Premierzy Japonii

Premierzy są podani w kolejności sprawowania urzędu. Jeżeli po imieniu premiera jest w nawiasie jakaś liczba, oznacza ona, że premier był szefem rządu po raz kolejny w karierze np. drugi lub trzeci. Następnie są dwie daty przedzielone myślnikiem. Pierwsza to początek objęcia urzędu, druga ustąpienia. Ponadto przy premierze została podana formacja, która utworzyła dany rząd, jeżeli taka formację można było w ogóle wskazać. Nazwy tych organizacji należy jednak traktować bardzo orientacyjnie, gdyż powstanie japońskich gabinetów było nieraz wynikiem koalicji, kompromisów i rozmaitych układów pomiędzy wiodącymi siłami w państwie. Komentarz (p.o.) przed nazwiskiem i imieniem premiera oznacza, że dana osoba pełniła obowiązki premiera w danym czasie ale nie tworzyła samodzielnie gabinetu.

Ito Hirobumi: 22.12.1885 – 30.04.1888,
Kuroda Kiyotaka: 30.04.1888 – 25.11.1889,
(p.o.) Sanjo Sanetomi: 25.11.1889 – 24.12.1889
Yamagata Aritomo: 24.12.1889 – 06.05.1891,
Matsukata Masayoshi: 06.05.1891 – 08.08.1892,
Ito Hirobumi (2): 08.08.1892 – 31.08.1896,
(p.o.) Kuroda Kiyotaka: 31.08.1896 – 18.09.1896,
Matsukata Masayoshi (2): 18.09.1896 – 12.01.1898,
Ito Hirobumi (3): 12.01.1898 – 30.06.1898,
Okuma Shigenobu: 30.06.1898 – 08.11.1898, Kenseito,
Yamagata Aritomo (2): 08.11.1898 – 19.10.1900,
Ito Hirobumi (4): 19.10.1900 – 10.05.1901, Seiyukai,
(p.o.) Saionji Kinmochi: 10.05.1901 – 02.06.1901, Seiyukai,
Katsura Taro: 02.06.1901 – 07.01.1906,
Saionji Kinmochi: 07.01.1906 – 14.07.1908, Seiyukai,
Katsura Taro (2): 14.07.1908 – 30.08.1911,
Saionji Kinmochi (2): 30.08.1911 – 21.12.1912, Seiyukai,
Katsura Taro (3): 21.12.1912 – 20.02.1913,
Yamamoto Gonnohyoe: 20.02.1913 – 16.04.1914, Marynarka,
Okuma Shigenobu (2): 15.04.1914 – 09.10.1916, Kenseito,
Terauchi Masatake: 09.10.1916 – 29.09.1918, Armia,
Hara Takashi: 29.09.1918 – 04.11.1921, Seiyukai,
(p.o.) Uchida Kosai: 04.11.1921 – 13.11.1921,
Takahashi Korekiyo: 13.11.1921 – 12.06.1922, Seiyukai,
Kato Tomosaburo: 12.06.1922 – 24.08.1923, Marynarka,
(p.o.) Uchida Kosai: 24.08.1921 – 02.09.1923,
Yamamoto Gonnohyoe (2): 02.09.1923 – 07.01.1924, Marynarka,
Kiyoura Keigo: 07.01.1924 – 11.06.1924,
Kato Takaaki: 11.06.1924 – 28.01.1926, Kenseikai,
(p.o.) Wakatsuki Reijiro: 28.01.1926 – 30.01.1926, Kenseikai,
Wakatsuki Reijiro: 30.01.1926 – 20.04.1927, Kenseikai,
Tanaka Giichi: 20.04.1927 – 02.07.1929, Seiyukai,
Hamaguchi Osachi: 02.07.1929 – 14.04.1931, Minseito,
Wakatsuki Reijiro (2): 14.04.1931 – 13.12.1931, Minseito,
Inukai Tsuyoshi: 13.12.1931 – 16.05.1932, Seiyukai,
(p.o.) Takahashi Korekiyo: 15.05.1932 – 26.05.1932, Seiyukai,
Saito Makoto: 26.05.1932 – 08.07.1934, Marynarka,
Okada Keisuke: 08.07.1934 – 09.03.1936, Marynarka,
Hirota Koki: 09.03.1936 – 02.02.1937,
Hayashi Senjuro: 02.02.1937 – 04.06.1937, Armia,
Konoe Fumimaro: 02.06.1937 – 05.01.1939,
Hiranuma Kiichiro: 05.01.1939 – 30.08.1939,
Abe Nobuyuki: 30.08.1939 – 16.01.1940, Armia,
Yonai Mitsumasa: 16.01.1940 – 22.07.1940, Marynarka,
Konoe Fumimaro (2): 22.07.1940 – 18.07.1941, Dwór Cesarski,
Konoe Fumimaro (3): 18.07.1941 – 18.10.1941, Dwór Cesarski,
Tojo Hideki: 18.10.1941 – 22.07.1944, Armia,
Koiso Kuniaki: 22.07.1944 – 07.04.1945, Armia,
Suzuki Kantaro: 07.04.1945 – 17.08.1945, Marynarka,
Higashikuni Naruhiko: 16.08.1945 – 09.10.1945, Rodzina Cesarska,
Shidehara Kijuro: 09.10.1945 – 22.05.1946,
Yoshida Shigeru: 22.05.1946 – 24.05.1947, Partia Liberalna,
Katayama Tetsu: 24.05.1947 – 10.03.1948, Partia Socjalistyczna,
Ashida Hitoshi: 10.03.1948 – 15.10.1948, Partia Demokratyczna,
Yoshida Shigeru (2): 15.10.1948 – 16.02.1949, Partia Liberalna,
Yoshida Shigeru (3): 16.02.1949 – 30.10.1952, Partia Liberalna,
Yoshida Shigeru (4): 30.10.1952 – 21.05.1953, Partia Liberalna,
Yoshida Shigeru (5): 21.05.1953 – 10.12.1954, Partia Liberalna,
Hatoyama Ichiro: 10.12.1954 – 19.03.1955, Japońska Partia Demokratyczna,
Hatoyama Ichiro (2): 19.03.1955 – 22.11.1955, Japońska Partia Demokratyczna,
Hatoyama Ichiro (3): 22.11.1955 – 23.12.1956, Partia Liberalno-Demokratyczna,,
Ishibashi Tanzan: 23.12.1956 – 25.02.1957, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Kishi Nobusuke: 25.02.1957 – 12.06.1958, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Kishi Nobusuke (2): 12.06.1958 – 19.07.1960, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Ikeda Hayato: 19.07.1960 – 08.12.1960, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Ikeda Hayato (2): 08.12.1960 – 09.12.1963, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Ikeda Hayato (3): 09.12.1963 – 09.11.1964, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Sato Eisaku: 09.11.1964 – 17.02.1967, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Sato Eisaku (2): 17.02.1967 – 14.01.1970, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Sato Eisaku (3): 14.01.1970 – 07.07.1972, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Tanaka Kakuei: 07.07.1972 – 22.12.1972, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Tanaka Kakuei (2): 22.12.1972 – 09.12.1974, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Miki Takeo: 09.12.1974 – 24.12.1976, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Fukuda Takeo: 24.12.1976 – 07.12.1978, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Ohira Masayoshi: 07.12.1978 – 09.11.1979, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Ohira Masayoshi (2): 09.11.1979 – 12.06.1980, Partia Liberalno-Demokratyczna,
(p.o.) Ito Masayoshi: 12.06.1980 – 17.07.1980, Partia Liberalno-Demokratyczna
Suzuki Zenko: 17.07.1980 – 27.11.1982, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Nakasone Yasuhiro: 27.11.1982 – 27.12.1983, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Nakasone Yasuhiro (2): 27.12.1983 – 22.07.1986, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Nakasone Yasuhiro (3): 22.07.1986 – 06.11.1987, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Takeshita Noboru: 06.11.1987 – 03.06.1989, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Uno Sosuke: 03.06.1989 – 10.08.1989, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Kaifu Toshiki: 10.08.1989 – 28.02.1990, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Kaifu Toshiki (2): 28.02.1990 – 05.11.1991, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Miyazawa Kiichi: 05.11.1991 – 09.08.1993, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Hosokawa Morihiro: 09.08.1993 – 28.04.1994, Nowa Partia Japonii,
Hata Tsutomu: 28.04.1994 – 30.06.1994, Shinseito,
Murayama Tomiichi: 30.06.1994 – 11.01.1996, Partia Socjaldemokratyczna,
Hashimoto Ryutaro: 11.01.1996 – 07.11.1996, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Hashimoto Ryutaro (2): 07.11.1996 – 30.07.1998, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Obuchi Keizo: 30.07.1998 – 05.04.2000, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Mori Yoshiro: 05.04.2000 – 04.07.2000, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Mori Yoshiro (2): 04.07.2000 – 26.04.2001, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Koizumi Junichiro: 26.04.2001 – 19.11.2003, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Koizumi Junichiro (2): 19.11.2003 – 21.09.2005, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Koizumi Junichiro (3): 21.09.2005 – 26.09.2006, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Abe Shinzo: 26.09.2006 – 26.09.2007, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Fukuda Yasuo: 26.09.2007 – 24.09.2008, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Aso Taro: 24.09.2008 – 16.09.2009, Partia Liberalno-Demokratyczna,
Hatoyama Yukio: 16.09.2009 – 08.06.2010, Partia Demokratyczna,
Kan Naoto: 08.06.2010 – 02.09.2011, Partia Demokratyczna,
Noda Yoshihiko: 02.09.2011 – 26.12.2012, Partia Demokratyczna,
Abe Shinzo (2): 26.12.2012 – obecnie, Partia Liberalno-Demokratyczna.


 

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 16.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 16.01.2013
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij