment artykułu:
...co kryje się wewnątrz oferty Toyota Banku? Po pierwsze - bardzo ciekawa oferta - jedna z wyróżniających się na rynku. Od razu musimy publicznie stwierdzić, że nie mieliśmy pojęcia, że na DEFie można takie rzeczy robić. Widać, że banki, które go używają, powinny sprawdzić najnowsze możliwości produktu oferowanego przez Asseco. Toyota Bank wystartował z pełną paletą podstawowych produktów bankowych. Oprócz rachunku osobistego, oferuje również rachunek oszczędnościowy, wzorowany na OKO, karty kredytowe, kredyt gotówkowy na karcie (coś podobnego do tego, co ma od dawna eurobank), linie kredytową w rachunku, a nawet alarmy SMSowe. Do tego dochodzi oferta dla przedsiębiorców ...
http://hydepark.prnews.pl/index.php/toyota_bank_juz_dziala,display,27119

czytaj więcej »

Sakura News

12.03.2007 Kelly

WSZYSTKIM PANOM PRZYPOMINAMY: ZA DWA DNI WHITE DAY.

Pierwszy raz poparcie dla gabinetu premiera Abe spadło poniżej 40%, chociaż tylko ciutkę. To oraz kupę innych politycznych sondaży znaleźć można na stronie Kyodo News http://home.kyodo.co.jp/modules/fstStory/index.php?storyid=303035 Natomiast jeżeli ktoś chce zapoznać się z porównaniem mieszkańców Tokio i Osaki, znajdzie informacje na stronach Mainichi Daily News. Sądząc po znanej w świecie reputacji mieszkańców Osaki nie dziwiło mnie następujące zdanie raportu wygłoszone przez Shinichi Yano głowę the Number One Strategy Research Institute: "Największą różnicę stanowi postawa w stosunku do pieniędzy." Tyle, że okazało się, że owa reputacja wcale nie jest taka oczywista. Postawiono np. pytanie: wyobraź sobie, że poszliście z kumplami kupić razem kilka losów loteryjnych. Jednakże tylko tobie udało się, że wygrałeś. Co zrobisz z kwotą 100 tys. yenów? 19% Tokijczyków chciało zachować pieniądze dla siebie, podczas, gdy mieszkańców Osaki 11,6%. Na jakiś podział zdecydowałoby się 71% Tokijczyków oraz 76,6% Osakan. Czyżby więc biznesowi twardziele nie byli już tacy twardzi?

czytaj więcej »

Sakura News

21.02.2007 Kelly

Także w Japonii zima nie trzyma. Zdjęcie na stronie Kyodo News http://home.kyodo.co.jp/modules/fstPhotos/index.php?photoid=19634 ukazuje ptaki powracające z zimowych leży na północ. Przypomnijmy, że olbrzymie tereny zamieszkiwane przez łabędzie mieszczą się głównie na Hokkaido.

Polscy uczniowie mają problemy z tradycją oraz przyzwoleniem ogólnym na napastowanie słabszych, czy młodszych. Identycznie jest w Japonii i niezwykle ciężko takie sprawy naprawiać, ponieważ żadna ze stron nie chce o tym mówić. Jedną z metod zapobiegania owemu procederowi jest 24-godzinna gorąca linia 0570-0-78310 specjalnie przeznaczona dla takich przypadków. Dzwoniąc na ten numer słyszy się nayami io, czyli powiedz o swoich kłopotach. Zobaczymy, czy metoda będzie skuteczna w prefekturze Nara, gdzie linia działa. Jeżeli tak, być może pomysł zostanie rozwinięty.

Wielkie sushi może być przygotowane nie tylko w Japonii. Ukraina postanowiła dorównać Orientowi http://mdn.mainichi-msn.co.jp/videos/news/20070221p2g00m0in018000c.html

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij