Sputnik Sweetheart, aut. Haruki Murakami

Miłość i tajemnica w najlepszym wykonaniu. Moim zdaniem, Haruki Murakami dał w tej książce popis wielkiego kunsztu zarówno pod względem warsztatu, jak i fabuły. Przyznam, ze o ile warsztat tego twórcy przemawiał do mnie zawsze praktycznie, to fabuła tak średnio. Technika literacka świetna bez dwóch zdań. Niby proste ułożenia wyrazów, a jednak splatające się we wzór, który prostym ciężko nazwać. Jednakże kunszt pisarski to niemal wizytówka Murakamiego, do tego jego wielbiciele byli przyzwyczajeni. Także bohaterowie. Odizolowani od świata, niby spokojni, rzeczywiście zaś przepełnieni namiętnościami.

"Sputnik Sweetheart" to opowieść o kobiecie. Piewcą jest młody nauczyciel, kwadratowo nijaki. Ani mądry ani głupi, ani leniwy, ani pracuś, ani specjalnie ciekawski, ani ambitny, nawet zadowolony z faktu bycia nauczycielem. Mający tylko jedną wielką namiętność, dziewczynę o imieniu Sumire. Jest jego koleżanką ze szkoły, trochę bratnią duszą, potem przyjaciółką. Znaczy, ona się do niego tak odnosi, natomiast on chciałby owe stosunki rozwinąć. Sumire to dla niego miłość, fascynacja oraz odrobina chaosu ubarwiającego uporządkowane życie. Ona jednakże wydaje się niezdolna do uczucia miłości, dopóki nie spotyka Miu. Ta z kolei jest panią w sile wieku, jednak dalej piękną, dystyngowaną bussinesswoman koreańskiego pochodzenia, która wzbudza w Sumire burzę namiętności. Kobieta okazuje się pożądać drugą kobietę. I tak się zaczyna opowieść o miłosnym trójkącie dwóch kobiet i mężczyzny. Więzy pomiędzy nimi splecione są mocno, ale jakże nierównie, jeżeli chodzi o proporcje ładunku emocjonalnego. Miu dla Sumire jest kimś identycznym, jak sama Sumire dla osoby narratora. Tutaj miłość, tutaj przyjaźń czy koleżeństwo. Mniej więcej tak, jakby każdy bohater powieści przypominał satelitę, tytułowego sputnika, który trzyma się wyłącznie swojej orbity. Owa niezmienność relacji osób, opór przeciwko zmianom, niemożność ucieczki od własnego stereotypu relacji z innymi czynią ze "Sputnik Sweetheart" powieść o samotności. Ale jednoczesne próby, ciągłe próby oraz marzenia bohaterów pokazują, że tak naprawdę człowiek chce mieć partnerów, chce kochać, być kochanym. Jestli to jednak możliwe? Odpowiedź znajdziecie w powieści "Sputnik Sweetheart".

Wydawnictwo Muza SA 2006

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 01.03.2007
Data modyfikacji artykułu: 01.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij