Tag - jleague

Sport: Nowy mistrz w baseballu, J.League

31.10.2006 Michał Wojtas

Sezon 2006 w japońskim baseballu został zakończony. Tytuł mistrzowski pierwszy raz od 1962 roku wywalczył zespół Nippon Ham Fighters. W Japan Series, w którym zmierzyli się zwycięzcy Pacific i Central League, drużyna z Hokkaido pokonała Chunichi Dragons po pięciu meczach (pierwszy z nich przegrała). Czwarte zwycięstwo triumfatorzy PL odnieśli w sobotę 28 października i zapewnili sobie drugie mistrzostwo w swojej historii. MVP został Atsunori Inaba.

Zdecydowania najbardziej utytułowaną drużyną pozostają Yomiuri Giants, ktorzy wygrali Japan Series 20 razy. Za nimi są: Seibu Lions (12), Tokyo Yakult Swallows (5) oraz Fukuoka SoftBank Hawks i Orix Buffaloes (po 4).

Po 11 dniach letniego turnieju sumo w Nagoi yokozuna Asashoryu pozostaje bez porażki. Wielki mistrz pewnie zmierza po swój 17. Puchar Cesarza z bilansem 11:0 w czwartym tegorocznym turnieju. Drugi pod względem liczby zwycięstw jest Chiyotaikai, który przed turniejem awansował do rangi ozeki którego bilans to 9:2 i Hakuho z takim samym wynikiem. Turniej zakończy się w niedzielę 23 lipca.

Asashoryu pochwalił nawet prezes japońskiej federacji sumo Kitanoumi, który powiedział: "Zwycięstwo w turnieju pokaże, że Asashoryu calkowicie wrócił do formy po kontuzji". Mongoł miał kłopoty z kolanem i z tego powodu wycofał się z majowego turnieju.

Zico, trener piłkarskiej reprezentacji Japonii, ogłosił 23-osobowy skład na mistrzostwa świata, które rozpoczynają się już 9 czerwca w Niemczech.

Największą niespodzianką w składzie jest napastnik JEF United Seiichiro Maki. Zamiast niego spodziewano się Tatsuhiko Kubo z Yokohama Marinos.

Po raz trzeci na mundialu zagrają: Hidetoshi Nakata, Shinji Ono, Yoshikatsu Kawaguchi i Seigo Narazaki. Tylko pierwszy z nich zagrał we wszystkich siedmiu spotkaniach na mistrzostwach w Korei i Japonii oraz Francji.

W piątek 31 marca reprezentacja Japonii pokonała w meczu towarzyskim Ekwador - grupowego rywala Polaków na Mistrzostwach Świata 2006. Jedynego gola zdobył w 85 minucie Sato Hisato, napastnik Sanfracce Hiroshima.

W pierwszej połowie drużyna Japonii miała wyraźną przewagę. Okazje do zdobycia gola stwarzała szczegolnie często po akcjach Santosa, będącego ostatnio w znakomitej formie. Wyjątkowo dużo okazji zmarnował Kubo Tatsushiko. Ekwadorczycy mieli właściwie tylko jedną dobrą sytuację bramkową, ale nie wykorzystał jej Johnny Baldeon.

W drugiej połowie nadal trwała przewaga gospodarzy, ale w dalszym ciągu fatalnie pudłowali napastnicy - Kubo i Tamada. Na szczęście w końcu Zico zdecydował się na wymianę ich obu w 77 minucie. Strzelcem zwycięskiej bramki został Sato, który potrzebował na to tylko 8 minut od wejścia na boisko.

Po drugiej kolejce J.League na fotelu lidera nadal zasiada zespół Kawasaki Frontale. Ekipa, która przed sezonem była typowana do walki o utrzymanie, pokonała beniaminka z Kioto aż 2:7. Dwie bramki strzelił Ganaha, który z pięcioma bramkami przewodzi klasyfikacji strzelców. Jego kolega z zespołu, Brazylijczyk Juninho, jest drugi z czterema trafieniami (tym razem to on skompletował hat-tricka). Ogólnie w drugiej kolejce strzelono 50 bramek, co daje średnią ponad 5,5(!) gola na spotkanie.

W najciekawiej zapowiadających się derbach Osaki, Gamba rozbiła dziś na wyjeździe Cerezo aż 1:6. Ponad trzydzieści tysięcy kibiców było świadkami popisu dwóch napastników zespołu gości Fernandinho i Magno Alvesa. Obaj z nich strzelili po trzy bramki z rzędu, jednak ten pierwszy nie może się pochwalić hat-trickiem, gdyż drugiego i trzeciego gola strzelił już po przerwie. Do przerwy był remis 1:1. Dzięki temu zwycięstwu Gamba awansowała na czwartą pozycję w tabeli.