Shirakawa jo

Shirakawa to zamek, którego nie zobaczymy w wielu japońskich spisach tego typu budowli. Powód jest prosty. Jest to stosunkowo nowa rekonstrukcja z 1991 roku. Ten stosunkowo młody zamek ma jednak stara historię sięgającą do XIV wieku. Klan Yuki, a dokładniej Chikatomo Yuki, pobudował na wzgórzu niewielka twierdzę nazwana Komine jo. Właśnie położenie na wzgórzu na nizinie powoduje, ze zamek jest zaliczany do grupy hirayama jiro. Za głównego twórcę zamku uważa się jednak Nagashige Niwę. Niwa żył na przełomie XVI i XVII wieku i był jednym z wasali klanu Oda. Musiał należeć do niezwykle wojowniczych osób, skoro prowadził już ludzi do walki mając 12 lat, a mając 13 sam dowodził wojskami swojego klanu w bitwie pod Nagakute 1584 roku. Ożenił się także z przybraną córką Ody Nobunagi.


Ruiny zamku Shirakawa - Kwitnienie wiśni, Kawase Hasui, 1946
Zdjęcie z http://www.hanga.com/viewimage.cfm?ID=1535

Było to niezwykle mądre posunięcie polityczne i szczęśliwe, gdyż zapewniało wsparcie najpotężniejszego daimio Japonii. Kiedy jednak władzę objął Hideyoshi prowadził odmienną politykę. Klan Niwa wydał mu się zbyt mocny, zagrażający jego pozycji, toteż rozmaitymi posunięciami starał się odbierać mu ziemie i osłabiać wpływy. Kiedy Hideyoshi odszedł rozgorzała walka pomiędzy Ishidą Mitsunarim a Yeyasu Tokugawą. Strony miały wyrównane siły, toteż wiele daimio nie chciało się wyraźnie opowiadać wiedząc, ze po ewentualnej porażce swojego przywódcy mogliby utracić wszystko. Wśród tych niezdecydowanych znalazł się także Nagashige Niwa. Ostatecznie postawił on na kartę Ishidy Mitsunariego, ale jego zaangażowanie było niewielkie. Pewnie dlatego Tokugawowie po bitwie nie wyciągali przeciwko niemu jakichś specjalnych konsekwencji. Natomiast w następnych bitwach, zwłaszcza w Osace, Nagashige Niwa popierał nowe władze.


Widok z wieży zamkowej
Zdjęcie z http://www.yesicanusechopsticks.com/journal/january-2.htm

Dzięki temu, chociaż nie uwolnił się od podejrzeń całkowicie, jednak został wynagrodzony zamkiem Shirakawa, który w 1627 roku doprowadził do świetności. Rzeczywiście, prezent Tokugawów był miły, lecz także odsuwał niebezpiecznego magnata na daleka prowincję, gdzie raczej nie miał możliwości poważnie intrygować. Shirakawa bowiem to północ, obecnie prefektura Fukushima, a niegdyś prowincja Iwaki. Były to tereny znacznie słabiej zaludnione i w pewnym sensie dziewicze. Pewnie to pociągnęło największego japońskiego poetę Matsuo Basho do wędrówek, które opisywał w słynnych pamiętnikach. Właśnie największy z nich "Oku-no hosomichi" ("Ścieżkami północy"), opracowany w 1694 roku przez jednego z uczniów Basho o imieniu Soryu zawiera zdanie:

"... po wielu trudnych dniach dotarłem do rogatek Shirakawa, teraz jestem spokojny, a umysł mam jasny."

Trudno prześledzić późniejsze losy zamku. Wiadomo, że po Nagashige Niwie władali nim Matsudaira, którrzy mieli swoją stolicę w Aizu [1]. Rządzili oni aż do rewolucji Meji. Potem zapewne zamek częściowo został rozebrany dekretem cesarza, częściowo zaś zniszczał.


Zamek
Zdjęcie z http://www.yesicanusechopsticks.com/journal/january-2.htm

Ocalały jednak fosy oraz fragmenty murów, które wykorzystano przy rekonstrukcji. Należy zauważyć, ze architekci nie odtworzyli całego zamku. Odbudowano główną wieżę tenshukaku, trzykondygnacyjną i trzydachową oraz bramę wejściową prowadzącą na dziedziniec wewnętrzny.

Pozostałe dziedzińce zamkowe dzisiaj zostały przeobrażone stanowiąc chlubę miejskich parków. Nawiązuje to zresztą do osoby Matsudairy Sadanobu, wielkiego miłośnika natury i parków. Zresztą właśnie ten daimio, przy okazji także jeden z ministrów shoguna, otworzył w 1800 roku Nanko, pierwszy park Japonii. Jego miejsce spoczynku, jak również Nagashige Niwy, znajduje się nieopodal zamku.


Wiosna
Zdjęcie z http://www.trekjapan.com/gallery/Tohoku/Fukushima/Shirakawa/photo59.htm

Prace trwały aż po roku 1994. Rezultatem ich jest jednak piękna budowla, wykonana niemal w całości z drewna, jak to było przed wiekami. Ponieważ zamek jest praktycznie w środku pusty można go dokładnie obejrzeć pod względem konstrukcyjnym. Niewątpliwie, jest to spora gratka dla miłośników drewnianych budowli. Zasługują na uwagę także końcówki zwieńczeń dachówkowych. Ozdobiono je monem Hisamatsu: małe kółko otoczone przez piątkę nieco większych. Stanowią one uproszczony wizerunek gwiazdy otoczonej pięcioma innymi gwiazdami.

1. patrz http://www.konnichiwa.pl/japan10,232.html

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 24.03.2007
Data modyfikacji artykułu: 24.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij