Tag - japonska
Nowość wydawnicza - "Etykieta japońska"
Praktyczny podręcznik dobrych manier
Dlaczego japoński gospodarz oczekuje na prezent, ale wcale nie spieszy się, by go otworzyć? Czy wypada odmówić kieliszka partnerowi biznesowemu z Dalekiego Wschodu? I czy możemy się spodziewać, że Japończyk odpisze na SMS-a?
Etykieta japońska w zwięzły i przystępny sposób pokazuje, jak poruszać się w meandrach obcej kultury – mocno sformalizowanej, wymagającej i całkowicie odmiennej od europejskiej. Autorzy tłumaczą między innymi na co należy zwrócić uwagę w trakcie spotkania biznesowego, jakie zasady obowiązują w łaźni publicznej czy podczas wizyty w restauracji. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto planuje wyjazd do Japonii, współpracuje z Japończykami, lub po prostu pasjonuje się ich kulturą.
Polsko-japońskie warsztaty kulinarne
Zapraszamy na polsko-japońskie warsztaty kulinarne, które odbędą się 18 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zajęcia poprowadzi autorka bloga Coutellerie - Marianna Medyńska. Za opracowanie graficzne odpowiedzialna jest Julia Kędzierska - absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.
W programie warsztatów znajdą się m.in. lepienie pierogów ruskich w japońskim cieście gyoza oraz deser "blok czekoladowy" z zieloną herbatą matcha. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uczta pełna przygotowanych specjałów a także zupa miso w polskim rosole, porcja natto z kaszą jaglaną oraz japońskie herbaty.
Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia warsztatów i słodki upominek.
Japońska fotografia w ramach TIFF Festival
Zapraszamy do Wrocławia, na 6. edycję TIFF Festival // Rivers & Roads, w ramach której zaprezentowane zostaną wystawy o tematyce japońskiej:
Od 1999 roku zespół projektu „The European Eyes on Japan” wraz z redakcją magazynu „Japan Today„zapraszają uznanych fotografów z różnych europejskich stolic do udziału w projekcie, w trakcie którego portretowane jest codzienne życie Japonii. Przedsięwzięcie to ma na celu ukazanie Japończykom ich własnego kraju, który widziany jest oczami fotografów pełnych nowej, nieoczekiwanej i – przede wszystkim – pozbawionej japońskich stereotypów, znaczeń i przyzwyczajeń perspektywy artystycznej. W 2016 roku Mikiko Kikuta, kuratorka tegorocznej edycji, zaprosiła do współpracy Jona Cazenave z San Sebastian oraz Łukasza Rusznicę z Wrocławia. Obaj artyści, w czasie swego pobytu w Japonii fotografowali życie codzienne prowincji Kagawa.
EUROPEAN EYES ON JAPAN / STUDIO BWA WROCŁAW
1-11.09.2016 | WROCŁAW
www.tiff.wroc.pl
Czytaj więcej o projekcie.
Ikebana. Japońska sztuka układania kwiatów.
Ikebana, japońska sztuka florystyczna, jest jednym z najbardziej wyrafinowanych wyrazów japońskiej estetyki. Ta wielowiekowa tradycja z biegiem lat przeszła ewolucję dającą początek wielu różnym stylom i coraz bardziej kreatywnym formom. Książka przedstawia kompozycje trzech wielkich szkół ikebany: Ikenobo, Ohara i Sogetsu. Fotografowane etap po etapie kompozycje reprezentują różne style i podążają zgodnie z rytmem pór roku. Tradycyjne bądź nowoczesne, zależnie od szkoły, wszystkie posiadają wspólne cechy i wspólny cel, jakim jest poprowadzenie czytelnika krok po kroku, by pomóc mu w zgłębianiu tej przedziwnej sztuki, skłaniającej do zwrócenia uwagi na przemijanie czasu i ulotne piękno. Satysfakcja ze stworzenia własnej kompozycji jest ogromna, a przedstawione w książce projekty nadadzą Twojemu mieszkaniu niepowtarzalnego, orientalnego charakteru.
Japońska sztuka kaligrafii
Kaligrafia japońska jest sztuką, która łączy piękno z duchową fascynacją. W Kraju Kwitnącej Wiśni kaligrafowanie było nie tylko sztuką uprawianą przez kobiety, lecz także rozrywką najżarliwszych mnichów i codziennym zajęciem wojowników. Z biegiem czasu zyskała ona rangę sztuki uniwersalnej i ponadczasowej.
Japońska piłka: Nowy trener, Nakata kończy karierę
Po niepowodzeniu w piłkarskich mistrzostwach świata w Niemczech, japońska federacja piłkarska wybrała nowego trenera kadry. Został nim 65-letni Bośniak Ivica Osim, który od 2003 roku pracował z klubowym zespołem JEF United Chiba. Osim zastąpi na stanowisku selekcjonera Brazylijczyka Zico, który już przed mundialem zapowiedział, że po jego zakończeniu zakończy współpracę z japońską reprezentacją.
Osim trenerską karierę zaczynał w 1978 w Żeleznicarze Sarajewo. Wlatach 1986-91 był trenerem reprezentacji Jugosławii, którą prowadził w mundialu w 1990 i wprowadził do mistrzostw Europy 1992, z których została wykluczona. Był odkrywcą wielu piłkarskich talentów, takich jak: Suker, Boban, Prosinecki czy Savicevic. Potem pracował w Partiznie Belgrad, Panathinaikosie Ateny i Sturmie Graz.