Tag - japonii

Nieznane oblicza Japonii II w Iluzjonie

24.10.2015 Marek Bochniarz

Iluzjon Filmoteki Narodowej zaprasza kinomanów na ucztę smaków, oferując wyjątkowe danie w postaci drugiej odsłony Nieznanych oblicz Japonii, czyli najnowszych produkcji z kinematografii Nipponu. Tym razem dedykowanych przeżyciom kulinarnym.

W marcu w Iluzjonie Filmoteki Narodowej można było obejrzeć pięć filmów z Japonii, które zostały zrealizowane w ciągu ostatnich lat. Było to przede wszystkim młode kino, i choć czasem autorstwa takich nestorów, jak Nobuhiko Ōbayashi – nawet wtedy traktujące o młodych ludziach, czy obecnej sytuacji w Japonii (stąd obecność w programie produkcji o wiele mówiącym tytule „Po tsunami”). Przegląd był okazją do zmierzenia się z różnymi rodzajami kina. Ōbayashi w „Sztucznych ogniach z Nagaoki” po raz kolejny eksperymentował z formą filmową i badał, jak można pogodzić poetykę swoistego wideoeseju z melodramatem. Akcja dwóch filmów – „Sprawy Kirishiny” i „Różowego nieba” rozgrywała się w środowisku młodzieży, acz w obu przypadkach reżyserzy prezentowali nietypowy punkt widzenia. Nawet pozornie banalna komedia – „Opowieść o Yonosukem” – w miarę rozwoju akcji coraz bardziej zaskakiwała. Kto odwiedził wówczas Iluzjon mógł się przekonać, że pokutujące wyobrażenia o kinematografii japońskiej mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, a poza popularnym na Zachodzie kinem ekstremalnym, erotycznym, czy anime można w Azji odnaleźć błyskotliwe kino obyczajowe.

czytaj więcej »

Mężczyzna w Japonii - Ogólnopolska Konferencja Naukowa

01.05.2015 Sebastian Homan

Sekcja Japońska Dalekowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma przyjemność zaprosić studentów i doktorantów na Ogólnopolską Konferencję Naukową

Mężczyzna w Japonii

Termin: 8-9 maja
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, Kraków

Harmonogram znajduje się w rozwinięciu aktualności.

czytaj więcej »

Nieznane oblicza Japonii w Iluzjonie - relacja

18.04.2015 Marek Bochniarz

Pokazy najnowszych produkcji japońskich, które odbyły się w dniach 11-15 marca w Iluzjonie Filmoteki Narodowej, były jednymi z cennych, rzadkich doświadczeń miłośników kinematografii Dalekiego Wschodu. Polski kinofil, co kino azjatyckie uwielbia, zwykle jest zmuszony konsumować je w zaciszu swojego domu: prywatnie, i z poczuciem osamotnienia. Kinofile to jednak zwierzęta stadne, co preferują określone warunki wspólnoty seansowej. Ich spełnienie jest konieczne, aby przeżycie filmu było dostatecznie intensywne: by wspólnie śmiać, płakać, aby po opuszczeniu ciemnej sali nie miało się poczucia zmarnowanego czasu, zagubienia i poczucia, że tylko nas pociąga dany tytuł. Potrzebni są sąsiedzi, co czują podobnie jak my. To oni wzmacniają i wzbogacają nasze emocje.

Zapraszamy do relacji "Nieznane oblicza Japonii w Iluzjonie"

czytaj więcej »

Kochankowie dawnej Japonii

19.02.2014 Sebastian Homan

Właśnie ujrzała światło dzienne nowa książka z serii „Legendy Japonii” – „Kochankowie dawnej Japonii” Yei Ozaki. Przybliża ona Czytelnikowi japońskie legendy i opowieści z dawnych czasów. Tym razem motywem przewodnim są tytułowi kochankowie – małżonkowie, narzeczeni, wzdychający do siebie zakochani, ale i zazdrośni adoratorzy czy uwodzicielskie istoty nadprzyrodzone. Codzienność przeplata się tu ze zjawiskami nie z tej ziemi, wiodąc bohaterów czasem do szczęśliwego, lecz czasem też tragicznego finału.

Książka liczy 226 stron, cena okładkowa to 32,00 zł

czytaj więcej »

Fotorealacja z podróży do Japonii (część 3) oraz 2 nowe artykuły

16.07.2010 Sebastian Homan

W galerii pojawiła się już 3 część fotorelacji Tomasza Kajzerka z Jego podróży do Japonii. Ponadto zapraszam do przeczytania pierwszego artykułu, którego autorem jest  Michał Pasternak, na temat historycznego uzbrojenia dotyczący arkebuza.  W dziale filmy pojawiła się także recenzja filmu Vampire Host 

czytaj więcej »

Książki dotyczące Japonii

03.06.2010 Sebastian Homan

Nasz wortal nawiązał współpracę z księgarnią internetową Selkar.pl w której każdy miłośnik kultury Kraju Kwitnącej Wiśni znajdzie dla siebie interesujące tytuły książek. W Centrum Taniej Książki - selkar.pl można znaleźć min. kursy języka japońskiego, przewodniki po Japonii oraz książki, których autorem jest Haruki Murakami - popularny współczesny japoński pisarz.
 

czytaj więcej »

Wystawa "Menu" i "Tradycje kulinarne Japonii"

22.03.2009 Vivi

HOarT Studio, sushi TEKEDA oraz Hanami zapraszają 16 kwietnia 2009 o godz. 19.00 na wieczór z kuchnią japońską. W programie otwarcie wystawy "Menu" Agaty Leszczyńskiej, spotkanie z książką Tradycje kulinarne Japonii Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek oraz degustacja sushi, a wszystko w klimacie japońskiego baru. Na wystawie Menu, którą oglądać będzie można do 30 czerwca br., zaprezentowana zostanie część z cyklu malarskiego Agaty Leszczyńskiej pod tym samym tytułem oraz designerskie projekty desek do krojenia.

czytaj więcej »

Dni Japonii w Ogrodzie Botanicznym. Łódź 13-15.02

13.02.2009 Vivi

Ogrody japońskie, pokazy sztuki kaligrafii, wykłady na temat Kraju Kwitnącej Wiśni - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w walentynkowy weekend w łódzkim Ogrodzie Botanicznym.
W dniach 13-15 lutego Ogród Botaniczny przemieni się w Kraj Wschodzącego Słońca. Wystawa pod tytułem "Kultura Japonii" przeniesie wszystkich odwiedzających daleko na wschód. Organizatorzy zadbali, aby prezentacja i towarzyszące jej prelekcje dotyczyły możliwie wielu zagadnień związanych z kulturą kraju i jego głównymi wyróżnikami.

czytaj więcej »

Letni powiew Japonii - Festiwal Kultury Japońskiej

28.07.2008 Vivi

W imieniu Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu serdecznie zapraszamy na "Letni powiew Japonii VII Festiwal Kultury Japońskiej" w Krasiczynie k. Przemyśla 03 sierpnia 2008r.(niedziela) w godz. 15:00 - 20:25.

Jest to największy w Polsce festiwal poświęcony Japonii i jej kulturze. Co roku przybywa na niego kilka tysięcy widzów. W roku ubiegłym uczestniczyło w nim ponad 5 tys. widzów z całego kraju. Organizatorem jest Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu.

Szczegółowy program imprezy: www.yamato.org.pl

czytaj więcej »

Torii - nowe pismo poświęcone Japonii

01.03.2008 Vivi

Torii - taki tytuł mieć będzie nowe pismo poświęcone Japonii, które będzie mieć swoją premierę 15 marca 2008 na II Dniach Kultury Japońskiej w Bydgoszczy. W środku znajdą się artykuły dotyczące kultury i historii Japonii (min. Yoshiwara - miasto zmysłów, pancerz zbroi japońskiej, Takarazuka, japońskie zjawy i upiory oraz wiele innych). Torii skierowane będzie do bardziej wymagającej grupy czytelniczej, oczekującej artykułów na wysokim poziomie i na niebanalne tematy.

Tytuł ten ukaże się nakładem wydawnictwa Diamond Books, które specjalizuje się w publikacjach dotyczących Japonii i będzie dostępny w wybranych punktach sprzedaży (lista wkrótce), w czasie imprez (Dni Kultury Japońskiej itp) oraz drogą wysyłkową. Pismo będzie miało 64 strony formatu A4 i będzie kosztowało 5,90 zł.
www.dkj.bydgoszcz.pl

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij