Siedmiu Samurajów

709.jpgXVI-wieczna Japonia. W pewnej wiosce dzieje się źle. Mieszkańcy są zmuszeni oddawać bandytom wszystkie plony, które z ciężkim trudem gromadzili. Wielu z nich nie widzi dalszego sensu by żyć. Niektórzy winą za to co ich spotkało bogów i rządzących. Propozycje, by zbrojnie odeprzeć bandytów są zbywane słowami: to niemożliwe. W końcu chłopi w desperacji podejmują się zadania wręcz niewykonalnego: chcą wynająć samurajów, którzy obroniliby ich przed rozbójnikami. Zapłatą za ochronę miałby być nocleg i przysłowiowa "garstka ryżu". Oczywiście pierwsze próby przekonania tych dumnych wojowników kończą się niepowodzeniami. Zdesperowani rolnicy jednak nie rezygnują. W końcu na ich propozycję zgadza się ronin Kambei Shimada. Werbuje on garstkę samurajów samurajów i razem z nimi rzuca wyzwanie bandzie zbirów.

Film Shichinin no Samurai to moje pierwsze spotkanie z twórczością znakomitego reżysera, pana Akiry Kurosawy. Muszę przyznać, że jego dzieło wywołało na mnie olbrzymie wrażenie. Od świetnej gry aktorskiej aż po ciekawe sceny walk. Nie dziwi fakt, że uznawane jest za najlepszy i najbardziej znany japoński film. Czas jednak trochę szczegółowiej omówić to słynne dzieło japońskiej kinematografii.

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę to scenografia i kostiumy. Widać, że ich twórcy chcieli jak najwierniej oddać klimat epoki. Świetnie została ukazana biedna wioska a także typowe XVI-wieczne japońskie miasto, wypełnione samurajami, kupcami czy podróżnymi. Wszystko wygląda niemal tak, jak to sobie mogliśmy wyobrazić.

Kolejną zaletą tego filmu są świetne zdjęcia. Trzeba przyznać, że pan Asakazu Nakai spisał się na medal. Bardzo ciekawie ukazana jest wędrówka samurajów do wioski. Jeszcze ciekawiej ukazane są przygotowania do bitwy i sama walka z rozbójnikami. Ciągle utrzymywany jest klimat niepewności i zagrożenia, co jednak nie przeszkadza samurajom spokojnie planować obrony i żartować.

708.jpg 7samurajow3.jpg 7samurajow1.jpg

Ważnym elementem w tym filmie jest muzyka. Choć nie pojawia się ona zb

yt często, to jednak w ważniejszych momentach słyszymy utwory odpowiednio dobrane do tego co się dzieje na ekranie. W czasie (względnego) spokoju słyszymy ciche ,spokojne i czasem wręcz radosne dźwięki. Podczas walk do naszych uszu dochodzą głównie bojowe okrzyki walczących, tupot kopyt czy szczęk oręża. Często możemy usłyszeć tradycyjną japońską muzykę, bez zbędnych udziwnień.

Jednym z ważniejszych, jeżeli nie najważniejszym elementem jest gra aktorska. W tym miejscu trzeba przyznać, że aktorzy spisali się bardzo dobrze, wręcz znakomicie. Widać, że aktorzy grający chłopów chcieli oddać swoim zachowaniem dramatyczność i beznadziejność sytuacji, w jakiej się znaleźli. Niektórzy z nich starają się walczyć przeciwko przeciwnościom losu, inni natomiast całkowicie poddają się, nie chcą walczyć. Z jednej strony ukazani są jako biedni chłopi, którzy nie mają nic. Czy jest to jednak do końca prawdą?
Nie wolno także zapomnieć o świetnej grze aktorów, wcielających się w postacie samurajów. Każdy z nich prezentuje odmienne poglądy w ważnych sprawach i inaczej postrzega życie, śmierć czy moralność. Każdy też ma swoją własną historię, którą możemy podczas trwania filmu odkrywać.

Trzeba przyznać, że jak na film, który powstał w 1954, to dzieło pana Kurosawy ogląda się bardzo miło. Brak kolorów dodaje całemu obrazowi pewien archaiczny "smaczek" i w ogóle nie przeszkadza w odbiorze. Scenariusz może wydawać się oklepany i schematyczny (jasny podział na tych dobrych i złych), jednakże nagłe zwroty akcji czy też niespodziewane sytuacje zmieniają nasze poglądy na temat rzezimieszków i broniących się.

7samurajow2.jpgCóż, muszę przyznać że starałem się wyszukać w tej produkcji jakiś wad, które mógłbym napiętnować i stwierdzić, że film ten nie jest arcydziełem. Film obejrzałem i nic godnego wspomnienia nie znalazłem. Może po prostu chodzi o to, że bardzo lubię filmy o samurajach i dlatego ten obraz do mnie trafił? A może po prostu mamy do czynienia ze świetnym dziełem, ba arcydziełem, które jeszcze nie raz stanie się inspiracją dla wielu osób? Jedno jest pewne, prawdziwy fan japońskiego kina i filmów o samurajach powinien obejrzeć ten film. Zapewniam, że ten czas poświęcony temu dziełu nie będzie czasem straconym.

Siedmiu samurajów (Shichinin no samurai, Seven Samurai)
reżyseria: Akira Kurosawa
scenariusz: Hideo Oguni, Shinobu Hashimoto, Akira Kurosawa
zdjęcia: Asakazu Nakai
muzyka: Fumio Hayasaka
kostiumy: Kôhei Ezaki, Mieko Yamaguchi
obsada: Toshirô Mifune (Kikuchiyo), Takashi Shimura (Kambei Shimada), Yoshio Inaba (Gorobei Katayama), Seiji Miyaguchi (Kyuzo), Minoru Chiaki (Heihachi Hayashida), Isao Kimura (Katsushiro), Daisuke Katô (I) (Shichiroji), Bokuzen Hidari (Yohei), Yoshio Kosugi (I) (Mosuke), Yoshio Tsuchiya (I) (Rikichi), Kamatari Fujiwara (Manzo), Keiko Tsushima (Shino), Kokuten Kodo (Gisaku)

Autor: Krzysztof Kermit Kamiński
Data dodania artykułu: 10.05.2006
Data modyfikacji artykułu: 05.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij