Sieć hydrograficzna

Wyspy Archipelagu Japońskiego omywa pięć mórz - cztery zewnętrzne i jedno wewnętrzne. Morze Ochockie (Ohotsukukai) oblewa północne wybrzeża wyspy Hokkaido. Łączy się na południowym zachodzie z Morzem Japońskim poprzez cieśninę Soya. Wody terytorialne Japonii stanowi skrajnie południowy rejon morza. Morze Ochockie należy do najobfitszych w ryby mórz na kuli ziemskiej.

Morze Japońskie (Nipponkai), między łukiem głównych wysp a kontynentem Azji, oblewa wyspy Hokkaido i Honsiu od zachodu. Łączy się przez Cieśninę Tatarską i od północnego wschodu przez Cieśninę Soya z Morzem Ochockim, a przez Cieśninę Tsugaru z Pacyfikiem. Głębokość Morza Japońskiego wynosi około 4000 m.

Morze Wschodniochińskie (Toshinkai) oblewa zachodnie pobrzeże Kiusiu i cały łańcuch Wysp Południowo - Zachodnich.

Ocean Spokojny (Taiheiyo) oblewa wschodnie wybrzeża Wysp Japońskich na całej rozciągłości od północy do południa. Głębokość Pacyfiku w pobliżu Japonii jest w kilku miejscach bardzo duża; w pobliżu archipelagu Ogasawara dochodzi prawie do 9900 m.

Wewnętrzne Morze Japońskie (Seto - naikai) pomiędzy wyspami Honsiu na północy, a Sikoku i Kisiu na południu - czyli, zgodnie z japońską nazwą "morze wewnątrz cieśnin" - łączy się poprzez cieśniny Kii i Bungo z otwartym Pacyfikiem, a poprzez cieśninę Shimonoseki z Morzem Japońskim. W istocie rzeczy stanowi ono pięć mórz połączonych wzajemnie cieśninami. W swym najszerszym rejonie - od północy ku południu - mierzy 64 km, w najwęższym - 6,4 km. Pomiędzy Sikoku a Honsiu głębokość morza sięga tylko 70 m.
Żaden kraj na świecie nie jest tak zasobny w gorące i mineralne źródła jak Japonia. Większość tych źródeł (95 %) znajduje się w strefach wulkanicznych. M.in. słynne uzdrowisko Beppu na wyspie Kiusiu, w pólnocno - wschodnim rejonie wyspy nad zatoką Beppu.

Z powodu takiego ukształtowania powierzchni kraju, rzeki są krótkie i mają duże spadki z licznymi wodospadami. Najdłuższa jest Shinano (367 km). Japonia ma ponad 600 jezior, głównie pochodzenia wulkanicznego w kalderach i kraterach wygasłych wulkanów.

Największe z nich to jezioro Biwa na Honsiu. Pochodzenia wulkanicznego są także źródła mineralne, najczęściej termiczne, z których wiele ma właściwości lecznicze. Dzięki nim w Japonii istnieje ponad 1800 uzdrowisk. Na Kiusiu i Hokkaido licznie występują gejzery. [1]

Bibliografia
1. Warszyńska J. (red.), "Geografia turystyczna świata cz. 2", Warszawa 2000, s.82-90

Autor: Whisper
Data dodania artykułu: 27.01.2007
Data modyfikacji artykułu: 27.07.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij