Szoguni i Daimyo

W XII wieku dwa potężne klany, Minamoto oraz Taira, wypowiedziały sobie wojnę. Minamoto Yorimoto zwyciężył, zmuszając tym samym cesarza do nadania mu tytułu szoguna. Rządził on Japonią poprzez urzędników zwanych shugos, którzy zajmowali się zbieraniem podatków i pilnowaniem porządku. Podatki opłacano ryżem odmierzanym koku - to znaczy ilością, którą jeden człowiek zjadał w ciągu roku. Im więcej ziemi posiadał samuraj, tym więcej koku ryżu musiał zapłacić. Z czasem szlachta, pragnąca zdobyć więcej władzy w swym regionie, odczuwała coraz większą niechęć w stosunku do szoguna. Ludzie majętni budowali zamki i nazywali się daimyo, co znaczy "wielkie imię". Zatrudniali lojalnych samurajów i prowadzili wojny z innymi daimyo. Nie zawsze też okazywali posłuszeństwo szogunowi. W roku 1603 szogun imieniem Tokugawa Ieyasu znalazł sposób na podporządkowanie sobie nieposłusznych daimyo. Zmusił ich żony i dzieci do zamieszkania w Edo, obecnie znanym jako Tokio. Daimyo uzyskali zgodę na mieszkanie tam co drugi rok, zaś pozostałe lata spędzali w swych zamkach. Kiedy więc któryś daimyo zbuntował się, szogun brał; jego żonę i dzieci jako zakładników.

Źródło:
"Podróże w przeszłość: Samuraje" - Oficyna Wydawnicza "Atena" 1992

Autor: ???
Data dodania artykułu: 27.10.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij