Rokkakudo

Historia Rokkakudo sięga VI-ego wieku. Podobno w 587 roku słynny mędrzec, miłośnik buddyzmu książę - regent Shotoku odwiedził prowincję Yamashiro (miejscowość Kushida). Chciał sprawdzić możliwość pozyskania drewna na budowę świątyni w Naniwie. Przybywszy nad staw postanowił się wykąpać. Ponieważ miał przy sobie figurkę Kannon, odłożył ją wcześniej z czcią na gałęzi pobliskiego drzewa, ażeby się nie zamoczyła. Kiedy wyszedł z wody, posążek jakby przywarł do gałęzi. Shotoku otrzymał informację, że, aby posążek bodhisattwy się oderwał, Shotoku musi postawić świątynię. Uczynił to tuż obok miejsca w którym się kąpał. Budynek świątyni miał kształt sześciokąta, stąd nazwa Rokkakudo. Jeżeli owa data byłaby prawdziwa, byłby to najwcześniejszy zabytek buddyzmu Wysp Japońskich.


Rokkakudo
Zdjęcie ze strony http://www.taleofgenji.org/rokkakudo.html

Wiele lat potem na miejscu tym powstała nowa stolica Heian-kyo, którą zwano Kioto. No i okazało się, że kreśląc plany miasta ktoś czegoś nie dopełnił, wskutek czego Rokkakudo wypadła pośrodku ulicy. Cesarz Kammu nie miał ochoty poprawiać planów. Wolał uciec się do modlitwy, na skutek której świątynia samodzielnie przesunęła się o 15 metrów dopasowując się do projektów architektów. Nie przesunął się tylko kamień węgielny świątyni, który leży obecnie poza budynkiem, niedaleko wschodniej bramy.

Długi czas świątynia miała sporo szczęścia. Omijały ją pożary i kataklizmy, aż do XII-ego wieku. Potem bywało różnie, w każdym razie obecnie odwiedzane przez turystów sześciokątne kondo pochodzi z 1875 roku. Najważniejszym skarbem Rokkakudo jest ów maleńki, acz misternie wykonany posąg siedzącej na lotosie, czterorękiej bogini Kannon, który swego czasu książę Shotoku umieścił na gałęzi niedaleko stawu. Zresztą, co do stawu, niedaleko świątyni znajduje się studnia, która jest ponoć ostatnią pozostałością po nim. Inną ciekawą rzeźbą jest zobrazowana postać młodego księcia Shotoku pochodząca z okresu Kamakura, którą można obejrzeć w pawilonie Taishido.

]
Rokkakudo
Zdjęcie ze strony http://www.geocities.co.jp/SilkRoad/3901/rokkakudo.JPG

Słowo "ike" po japońsku oznacza "staw" (nie tylko ten, w którym kąpał się książę, gdyż ponoć dawniej było tu sporo oczek wodnych), natomiast "bo" to "mnisia kwatera", stąd pomieszczanie, gdzie przebywali mnisi nazywano Ikenobo. Ich zadaniem było, między innymi, ozdabianie świątyni kwiatami. Owe kompozycje kwiatowe były coraz zdobniejsze i coraz bardziej wyrafinowane tworząc stopniowo w nową dziedzinę sztuki - ikebanę. Omówienie historii oraz estetyki ikebany, nawet pobieżnego, wymagałoby zupełnie osobnego opracowania, jednakże o olbrzymiej roli, jaką omawiana świątynia miała i ma w tej dziedzinie artystycznej niech świadczy fakt, że po wpisaniu jej nazwy do przeglądarki przede wszystkim pokazują się strony internetowe o sztuce układania kwiatów. Wykształcona z sztuki sakralnej ikebana nawet odarta z religijnej otoczki, uderzała swoim wysmakowaniem i pięknem. Szczególny rozkwit ikebany przypadał na okres Muromachi, kiedy to wykształciło się wiele szkół układania kwiatów, a Ikenobo była wśród nich przodującą. Szczegółowe zasady ikebany rikka (kwiaty stawiane) sformułował wielki mistrz Ikenobo Sen'o, natomiast dzisiaj przy Rokkakudo mieści się siedziba rodu Iemoto zajmującego się od dawna tą dziedziną sztuki. Do dzisiaj kształceni są tam chętni do nauki ikebany, zaś ciekawostką jest to, że kobiety mogą tam przebywać wyłącznie w uroczystych kimonach, co sprawia wrażenie dodatkowej, przepięknej oprawy do kompozycji kwiatowych. Niedaleko Rokkakudo znajduje się również normalna szkoła sztuki Ikenobo-tanki-daigaku.

Ciekawostką niezwiązaną wprawdzie z Rokkakudo, ale z miejscem tuż obok, jest fakt, że kiedyś znajdowała się tam wielka świątynia Honno-ji. Padła ona w ruinę 21-ego dnia 6-ego miesiąca 1582 roku, który zapisał się mocno w japońskiej historii. Tam bowiem samobójstwo popełnił pierwszy z wielkich zjednoczycieli Japonii Oda Nobunaga. Otoczony przez oddziały zdrajcy Akechiego Mitsuhide zabił się (według innych wersji, został zabity przez wojska Akechiego), a przy okazji tego wydarzenia Honnoji spłonęła. Wraz z nią ciało Ody Nobunagi. Czy podpalił ją sam zdradzony wódz, czy też żołnierze - nie wiadomo. Prawdopodobnie wraz z Odą padł pierwszy w Japonii Murzyn, sługa Ody, darowany mu swego czasu przez Portugalczyków. Odę jednak zastąpili Hideyoshi oraz Tokugawa Ieyasu i Japonia ostatecznie znowu stała się jednym państwem.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 14.06.2006
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij