Tag - japonskie

Baśnie japońskie tom 2

12.04.2017 Sebastian Homan

Najnowszą pozycją Wydawnictwa Kirin jest drugi tom "Baśni japońskich". Książka po raz kolejny wprowadzi czytelnika w świat duchów, demonów, wojowników oraz niezwykłych zwierząt. Wśród zebranych w książce opowieści znajdziemy, znane w Japonii, takie jak: "Śnieżna dama", "Issunboshi" (czyli japoński Tomcio Paluch) czy też "Magiczny imbryk" oraz wiele, wiele innych.
 

czytaj więcej »

Polsko-japońskie warsztaty kulinarne

08.02.2017 Sebastian Homan

 

Zapraszamy na polsko-japońskie warsztaty kulinarne, które odbędą się 18 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zajęcia poprowadzi autorka bloga Coutellerie - Marianna Medyńska. Za opracowanie graficzne odpowiedzialna jest Julia Kędzierska - absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.

W programie warsztatów znajdą się m.in. lepienie pierogów ruskich w japońskim cieście gyoza oraz deser "blok czekoladowy" z zieloną herbatą matcha. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uczta pełna przygotowanych specjałów a także zupa miso w polskim rosole, porcja natto z kaszą jaglaną oraz japońskie herbaty.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia warsztatów i słodki upominek.

czytaj więcej »

Lalki japońskie - nowość wydawnictwa Kirin

19.04.2016 Sebastian Homan

Najnowsza książka wydawnictwa Kirin "Lalki japońskie dawniej i dziś" to piękny, w pełni barwny i bogato ilustrowany album poświęcony ningyō - tradycyjnym japońskim lalkom, ich historii, typom i miejscu we współczesnej kulturze. Gorąco polecamy!

Przedstawienia ludzkie towarzyszą Japończykom od najdawniejszych czasów; najstarsze humanoidalne figurki znalezione na archipelagu powstały 7500 lat p.n.e. To, co dziś określamy słowem ningyō, tłumaczonym jako „lalka”, w dawnych czasach służyło rozmaitym celom, a jedynie z rzadka do zabawy. Ningyō stanowiły talizmany i obiekty o charakterze rytualnym, dekoracje, formę pamiątki czy stosownego podarunku, a nawet fetysz. Niniejszy album stanowi wprowadzenie do obszernego tematu japońskich lalek, śledzi historię i rozmaite funkcje, ale przedstawia również typy bardziej współczesne. http://sklep.kirin.pl/pl/ksiazki/1112-lalki-japoskie-dawniej-i-dzis.html

Tytuł: Lalki japońskie dawniej i dziś
Autor: Adrianna Wosińska
Format: 230 x 220 mm
Liczba stron: 112 (pełny kolor)
Cena okładkowa: 54,90 zł

czytaj więcej »

Dni Japońskie w Łodzi

01.04.2015 Sebastian Homan

25 i 26 kwietnia 2015 r. odbędą się IX Dni Japońskie zorganizowane przez Klub Yakumo-goto i Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego.

Program Dni Japońskich na Uniwersytecie Łódzkim

25 kwietnia 2015, sobota

11:00 Otwarcie IX Dni Japońskich na UŁ
- Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, prof. Paweł Starosta
- Przedstawiciel Ambasady Japonii w Polsce
- Prezes Klubu Yakumo-goto, prof. Jolanta Młodawska
11:30 Język i kultura Ajnów - pomnikowy wynik badawczy polskiej nauki – prof. Alfred F. Majewicz, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
12:30 Tajemniczy świat laki – Joanna Koryciarz-Kitamikado, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Warszawa
13:30 Techniki zdobienia i konserwacji uzbrojenia oraz broni japońskiej przy użyciu laki – Janusz Lukaszczyk, Pracownia Japońska, Czerwionka-Leszczyny
14:30 „Suna No Onna”: między Tokio a Łodzią – Artur Żymełka, reżyser i choreograf, Teatr Muzyczny w Łodzi
15:30 Pokaz walki łucznictwa japońskiego, kyu jutsu szkoły Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu, sensei Zbigniew Karalus, Poznań
16:30 Warsztaty malarstwa japońskiego sumi-e – Mariusz Gosławski, Japońskie inspiracje, Bełchatów
17:30 Śmierć i odrodzenie w twórczości Akiry Kurosawy – Waldemar Czechowski, ProCinema, Łódź

czytaj więcej »

Relacja ze spotkania autorskiego Bydgosko - Japońskie Inspiracje

15.06.2014 Sebastian Homan

Bydgosko - Japońskie Inspiracje na temat pewnej książki, trującej ryby i współczesnego samuraja.

30 maja, na ten jeden dzień Bydgoszcz stała się bardzo japońska i egzotyczna.

Na Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki, odbyła się impreza pod bardzo intrygującym tytułem " Bydgosko - japońskie inspiracje na temat pewnej książki, trującej ryby i współczesnego samuraja ".

czytaj więcej »

Japońskie krótkie metraże na poznańskim Animatorze

11.07.2013 Marek Bochniarz

Na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 13-19 lipca, będzie można zobaczyć dwa japońskie krótkometrażowe filmy rysunkowe i jeden teledysk z japońską muzyką. Wszystkie trzy trafiły do sekcji konkursowej i powalczą o przyznawane co roku Pegazy.

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij